Jesteś tutaj: HomeInowrocławW Inowrocławiu skromnie, ale o 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego pamiętali

W Inowrocławiu skromnie, ale o 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego pamiętali

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Inowrocław sobota, 01 sierpień 2020 19:32

W sobotę o godzinie 17:00, w trakcie Godziny ,,W” na chwilę Polska stanęła w zadumie – 76 lat po wybuchu Powstania Warszawskiego. W Inowrocławiu z uwagi na wzrost zagrożenia epidemicznego postanowiono nie organizować oficjalnych uroczystości.

Nie oznacza to jednak, że o dacie 1 sierpnia zapomniano, bowiem w warszawskim zrywie udział wzięło wiele osób związanych z Inowrocławiem. Na skwerze Sybiraków, gdzie co roku organizowane są uroczystości, kwiaty w hołdzie powstańcom składano indywidualnie. Kwiaty złożyli w sobotę m.in. prezydent Ryszard Brejza, ale także politycy PiS – radny wojewódzki Jerzy Gawęda i radny miejski Maciej Basiński.

 

- Powstanie Warszawskie było wystąpieniem zbrojnym przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowanym przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. Dowództwo AK planowało samodzielnie wyzwolić stolicę przed wkroczeniem Armii Czerwonej, licząc, że uda się w ten sposób wzmocnić międzynarodową pozycję rządu RP na uchodźstwie oraz powstrzymać realizowany przez Stalina proces sowietyzacji Polski. Po wybuchu powstania Józef Stalin wstrzymał ofensywę Armii Czerwonej na kierunku warszawskim i odmówił udzielenia pomocy powstańcom. W rezultacie oddziały powstańcze po 63 dniach samotnej walki, skapitulowały 3 października 1944 roku – przedstawia rys historyczny Powstania Warszawskiego radny Maciej Basiński.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021
  • Zieloni chcą rozbiórki tamy we Włocławku

    Od wielu lat samorząd wojewódzki oraz rząd zapowiadają proces kaskadyzacji Wisły, w celu jej uregulowania, zapewniającego możliwość prowadzenia żeglugi towarowej. Z sił parlamentarnych najbardziej krytykuje ten kierunek działań partia Zieloni, współtworząca Koalicję Obywatelską – dzisiaj Zieloni zaprezentowali postulat idący jeszcze dalej – rozbiórki zapory wodnej we Włocławku.

  • Od dzisiaj nowe zasady zasłaniania ust i nosa

    Od soboty obowiązuje m.in. w środkach komunikacji publicznej i w miejscach ogólnodostępnych nakaz zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki - wynika z rozporządzenia opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw.

     

Wiadomości z regionu