Jesteś tutaj: HomeInowrocławKujawy szczególnie zagrożone suszą. Starosta inowrocławski apeluje o odpowiedzialne korzystanie z wody

Kujawy szczególnie zagrożone suszą. Starosta inowrocławski apeluje o odpowiedzialne korzystanie z wody

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław wtorek, 28 kwiecień 2020 18:11
Kujawy szczególnie zagrożone suszą. Starosta inowrocławski apeluje o odpowiedzialne korzystanie z wody Starostwo Powiatowe Inowrocław

W ubiegłym roku w wakacje pisaliśmy o problemie wysychania Noteci oraz niskim poziomie jeziora Gopło. Zanosi się, że czeka nas w tym roku susza stulecia, czyli sytuacja będzie jeszcze bardziej dramatyczna. Starosta inowrocławski Wiesława Pawłowska apeluje do Polaków o odpowiedzialne korzystanie z wody.

W środę ma się odbyć wideokonferencja starosty Wiesławy Pawłowskiej z przedstawicielami samorządów tworzących powiat inowrocławski.

 

- To jest już jednak problem, z którym nie poradzą sobie samorządy gminne i powiatowe. Potrzebne są działania na szczeblu krajowym oraz zaangażowanie środków unijnych. Równocześnie w imieniu Powiatu Inowrocławskiego deklaruję wsparcie tych prac. Sytuacja jest tak kryzysowa, że realizację planowanych zadań trzeba maksymalnie przyspieszyć. Już teraz jednak każdy z nas powinien zacząć odpowiedzialnie korzystać w wody – wyjaśnia starosta Wiesława Pawłowska.

 

Inowrocławskie starostwo od kilku miesięcy zabiega o wsparcie państwa na rzecz inwestycji melioracyjnych na Noteci, w tym budowę zbiorników retencyjnych, pogłębianie koryta czy tworzenie urządzenie spiętrzających wodę. Zyskali by na tym również rolnicy, w których susza uderza w sposób bezpośredni.

 

Szerszy raport o problemie suszy na Kujawach przedstawimy pod koniec tygodnia.

 

Starosta Pawłowska apeluje również do mieszkańców, aby odpowiedzialnie korzystali z wody. Poniżej kilka zaleceń starostwa.

 

Co m.in. możemy zrobić już teraz na poziomie indywidualnym?

- nie używajmy wody pitnej do podlewania trawników,

- zakręcajmy kran podczas mycia zębów czy golenia się,

- bierzmy prysznic zamiast kąpieli w pełnej wannie,

- zbierajmy deszczówkę w ogrodzie i wykorzystujmy ją do podlewania kwiatów,

- róbmy w ogrodzie kwietną łąkę zamiast trawnika,

- instalujmy oszczędne spłuczki w toalecie,

- wyeliminujmy cieknące urządzenia w domu,

- kupujmy pralki i zmywarki zużywające jak najmniej wody oraz uruchamiajmy je kiedy są pełne.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Dobry weekend dla bydgoskich klubów w IV lidze

  8 i 9 sierpnia rozegrana została 2 kolejna IV ligi kujawsko-pomorskiej. Liderami po dwóch meczach są z kompletem punktów Włocłavia Włocławek i Sportis Łochowo. Swoje mecze wygrali także Zawisza i Chemik.

 • Sportis Business Club zainaugurował działalność

  W ubiegłym tygodniu działalność oficjalnie zainaugurował w Osielsku Sportis Business Club. Celem Business Clubu jest wsparcie finansowe dla rozwoju klubu piłkarskiego Sportis, który występuje na boisku w Łochowie. Drużyna seniorów awansowała w poprzednim (zakończonym szybciej z powodu COVID-19) sezonie do IV ligi.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Pracodawcy pomimo kryzysu starają się zachować miejsca pracy

  Gdy marcu podjęto strategię walki z COVID-19 poprzez lockdown zaczęły pojawiać się niezbyt optymistyczne prognozy wskazujące na znaczy wzrost bezrobocia. Kluczowa będzie oczywiście jesień, ale wszystko wskazuje, że te niezbyt optymistyczne prognozy się nie spełnią. Lipiec był w województwie kujawsko-pomorskim miesiącem, w którym liczba bezrobotnych spadła.

  Etykiety: bezrobocie
 • Prawie trzech na dziesięciu maturzystów nie zdało jeszcze egzaminu

  We wtorek oficjalnie Centralna Komisja Egzaminacyjna zaprezentowała wstępne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego, który odbywał się w nietypowym czasie, bowiem w czerwcu. W skali kraju egzamin zdało już 74% wszystkich tegorocznych maturzystów – w województwie kujawsko-pomorskim zdawalność była nieco niższa i wyniosła 71,2%.

  Etykiety: matury

Wiadomości z regionu