Jesteś tutaj: HomeInowrocławKruszwiczanie zainaugurują pielgrzymkę w Archidiecezji Gnieźnieńskiej

Kruszwiczanie zainaugurują pielgrzymkę w Archidiecezji Gnieźnieńskiej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław wtorek, 28 lipiec 2020 14:44
Archiwum 2013 Archiwum 2013 Fot: BPJG Marek Kępiński

28 lipca to dzień, w którym pierwszy pielgrzymi a Archidiecezji Gnieźnieńskiej byli już na trasie. W tym roku z uwagi na epidemię COVID-19 zdecydowano się zmienić formułę pielgrzymowania. W Archidiecezji Gnieźnieńskiej odbywać będzie się sztafetowo. Pielgrzymka wyruszy w środę 29 lipca.

Tradycyjnie pielgrzymka wyruszy z Gniezna, spod grobu św. Wojciecha. Jako pierwsi na szlak wyruszy czwórka pielgrzymów z Kujaw – dwóch związanych z grupą Kruszwicką oraz dwóch pielgrzymów z parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Inowrocławiu, którzy dotrą do Wrześni. Stamtąd kolejnego dnia sztafetę przejmą przedstawiciele innych wylosowanych grup z Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W ten symboliczny sposób pielgrzymka ma zachować swoją ciągłość. Pozostali zainteresowani pielgrzymowaniem zaproszeni są do udziału w pielgrzymce duchowej, codziennie w parafiach skąd wyruszały grupy odbywać będzie się o godzinie 20:00 Msza Święta a po niej apel Jasnogórski. Pielgrzymi z Archidiecezji dotrą do Częstochowy przed sierpnia, na uroczystość Przemienienia Pańskiego.

 

Siedziba Archidiecezji Gnieźnieńskiej znajduje się co prawda w Wielkopolsce, ale ważną część stanowią pielgrzymi z Kujaw, oprócz wspomnianego Inowrocławia i Kruszwicy, wyruszali oni także z Gniewkowa czy Janikowa.

 

Bydgoszcz zbliża się do celu

W piątej 31 lipca na Jasną Górę dotrze piesza pielgrzymka Diecezji Bydgoskiej, która również przyjęła formułę sztafetową, ale w nieco innym wydaniu. Do Częstochowy wyruszyło bowiem kilka grup z księżmi przewodnikami na czele, każdego dnia wędruje z nimi 5 osobowa grupa pielgrzymów, którzy dojeżdżają w ramach sztafety. Według organizatorów bydgoskiej pielgrzymki, w ten sposób weźmie w niej udział ponad 500 osób.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Dobry weekend dla bydgoskich klubów w IV lidze

  8 i 9 sierpnia rozegrana została 2 kolejna IV ligi kujawsko-pomorskiej. Liderami po dwóch meczach są z kompletem punktów Włocłavia Włocławek i Sportis Łochowo. Swoje mecze wygrali także Zawisza i Chemik.

 • Sportis Business Club zainaugurował działalność

  W ubiegłym tygodniu działalność oficjalnie zainaugurował w Osielsku Sportis Business Club. Celem Business Clubu jest wsparcie finansowe dla rozwoju klubu piłkarskiego Sportis, który występuje na boisku w Łochowie. Drużyna seniorów awansowała w poprzednim (zakończonym szybciej z powodu COVID-19) sezonie do IV ligi.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Prawie trzech na dziesięciu maturzystów nie zdało jeszcze egzaminu

  We wtorek oficjalnie Centralna Komisja Egzaminacyjna zaprezentowała wstępne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego, który odbywał się w nietypowym czasie, bowiem w czerwcu. W skali kraju egzamin zdało już 74% wszystkich tegorocznych maturzystów – w województwie kujawsko-pomorskim zdawalność była nieco niższa i wyniosła 71,2%.

  Etykiety: matury
 • Formalne opóźnienia dotyczące budowy drogi ekspresowej S-10

  W lutym Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję, którą można uznać za milową, w procesie przygotowania budowy drogi ekspresowej S-10 na odcinku Bydgoszcz i Toruń – decyzję środowiskową dla rekomendowanego przez GDDKiA wariantu przebiegu drogi. Do dzisiaj ta decyzja nie jest jednak jeszcze prawomocna.

Wiadomości z regionu