Jesteś tutaj: HomeInowrocławTrwa rok Jana Kasprowicza

Trwa rok Jana Kasprowicza

Napisane przez  Redakcja / Starostwo Powiatowe Opublikowano w Inowrocław poniedziałek, 14 wrzesień 2020 14:06
Trwa rok Jana Kasprowicza Fot: Starostwo Inowrocław

Twórca literacki Jan Kasprowicz uznawany jest za jednego z największych Polaków przełomu XIX i XX wieku, który przez długie lata związany był z Kujawami, a w szczególności z tworzącym dzisiaj Inowrocław Szymborzem. Powiat Inowrocławski rok 2020 obchodzi pod jego patronatem. W ubiegłym tygodniu obradował Komitet Obchodów Roku Kasprowicza,

Spotkanie rozpoczęło się od podsumowania dotychczasowych działań, z racji tego, że z powodów epidemicznych mamy rok szczególny, skupiano się głównie na organizacji konkursów i aktywności ruchowych. Kilka miesięcy temu odbył się chociażby rajd rowerowy poświęcony Janowi Kasprowiczowi z Inowrocławia (Szymborza) do Zakopanego, gdzie zakończył żywot mistrz.

 

- Rok ten jest nietypowy, a to wszystko z powodu pandemii, która trwa od marca i utrudnia wszystkim swobodną działalność. Pomysłów na zrealizowanie wydarzeń poświęconych kujawskiemu wieszczowi mieliśmy wiele. Niektóre z powodu obowiązujących restrykcji musiały zmienić swoją formułę, a niektóre zostać odwołane. Przez minione miesiące Kasprowicz zaistniał w większym wymiarze w prasie, internecie, telewizji, a przede wszystkim w świadomości mieszkańców Powiatu Inowrocławskiego. I można śmiało powiedzieć, że także mieszkańców Polski, którzy śledzili z uwagą wyprawę naszych dwunastu rowerzystów, promujących kujawskiego wieszcza i nasz Powiat w drodze do Zakopanego - powiedziała Starosta Inowrocławski Wiesława Pawłowska, Przewodnicząca Komitetu.

 

W organizację wydarzeń włączyły się instytucje kultury i oświaty noszące imię poety: Muzeum, Biblioteka Miejska, I Liceum Ogólnokształcące, Szkoła Podstawowa nr 10, a także Młodzieżowy Dom Kultury, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze i Starostwo Powiatowe. Pomysły były różne. Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs plastyczny dla szkół podstawowych "Portret Mistrza Jana", zorganizowany przez Muzeum im. Jana Kasprowicza, którego efekt finalny możemy podziwiać w tej chwili na ogrodzeniu I LO, wcześniej w ciągu ul. Solankowej na płocie Muzeum. Banerowa wystawa portretów Jana będzie podróżować dalej, do innych gmin z terenu powiatu. Pamiętano o poecie składając kwiaty pod pomnikiem w rocznicę Jego śmierci, a także z okazji imienin Jana. Uczniowie z SP nr 10 recytowały utwory wieszcza. Czynili to także, poprzez facebook Powiatu Inowrocławskiego, samorządowcy czy przedstawiciele instytucji kultury. Na pierwszej stronie Tygodnika Powiatu, Miast i Gmin publikowane jest logo „kasprowiczowskie”. Symbol ten pojawia się wszędzie tam, gdzie jest wydarzenie związane z Rokiem Jana Kasprowicza m.in. zakładka do książek, gra planszowa, gra terenowa. Kompendium wiedzy o obchodach Roku Jana Kasprowicza stanowi specjalna zakładka na stronie Powiatu Inowrocławskiego poświęcona poecie.

 

Spotkanie Komitetu było okazją do omówienia propozycji, które jeszcze mogą być zrealizowane. Muzeum im. Jana Kasprowicza otwiera 19 września wystawę inspirowaną kulturą ludową, 26 września organizuje „Spacer w przeszłość – inowrocławskimi śladami Jana Kasprowicza”, niebawem będzie też miała miejsce promocja komiksu o Janie z Szymborza. Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza prowadzi grę terenową „Na tropie Jana”, a planuje m.in. koncert folkowy. MDK zrealizuje projekt plastyczno-taneczno-muzyczny „Mistrz i uczeń” i konkurs plastyczny. Pomysłem regionalisty i radnego powiatowego Edmunda Mikołajczaka jest połączenie mszy św. podsumowującej Rok Jana Kasprowicza 12 grudnia 2020 r. z uroczystością odsłonięcia Drzwi Jubileuszowych w farze, w której Poeta został ochrzczony, a dyrektora I LO Rafała Łaszkiewicza wystawienie tego dnia spektaklu słowno-muzycznego na kanwie twórczości Jana Kasprowicza.

 

Spotkanie było okazją do zaprezentowania zakupionego przez Muzeum portretu Jana Kasprowicza z 1902 r. autorstwa Wilhelma Mitarskiego (1879-1923).

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

IMG 20200117 135511 1

20 stycznia 1920 - wkroczenie wojsk polskich do Bydgoszczy

22 stycznia 1920 - oficjalne przyłaczenie Bydgoszczy do Polski

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • Protesty rolników – najpopularniejszymi materiałami w 2020 roku

    Portal Kujawski dość duży nacisk kładzie na multimedia, stąd też wiele naszych publikacji ubogaconych jest o dodatkową relacje filmową. Prezentujemy najpopularniejsze materiały z minionego 2020 roku.

  • Ponad 100 tys. mieszkańców kujawsko-pomorskiego było zakażonych COVID-19

    W czwartek 21 stycznia stwierdzono 729 nowe zakażenia COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim, po uwzględnieniu tej liczby mamy łącznie od marca ubiegłego roku ponad 100 tys. zakażonych. W rzeczywistości liczba ta jest kilka razy wyższa, bowiem jak zaznaczają eksperci, klinicznie udaje się potwierdzić mniejszość zakażeń, bowiem wiele osób przechodzi COVID-19 bezobjaowo. Od początku pandemii zmarło w naszym województwie 2065 osób, granica 2 tys. została przekroczona we wtorek 19 stycznia.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu