Jesteś tutaj: HomeInowrocławInowrocław dumny ze swoich żołnierzy

Inowrocław dumny ze swoich żołnierzy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław czwartek, 15 sierpień 2013 16:04

W środę, w przeddzień Święta Wojska Polskiego  odbyły się uroczystości w Parku Solankowym w Inowrocławiu z udziałem władz samorządowych i licznych przedstawicieli polskiej armii.

15 sierpnia 1920 roku miała miejsce Bitwa Warszawska, która przesądziła o losach wojny polsko-bolszewickiej, od której to zależała niepodległość Polski oraz przyszłość Europy, którą sowieci chcieli podbić. Postawa polskich dowódców oraz wielkie poświecenie żołnierzy polskich pokrzyżowały ich plany.

 

Pamiątkę tego wielkiego sukcesu polskiej armii obchodzimy obecnie jako Święto Wojska Polskiego.

 

Środowe uroczystości są jednym z dowodów, że związki Inowrocławia z polskim wojskiem są bardzo bliskie. Gospodarzem uroczystości był generał brygady Krzysztof Mitręga, dowódca 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, która siedzibę ma w stolicy Kujaw Zachodnich.  Do Inowrocławia przybył płk Piotr Sobomow, zastępca 1 Brygady Wojsk Lądowych oraz Wiesław Franczak, dowódca 39 Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim.

 

W części oficjalnej miała miejsce także dekoracja zasłużonych dla wojska poszczególnymi odznaczeniami. Wśród wyróżnionych znalazł się prezydent Ryszard Brejza, który otrzymał odznakę 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych.

 

Następnie odbył się pokaz musztry paradnej.

 

Tego dnia pamiętajmy nie tylko o tych, którzy walczyli przeciwko sowieckim najeźdźcom, ale także innych ważnych dla nas żołnierzy. Zarówno o pilotach śmigłowców z Inowrocławia, którzy uczestniczą w misjach zagranicznych, jak i o powstańcach wielkopolskich, którzy w 1919 roku wyzwolili po latach niewoli Inowrocław. Pamiętajmy tutaj między innymi o kapitanie Pawle Cymsie, który dowodził wyzwalaniem stolicy Kujaw Zachodnich. Wielu powstańców po zwycięstwie odniesionym na ziemiach Kujaw i Wielkopolski uczestniczyło także w wojnie z bolszewikami. 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Sportis czy Mustang?

  Za nami 29 kolejka V ligi – w tym tygodniu Zawisza będący pewnym awansu do IV ligi pauzował z powodu wycofania się z rozgrywek Iskry Ciechocin. W tej kolejce nie wybiegli na boisko również piłkarze Mustanga Ostaszewo, którzy z powodu wycofania się z rozgrywek Gryfa Siecienko sobotni mecz wygrali poprzez walkower. Wicelider Sportis Łochowo wygrał 1:2 na wyjeździe z Pomorzaninem Serock.

 • Trzy lata i trzy awanse

  Zaczęło się w 2016 roku, gdy pojawiła się realna groźba, że Zawisza zniknie z piłkarskiej mapy Polski, gdy wręcz sensacyjnie klub nie otrzymał licencji na grę w I lidze. Zapadła decyzja, aby oddolnie odbudować piłkę na Zawiszy - zaczęto od B-klasy, bez większego prestiżu, ale patrząc długofalowo do przodu. Dzisiaj mamy już IV ligę, a cel pozostaje niezmienny Ekstraklasa.

  Etykiety: Zawisza Bydgoszcz

Wiadomości sportowe

« Czerwiec 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
 • Kończy się burzliwy rok szkolny. Od dzisiaj wakacje

  Z uwagi na przypadające jutro święto Bożego Ciała już dzisiaj zabrzmiał przysłowiowy ostatni dzwonek, rozpoczęły się trwające aż 74 dni wakacje. Jak wynika ze statystyk kuratorium, w kujawsko-pomorskim rok szkolny zakończyło dzisiaj ponad 338 tys. uczniów.

  Etykiety: edukacja
 • To może być największa afera III Rzeczypospolitej

  Komisja śledcza ds. afery Amber Gold zakończyła swoje prace, po wakacjach Sejm najprawdopodobniej zajmie się jej raportem końcowym. Grupa posłów pracujących w tej komisji gościła w poniedziałek w Świeciu nad Wisłą, gdzie wzięli udział w otwartym spotkaniu dla mieszkańców.

  Etykiety: Amber Gold Świecie

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.