Jesteś tutaj: HomeInowrocławŚmigłowce z Inowrocławia były przygotowane do udziału w operacji wysadzenia zatoru lodowego

Śmigłowce z Inowrocławia były przygotowane do udziału w operacji wysadzenia zatoru lodowego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław poniedziałek, 15 marzec 2021 16:22
Śmigłowce z Inowrocławia były przygotowane do udziału w operacji wysadzenia zatoru lodowego Fot: 56 Baza Lotcznia / W.K.

Na przełomie lutego i marca byliśmy świadkami pracy lodołamaczy, które krusząc lód na Wiśle uchroniły Płock przed zalaniem, w kolejnych dniach fala kulminacyjna przeszła przez nasze województwo, nie stwarzając większych problemów. Co by było jednak, gdyby lodołamacze nie dały rady okiełznać sytuacji?

Jak się dowiadujemy wojsko było przygotowane do przeprowadzenia operacji likwidacji zatorów na rzece przy użyciu ładunków wybuchowych i śmigłowców Mi-2. Dowództwo to zadanie powierzyło Brygadzie Lotnictwa Wojsk Lądowych z Inowrocławia.

 

Dowiadujemy tego z obrad Sejmu, gdy o podejmowanych przez wojsko działaniach, w celu przeciwdziałaniu zagrożeniu powodziowemu, mówił wiceminister Wojciech Skurkiewicz - Dowódca generalny rodzajów Sił Zbrojnych nakazał utworzyć na bazie 2. Pułku Saperów Wojskowe Zgrupowanie Zadaniowe Kępa Polska w celu wsparcia administracji publicznej w usunięciu zatoru lodowego na 40-kilometrowym odcinku Wisły pomiędzy miejscowościami: Kępa Polska i Płock. Aktualnie wydzielonych jest 45 żołnierzy z 2. Pułku Saperów w Nowym Dworze Mazowieckim, jak również żołnierze wraz ze sprzętem, ze śmigłowcami Mi-2 z 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych w Inowrocławiu, które to maszyny są w ciągłej gotowości do użycia, z możliwością wydzielenia dodatkowych 200 żołnierzy. Wszyscy ci żołnierze dodatkowi pozostają w tzw. gotowości 3-godzinnej do użycia.

 

Śmigłowce z Inowrocławia przeprowadzały też rekonesans z powietrza, w celu bieżącej analizy. Sytuację udało się opanować przy użyciu cywilnych lodołamaczy, stąd też wojsko ostatecznie do działania nie przystąpiło.

 

Warte obejrzenia

  • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

    W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

    Etykiety: piłka nożna
  • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

    Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu