Jesteś tutaj: HomeInowrocławW Inowrocławiu skromnie, ale o 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego pamiętali

W Inowrocławiu skromnie, ale o 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego pamiętali

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Inowrocław sobota, 01 sierpień 2020 19:32

W sobotę o godzinie 17:00, w trakcie Godziny ,,W” na chwilę Polska stanęła w zadumie – 76 lat po wybuchu Powstania Warszawskiego. W Inowrocławiu z uwagi na wzrost zagrożenia epidemicznego postanowiono nie organizować oficjalnych uroczystości.

Nie oznacza to jednak, że o dacie 1 sierpnia zapomniano, bowiem w warszawskim zrywie udział wzięło wiele osób związanych z Inowrocławiem. Na skwerze Sybiraków, gdzie co roku organizowane są uroczystości, kwiaty w hołdzie powstańcom składano indywidualnie. Kwiaty złożyli w sobotę m.in. prezydent Ryszard Brejza, ale także politycy PiS – radny wojewódzki Jerzy Gawęda i radny miejski Maciej Basiński.

 

- Powstanie Warszawskie było wystąpieniem zbrojnym przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowanym przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. Dowództwo AK planowało samodzielnie wyzwolić stolicę przed wkroczeniem Armii Czerwonej, licząc, że uda się w ten sposób wzmocnić międzynarodową pozycję rządu RP na uchodźstwie oraz powstrzymać realizowany przez Stalina proces sowietyzacji Polski. Po wybuchu powstania Józef Stalin wstrzymał ofensywę Armii Czerwonej na kierunku warszawskim i odmówił udzielenia pomocy powstańcom. W rezultacie oddziały powstańcze po 63 dniach samotnej walki, skapitulowały 3 października 1944 roku – przedstawia rys historyczny Powstania Warszawskiego radny Maciej Basiński.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Dobry weekend dla bydgoskich klubów w IV lidze

  8 i 9 sierpnia rozegrana została 2 kolejna IV ligi kujawsko-pomorskiej. Liderami po dwóch meczach są z kompletem punktów Włocłavia Włocławek i Sportis Łochowo. Swoje mecze wygrali także Zawisza i Chemik.

 • Sportis Business Club zainaugurował działalność

  W ubiegłym tygodniu działalność oficjalnie zainaugurował w Osielsku Sportis Business Club. Celem Business Clubu jest wsparcie finansowe dla rozwoju klubu piłkarskiego Sportis, który występuje na boisku w Łochowie. Drużyna seniorów awansowała w poprzednim (zakończonym szybciej z powodu COVID-19) sezonie do IV ligi.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Rolnicy poszkodowani przez COVID-19 dostaną nadzwyczajne wsparcie

  Na najbliższym posiedzeniu Senat ma się zająć projektem ustawy o nadzwyczajnym wsparciu dla rolników, którzy ucierpieli w wyniku pandemii koronawirusa. – Jeżeli Senat ją przyjmie, to prezydent podpisze niezwłocznie i może w ciągu miesiąca zostaną przeprowadzone wypłaty. Spodziewam się, że w ciągu najbliższych kilku tygodni te dodatkowe pieniądze trafią do gospodarstw – zapowiada minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski. Na pomoc ze środków unijnych, która opiewa na kwotę ponad 270 mln euro, będą mogli liczyć m.in. producenci wołowiny, baraniny, mięsa wieprzowego i drobiowego oraz jaj, mleka i roślin ozdobnych.

 • Mocny przyrost zachorowań na COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 843 nowych przypadkach COVID-19 w Polsce, z czego 24 przypadkach w województwie kujawsko-pomorskim. Tak dużego dziennego przyrostu nie mieliśmy w naszym województwie od dawna – właściwie od fazy rozwoju epidemii w marcu.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu