Jesteś tutaj: HomeInowrocławBrejza do PKW: Zdecydowanie sprzeciwiam się organizacji wyborów w czasie epidemii

Brejza do PKW: Zdecydowanie sprzeciwiam się organizacji wyborów w czasie epidemii

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław środa, 01 kwiecień 2020 08:31

Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza skierował do Państwowej Komisji Wyborczej pismo, w którym wskazuje, że nie ma możliwości przygotowania na terenie tego miasta wyborów prezydenckich, które planowane są na 10 maja, w związku z panującą epidemią koronawirusa.

Prezydent Brejza w swoim piśmie przedstawia kilkanaście argumentów, które w jego opinii uniemożliwiają przeprowadzenie wyborów prezydenckich w Inowrocławiu. Główny powód to wykorzystanie na potrzeby organizacji siedziby obwodowych komisji wyborczych placówek oświatowych. Gdyby do maja powróciły do nich uczniowie, to prezydent uważa, że organizowanie wyborów 10 maja, gdy przez budynek przewinąć mogą się setki albo i tysiące osób, narażać będzie na niebezpieczeństwo zarażenia dzieci i młodzież, która przyszłaby 11 maja na zajęcia lekcyjne. Z tego też powodu prezydent nie planuje organizować obwodów wyborczych w szkołach i przedszkolach, natomiast innych lokalizacji na ten cel ratusz nie posiada.

 

Kolejna kwestia to konieczność przeszkolenia członków komisji wyborczych. Do tej pory szkolenia organizowano w Teatrze Miejskim, w których brało około 400 osób. W dobie epidemii COVID-19 prezydent Brejza nie podejmie się organizacji takiego szkolenia. Brejza wskazuje też, że pracownicy delegowani do obsługi informatycznej wyborów, kierują do niego prośby o zwolnienie z tego obowiązku. Komisje wyborcze powinny się też wcześniej ukonstytuować, wybrać przewodniczącego, jego zastępce oraz podzielić się obowiązkami, co wymaga spotkań w grupach 5-11 osobowych, co może prowadzić do rozpowszechniania się koronawirusa.

 

Zapewnienie odpowiednich warunków pracy obwodowych komisji wyborczych musi być przede wszystkim bezpieczne. W obecnej sytuacji epidemiologicznej bezpiecznych warunków organizacji wyborów nie ma. Obowiązuje stan epidemii, wprowadzane są liczne ograniczenia, w tym zgromadzeń – pisze prezydent Inowrocławia – Jako gospodarz blisko 70-tysięcznego miasta, odpowiedzialny jestem za życie i zdrowie jego mieszkańców. Zdecydowanie sprzeciwiam się organizacji wyborów w czasie epidemii.

 

Warte obejrzenia

 • Na czerwiec zaplanowano Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy

  Planowane na 2-7 czerwca 2020 roku Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy miały być wstępem do Igrzysk Paraolimpijskih w Tokio, zawody się jednak nie odbyły z uwagi na trudną sytuację epidemiczną. World Para Athltics zdecydował, że turniej odbędzie się w dniach 1-5 czerwca 2021 roku. Gospodarzem będzie nadal Bydgoszcz.

 • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

  Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

 • Wojewoda: Sytuacja jest bardzo poważna

  W środę w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono 1216 nowych zachorowań na COVID-19, w poniedziałek było to 1,5 tys. - Sytuacja jest bardzo poważna – powiedział na konferencji prasowej wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

 • Pokonałeś COVID-19? Oddaj osocze i pomóż wyzdrowieć innym Apel wojewody Mikołaja Bogdanowicza

  Terapia osoczem może uratować życie pacjentom chorym na koronawirusa. Wiele osób potrzebuje takiej pomocy. Osocza nie da się wyprodukować. Mogą je oddać tylko ozdrowieńcy, którzy wytworzyli przeciwciała, dzięki którym sami wygrali z chorobą. Niestety, z powodu ogromnego zapotrzebowania na ten drogocenny lek, osocza zaczyna brakować. W związku z tym, z ważnym apelem wystąpił Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Wiadomości z regionu