Jesteś tutaj: HomeInowrocławBydgoscy radni wraz z rozwojem metropolitalności widzą w Inowrocławiu partnera

Bydgoscy radni wraz z rozwojem metropolitalności widzą w Inowrocławiu partnera

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław czwartek, 28 maj 2020 00:03

Wczoraj na zdalnej sesji Rady Miasta Bydgoszczy dyskutowano o kształcie ZIT w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. W czasie dyskusji pojawiło się kilka głosów wskazujących, że Bydgoszcz bardziej powinna otworzyć się na Inowrocław.

 

Więcej o dyskusji na sesji piszemy - Bruski: Tylko dobrowolność ma sens

 

Radny Maciej Świątkowski w trakcie tej dyskusji zasygnalizował konieczność powrotu do tematu bliższej współpracy bydgosko-inowrocławskiej. Poparła go też druga radna Koalicji Obywatelskiej Elżbieta Rusielewicz.

 

- Pewnie kiedyś Bydgoszcz zwróci się bardziej w kierunku Inowrocławia oraz Inowrocław w kierunku Bydgoszczy, bo właściwie to już się dzieje – ocenił radny Jakub Mikołajczak, przewodniczący klubu KO. Zdaniem Mikołajczaka współpraca bydgosko-inowrocławska będzie się rozwijać wraz z rozwojem infrastruktury. Mikołajczak wskazał na potrzebę modernizacji drogi krajowej nr 25 oraz na dalszą modernizację linii kolejowej nr 131 (co zresztą jest w planach PKP PLK, kilka tygodni temu podpisano umowę na przygotowanie modernizacji odcinka pomiędzy Bydgoszczą i Inowrocławiem, zakładający dobudowę kolejnych dwóch torów, co pozwoli odseparować ruch pasażerski od towarowego). Mikołajczak wspomniał również, że podinowrocławska gmina Rojewo, współtworzy już Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz.

 

- Oczywiście takie pomysły były i są i ja nie mówię, że jestem tego przeciwny –  ocenił prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

 

Na sesjach Sejmiku Województwa o poprawę dostępności komunikacyjnej zabiega regularnie radny Jerzy Gawęda z PiS, związany z Inowrocławiem. Gawęda zabiega o zwiększenie dziennej liczby pociągów na trasie Inowrocław – Bydgoszcz, a także podejmuje problematykę modernizacji drogi krajowej nr 25. Być może właśnie wspomniana droga krajowa, stanie się płaszczyzną współpracy politycznej bydgosko-inowrocławskiej.


Pierwszym etapem może być dostosowanie DK nr 25 na odcinku Stryszek – Brzoza (wraz z obwodnicą tej miejscowości), inwestycja ta jest planowana w ramach budowy drogi ekspresowej S-10 na odcinku Bydgoszcz – Toruń.

 

Warte obejrzenia

 • Na czerwiec zaplanowano Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy

  Planowane na 2-7 czerwca 2020 roku Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy miały być wstępem do Igrzysk Paraolimpijskih w Tokio, zawody się jednak nie odbyły z uwagi na trudną sytuację epidemiczną. World Para Athltics zdecydował, że turniej odbędzie się w dniach 1-5 czerwca 2021 roku. Gospodarzem będzie nadal Bydgoszcz.

 • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

  Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

 • Wojewoda: Sytuacja jest bardzo poważna

  W środę w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono 1216 nowych zachorowań na COVID-19, w poniedziałek było to 1,5 tys. - Sytuacja jest bardzo poważna – powiedział na konferencji prasowej wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

 • Pokonałeś COVID-19? Oddaj osocze i pomóż wyzdrowieć innym Apel wojewody Mikołaja Bogdanowicza

  Terapia osoczem może uratować życie pacjentom chorym na koronawirusa. Wiele osób potrzebuje takiej pomocy. Osocza nie da się wyprodukować. Mogą je oddać tylko ozdrowieńcy, którzy wytworzyli przeciwciała, dzięki którym sami wygrali z chorobą. Niestety, z powodu ogromnego zapotrzebowania na ten drogocenny lek, osocza zaczyna brakować. W związku z tym, z ważnym apelem wystąpił Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Wiadomości z regionu