Jesteś tutaj: HomeInowrocław75. lat temu zakończyła się okropna wojna, ale Polacy nie mogli w pełni świętować

75. lat temu zakończyła się okropna wojna, ale Polacy nie mogli w pełni świętować

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław piątek, 08 maj 2020 15:30

8 maja 1945 roku nastąpiła oficjalna kapitulacja III Rzeszy Niemieckiej, co kończyło II wojnę światową w Europie. Wojna toczyła się jeszcze przez jakiś czas przeciwko Japonii. Dzisiaj, pomimo epidemii COVID-19, pamiętano o tamtym wydarzeniu, poprzez symboliczne uczczenie ofiar i oddanie hołdu tym, którzy walczyli licząc, że swoim poświeceniem przyczynią się utrzymania przez Polskę niepodległości.

Kapitulacja nastąpiła na podstawie aktu podpisanego dzień wcześniej we francuskim Reims. Ze względów propagandowych Związek Radziecki doprowadził do podpisania jeszcze aktu kapitulacji w noc z 8 na 9 maja, stąd też Rosjanie do dzisiaj za dzień końca II wojny światowej w Europie uznają 9 maja.

 

W Inowrocławiu na Błoniach, przed siedzibą hitlerowskiego obozu przejściowego, hołd bohaterom i poległym oddał radny wojewódzki Jerzy Gawęda i radny miejski Maciej Basiński.

 

W Bydgoszczy przed Pomnikiem Walki i Męczeństw na Starym Rynku kwiaty złożył zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz.

 

Fot: UMB

 

Wojna się zakończyła, ale Polska w pełni suwerenna nie była, bowiem została podporządkowana Moskwie. Wielu żołnierzy, którzy walczyli z hitlerowcami, zostało skazanych przez komunistyczne władze – np. płk. Witold Pilecki – na śmierć, większość żołnierzy Armii Krajowej przez kolejne dziesiątki lat była przez władze prześladowana.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

O drodze S-10 Bydgoszcz-Torun w Sejmie RP 28.05.2020 ... Kto mydli oczy mieszkancom Kujaw i Pomorza Minister Schreiber czy Minister Infrastruktury /posłuchajcie/

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 29 maja 2020
O drodze S-10

Wiadomości z regionu