Jesteś tutaj: HomeInowrocławCzy dawna kopalnia soli to bomba zegarowa zagrażająca mieszkańcom Inowrocławia? PiS chce zbadania tego

Czy dawna kopalnia soli to bomba zegarowa zagrażająca mieszkańcom Inowrocławia? PiS chce zbadania tego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław czwartek, 07 styczeń 2021 17:47

Przez blisko sto lat pod Inowrocławiem prowadzone było wydobycie kopalniane soli. Kopalnie zlikwidowano pod koniec lat 80., prowadząc ten proces właściwie do 1997 roku, ale jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli sposób przeprowadzenia tego procesu oceniono jednoznacznie negatywnie, wskazując na liczne zaniedbania. Działacze Prawa i Sprawiedliwości z Inowrocławia piszą w tej sprawie do premiera i szefa swojej partii.

Negatywna ocena czynności likwidacyjnych Najwyższej Izby Kontroli została opublikowana w 2008 roku, wskazuje się w niej przede wszystkim nierzetelność i zaniedbania przeprowadzających ten proces, co może skutkować w przyszłości np. katastrofami budowlanymi, na skutek osunięcia się terenu. Zarzuty NIK dotyczą także nie wykonywania rzetelnych pomiarów. Po tej kontroli zalecono miastu Inowrocław m.in. specjalne warunki dotyczące wysokości zabudowy na części miasta zagrożonej.

 

W 2015 roku w związku z brakiem działań po wystąpieniu NIK, grupa radnych PiS wystosowała w tej sprawie pismo do ówczesnej premier Ewy Kopacz. Dzisiaj lokalne struktury Prawa i Sprawiedliwości wracają do tematu, wskazując na to, że przez ostatnie 5 lat w sprawie nic się nie wydarzyło. W liście do premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego apelują o powołanie specjalnej komisji w skład której weszliby eksperci z dziedziny geologii i naukowcy, której celem byłoby rzetelne zbadanie czy źle przeprowadzona likwidacja kopalni stanowi realne zagrożenie dla Inowrocławia.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

26 stycznia 1920 - powrót Koronowa do Polski

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • Znany jest wstępny termin budowy S-10 do Warszawy. Wielu z nas tego nie dożyje

    Droga ekspresowa S-10 połączyć ma zewnętrzną obwodnicę Warszawy z Toruniem, Bydgoszczą i Szczecinem. Budowę odcinka Bydgoszcz – Toruń planuje się do 2025 roku, odcinek zachodni w kierunku Szczecina to perspektywa kolejnych lat, ale dość sensacyjny wydać się może termin oddania odcinka na wschód od Torunia.

  • Widoczny spadek liczby nowych zakażeń w kujawsko-pomorskim

    Średnia liczba zakażeń COVID-19 na 100 tys. mieszkańców, dla ostatnich 7 dni – wyniosła w województwie kujawsko-pomorskim 25, co jest w stosunku do analogicznego tygodnia spadkiem o 7. Wciąż jest to wynik wyższy od średniej krajowej – 14,5 – ale też znacznie niższy niż obserwowaliśmy to jeszcze na przełomie grudnia i stycznia.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu