Jesteś tutaj: HomeInowrocław102 lata temu, po brawurowej akcji powstańców Inowrocław powrócił do Polski

102 lata temu, po brawurowej akcji powstańców Inowrocław powrócił do Polski

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław środa, 06 styczeń 2021 20:03
102 lata temu, po brawurowej akcji powstańców Inowrocław powrócił do Polski Fot: Kurier Inowrocławski Ki24.info

W 1773 roku miał miejsce I rozbiór Polski, miało to miejsce kilkanaście lat przed uchwaleniem Konstytucji 3 Maja, którą w tym roku decyzją Sejmu i Senatu będziemy w sposób szczególny wspominać. Konstytucja była próbą ratowania chylącej się ku upadkowi Rzeczypospolitej. Jedną z tego przyczyn był właśnie I rozbiór, gdy pod zabór pruski trafił Inowrocław i Bydgoszcz.

 

Pod niemiecką kontrolą Kujawy znajdowały się przez 148 lat, do czasu wybuchu Powstania Wielkopolskiego. 11 listopada 1918 roku Polska oficjalnie ogłosiła niepodległość, wykorzystując trudną sytuację w państwie niemieckim, gdzie doszło do przewrotu robotniczego. W grudniu w Poznaniu odbył się Polski Sejm Dzielnicowy, na którym uczestniczyli polscy delegaci z ziem wciąż kontrolowanych przez Niemców, w tym również z Inowrocławia. Sytuacja robiła się coraz bardziej napięta – 27 grudnia wybuchło w Poznaniu Powstanie Wielkopolskie, z Gniezna w kierunku Kujaw ruszyły oddziały powstańce dowodzone przez kpt. Pawła Cymsa, wyzwalając Trzemeszno, Mogilno, Strzelno i Kruszwicę.

 

5 stycznia 1919 roku rozpoczyna się bitwa o Inowrocław, kpt. Cyms wbrew zaleceniom sztabu zdecydował się wydać rozkazy do szturmu. Tamta decyzja oficera budziła kontrowersje, ale 6 stycznia Inowrocław został zdobyty i już w ręce niemieckie nie wrócił. Historycy po latach przyznają rację kpt. Cymsowi – Inowrocław był bowiem drugim największym miastem kontrolowanym przez powstańców. Niemcom udało się utrzymać jedynie Bydgoszcz, która do Polski wróciła dopiero w styczniu 1920 roku na mocy ustaleń Traktatu Wersalskiego.

 

Skromne obchody

Z powodu epidemii COVID-19 nie można było świętować rocznicy wyzwolenia Inowrocławia, z takim rozmachem jak to bywało co roku. Dzisiaj w godzinach 11:30 – 12:30, przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, stała warta honorowa wystawiona przez Garnizon Inowrocław. Każdy kto chciał, mógł w tym czasie podejść złożyć kwiaty lub zapalić znicz, oddając hołd powstańcom.

 

 

Warte obejrzenia

 • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

  W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

  Etykiety: piłka nożna
 • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

  Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Zieloni: Cała ta koncepcja powinna wylądować na śmietniku

  W czwartek władze województwa w Chełmie witały barkę z około 150 tonami ładunku, na tej uroczystości pojawili się też ekolodzy wyrażając swój protest wobec planów budowy kolejnych stopni wodnych na Wiśle. Tego samego dnia przez Urzędem Marszałkowskim działacze Zielonych i Polski 2050 Szymona Hołowni wyrazili poparcie dla postulatów ekologów. O krytyce polityki władz województwa rozmawiamy z Sylwestrem Jankowskim z Zielonych.

 • Siarzewo dzieli lewicę

  W 2019 roku lista lewicy w wyborach do Sejmu RP zdobyła w województwie kujawsko-pomorskim 4 mandaty poselskie. Wspólną listę stworzyło SLD, Wiosna oraz Razem. Po półtora roku widzimy w województwie kujawsko-pomorskim, że coraz więcej spraw dzieli formacje lewicowe. Zaczęło się od krytyki młodzieżówki Wiosny Roberta Biedronia wobec planów budowy stopnia wodnego w Siarzewie.

Wiadomości z regionu