Jesteś tutaj: HomeInowrocławHodowcy wybitego z powodu ptasiej grypy drobiu mogą otrzymać odszkodowanie pod pewnymi warunkami

Hodowcy wybitego z powodu ptasiej grypy drobiu mogą otrzymać odszkodowanie pod pewnymi warunkami

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław wtorek, 23 luty 2021 15:33
Hodowcy wybitego z powodu ptasiej grypy drobiu mogą otrzymać odszkodowanie pod pewnymi warunkami Fot: Valber Cortez

W styczniu – po wielu latach bez zakażeń wirusem ptasiej grypy – w powiecie inowrocławskim stwierdzono dwa ogniska. Główną formą przeciwdziałania rozpowszechniania się wirusa jest wybicie całych populacji zwierząt, w których stwierdzono wirusa oraz wprowadzenie tzw. stref zapowietrzonych. Czy rolnicy, których drób został wybity otrzymają odszkodowanie?

O sytuację hodowców pytał ministra rolnictwa poseł Jan Szopiński - ostatnie ognisko zostało stwierdzone 30 stycznia br. i na chwilę obecną nie wystąpiło żadne kolejne podejrzenie HPAI w tym terenie, w związku z czym aktualną sytuację można ocenić jako stabilną i opanowaną,pomimo wciąż wysokiego ryzyka związanego z możliwością presji wirusa ze środowiska do gospodarstwa – ocenia wiceminister Szymon Girzyński.

 

Wiceminister informuje, że hodowcom może przysługiwać odszkodowanie z budżetu państwa w wysokości ,,wartości rynkowej zwierzęcia”. Zaznacza on jednak, że w przypadku stwierdzenia, iż hodowca nie przestrzegał nakazów związanych ze zwalczaniem choroby zakaźnej, wówczas odszkodowanie by nie przysługiwało.

 

Postępowania weterynaryjne trwają, stąd też ministerstwo nie jest wstanie wskazać kiedy mogą być wypłacone odszkodowania.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

  

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021

Wiadomości z regionu