Jesteś tutaj: HomeInowrocławTrwa rok Jana Kasprowicza

Trwa rok Jana Kasprowicza

Napisane przez  Redakcja / Starostwo Powiatowe Opublikowano w Inowrocław poniedziałek, 14 wrzesień 2020 14:06
Trwa rok Jana Kasprowicza Fot: Starostwo Inowrocław

Twórca literacki Jan Kasprowicz uznawany jest za jednego z największych Polaków przełomu XIX i XX wieku, który przez długie lata związany był z Kujawami, a w szczególności z tworzącym dzisiaj Inowrocław Szymborzem. Powiat Inowrocławski rok 2020 obchodzi pod jego patronatem. W ubiegłym tygodniu obradował Komitet Obchodów Roku Kasprowicza,

Spotkanie rozpoczęło się od podsumowania dotychczasowych działań, z racji tego, że z powodów epidemicznych mamy rok szczególny, skupiano się głównie na organizacji konkursów i aktywności ruchowych. Kilka miesięcy temu odbył się chociażby rajd rowerowy poświęcony Janowi Kasprowiczowi z Inowrocławia (Szymborza) do Zakopanego, gdzie zakończył żywot mistrz.

 

- Rok ten jest nietypowy, a to wszystko z powodu pandemii, która trwa od marca i utrudnia wszystkim swobodną działalność. Pomysłów na zrealizowanie wydarzeń poświęconych kujawskiemu wieszczowi mieliśmy wiele. Niektóre z powodu obowiązujących restrykcji musiały zmienić swoją formułę, a niektóre zostać odwołane. Przez minione miesiące Kasprowicz zaistniał w większym wymiarze w prasie, internecie, telewizji, a przede wszystkim w świadomości mieszkańców Powiatu Inowrocławskiego. I można śmiało powiedzieć, że także mieszkańców Polski, którzy śledzili z uwagą wyprawę naszych dwunastu rowerzystów, promujących kujawskiego wieszcza i nasz Powiat w drodze do Zakopanego - powiedziała Starosta Inowrocławski Wiesława Pawłowska, Przewodnicząca Komitetu.

 

W organizację wydarzeń włączyły się instytucje kultury i oświaty noszące imię poety: Muzeum, Biblioteka Miejska, I Liceum Ogólnokształcące, Szkoła Podstawowa nr 10, a także Młodzieżowy Dom Kultury, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze i Starostwo Powiatowe. Pomysły były różne. Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs plastyczny dla szkół podstawowych "Portret Mistrza Jana", zorganizowany przez Muzeum im. Jana Kasprowicza, którego efekt finalny możemy podziwiać w tej chwili na ogrodzeniu I LO, wcześniej w ciągu ul. Solankowej na płocie Muzeum. Banerowa wystawa portretów Jana będzie podróżować dalej, do innych gmin z terenu powiatu. Pamiętano o poecie składając kwiaty pod pomnikiem w rocznicę Jego śmierci, a także z okazji imienin Jana. Uczniowie z SP nr 10 recytowały utwory wieszcza. Czynili to także, poprzez facebook Powiatu Inowrocławskiego, samorządowcy czy przedstawiciele instytucji kultury. Na pierwszej stronie Tygodnika Powiatu, Miast i Gmin publikowane jest logo „kasprowiczowskie”. Symbol ten pojawia się wszędzie tam, gdzie jest wydarzenie związane z Rokiem Jana Kasprowicza m.in. zakładka do książek, gra planszowa, gra terenowa. Kompendium wiedzy o obchodach Roku Jana Kasprowicza stanowi specjalna zakładka na stronie Powiatu Inowrocławskiego poświęcona poecie.

 

Spotkanie Komitetu było okazją do omówienia propozycji, które jeszcze mogą być zrealizowane. Muzeum im. Jana Kasprowicza otwiera 19 września wystawę inspirowaną kulturą ludową, 26 września organizuje „Spacer w przeszłość – inowrocławskimi śladami Jana Kasprowicza”, niebawem będzie też miała miejsce promocja komiksu o Janie z Szymborza. Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza prowadzi grę terenową „Na tropie Jana”, a planuje m.in. koncert folkowy. MDK zrealizuje projekt plastyczno-taneczno-muzyczny „Mistrz i uczeń” i konkurs plastyczny. Pomysłem regionalisty i radnego powiatowego Edmunda Mikołajczaka jest połączenie mszy św. podsumowującej Rok Jana Kasprowicza 12 grudnia 2020 r. z uroczystością odsłonięcia Drzwi Jubileuszowych w farze, w której Poeta został ochrzczony, a dyrektora I LO Rafała Łaszkiewicza wystawienie tego dnia spektaklu słowno-muzycznego na kanwie twórczości Jana Kasprowicza.

 

Spotkanie było okazją do zaprezentowania zakupionego przez Muzeum portretu Jana Kasprowicza z 1902 r. autorstwa Wilhelma Mitarskiego (1879-1923).

 

Warte obejrzenia

 • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

  W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

  Etykiety: piłka nożna
 • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

  Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Możemy mieć nawet 10 przewoźników w kujawsko-pomorskim. Czy dojdzie do rozbicia dzielnicowego na kolei?

  Najprawdopodobniej w kwietniu Województwo Kujawsko-Pomorskie ogłosi przetarg na obsługę linii pasażerskich o charakterze lokalnym od grudnia bieżącego roku, do grudnia 2030 roku. Zaskoczeniem dla branży jest decyzja o podziale przetargu nie na 3 pakiety jak planowano, ale na 10. Teoretycznie może być nawet 10 przewoźników, w praktyce będzie to zapewne liczba większa, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że na rynek podzielony w ostatnich latach pomiędzy Polregio i Arrivę wejdą kolejne podmioty.

  Etykiety: kolej
 • Najgorsze w tej pandemii w kujawsko-pomorskim możemy mieć już za sobą

  Dzisiaj łączna liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim przekroczyła 4 tys., do maja musimy się spodziewać dość sporej liczby zgonów, natomiast widoczny jest spadek pacjentów hospitalizowanych, czyli najprawdopodobniej moment największego obciążenia systemu ochrony zdrowia mamy już za sobą.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu