Jesteś tutaj: HomeInowrocławDoradca wojewody uważa, że zwierząt nie można adoptować, a jedynie nabyć lub zbyć

Doradca wojewody uważa, że zwierząt nie można adoptować, a jedynie nabyć lub zbyć

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław poniedziałek, 22 luty 2021 15:27

W ubiegłym tygodniu Rada Miejska w Inowrocławiu przyjęła uchwałę wprowadzającą program opieki nad zwierzętami bezdomnymi, jest to standardowa uchwała, którą musi przyjąć każdy samorząd. Przeciwko uchwale zagłosował jeden radny – Jacek Tarczewski, któremu nie spodobało się sformułowanie ,,adopcja zwierząt”. Pozostali radni z klubu Zjednoczonej Prawicy pomimo uwag Tarczewskiego projekt poparli.

Zdaniem Tarczewskiego adopcja to relacja zarezerwowana dla relacji międzyludzkich, dlatego bardziej precyzyjne byłoby sformułowanie w stosunku do zwierząt ,,zbycie-nabycie”. Prezydent Ryszard Brejza stał na stanowisku, że sformułowanie ,,adopcja zwierząt” jest dość powszechne w prawie miejscowym i do tej pory nie było kwestionowane przez organy nadzoru. Radny Tarczewski oznajmił,że sam projekt jest wstanie poprzeć, ale konieczne byłoby usunięcie sformułowania o adopcji. Jacek Tarczewski oprócz funkcji radnego jest też pełnomocnikiem wojewody ds. kombatantów i osób represjonowanych.

 

W Bydgoszczy był też o to spór

W marcu ubiegłego roku podobny program przyjęła Rada Miasta Bydgoszczy, wówczas sformułowanie ,,adopcja zwierząt” atakował radny PiS Marcin Lewandowski – Błąd jest kompromitujący – atakował później w piśmie prezydenta – Czy – będąc konsekwentnym – Urząd Miasta w dalszej perspektywie akceptowałby hipotetycznie dokumentu traktujące np. o dziedziczeniu majątku przez zwierzęta lub o zamiarach pobierania zasiłków na nie opiekuńczych?

 

Zwierzę nie jest rzeczą

W polskim prawodawstwie zwierzę nie jest rzeczą, a istotą żywą – odpowiada prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Dalej prezydent wyjaśnia, że adopcja zwierzęcia wiąże się ze specjalną procedurą adopcyjną, która niesie możliwość kontroli, czy dane zwierzę w ramach takiej adopcjijest należycie kontrolowane. Procedura umożliwia też odebrania zwierzęcia, jeżeli w czasie adopcji dochodziłoby do naruszeń.

 

O adopcji pisze także ministerstwo

We wrześniu z upoważnienia ministra rolnictwa została udzielona odpowiedź na interpelację dotyczącą nadzoru weterynaryjnego nad schroniskami dla zwierząt. Sformułowanie ,adopcja zwierząt” pada w tym dokumencie wielokrotnie.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

  

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021
  • Szybko w kujawsko-pomorskim ubywa wolnych respiratorów

    Jeżeli chodzi o przyrost nowych zakażeń w województwie kujawsko-pomorskim, to tendencja jak w całym kraju jest wzrostowa, ale stabilna. Niepokój powinien budzić natomiast wzrost pacjentów w stanie ciężkim, którzy do oddychania potrzebują respiratorów.

    Etykiety: covid19
  • Narasta napięcie w związku z misją WHO w Chinach

    Misja pod egidą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Wuhanie nie przyniosła dotąd jasnej odpowiedzi na nurtujące świat pytanie o pochodzenie koronawirusa. Amerykańskie media zarzucają Chinom ukrywanie danych. W atmosferze napięć politycznych zespół naukowców przełożył publikację wstępnego raportu.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu