Jesteś tutaj: HomeInowrocławInowrocław dumny ze swoich żołnierzy

Inowrocław dumny ze swoich żołnierzy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław czwartek, 15 sierpień 2013 16:04

W środę, w przeddzień Święta Wojska Polskiego  odbyły się uroczystości w Parku Solankowym w Inowrocławiu z udziałem władz samorządowych i licznych przedstawicieli polskiej armii.

15 sierpnia 1920 roku miała miejsce Bitwa Warszawska, która przesądziła o losach wojny polsko-bolszewickiej, od której to zależała niepodległość Polski oraz przyszłość Europy, którą sowieci chcieli podbić. Postawa polskich dowódców oraz wielkie poświecenie żołnierzy polskich pokrzyżowały ich plany.

 

Pamiątkę tego wielkiego sukcesu polskiej armii obchodzimy obecnie jako Święto Wojska Polskiego.

 

Środowe uroczystości są jednym z dowodów, że związki Inowrocławia z polskim wojskiem są bardzo bliskie. Gospodarzem uroczystości był generał brygady Krzysztof Mitręga, dowódca 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, która siedzibę ma w stolicy Kujaw Zachodnich.  Do Inowrocławia przybył płk Piotr Sobomow, zastępca 1 Brygady Wojsk Lądowych oraz Wiesław Franczak, dowódca 39 Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim.

 

W części oficjalnej miała miejsce także dekoracja zasłużonych dla wojska poszczególnymi odznaczeniami. Wśród wyróżnionych znalazł się prezydent Ryszard Brejza, który otrzymał odznakę 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych.

 

Następnie odbył się pokaz musztry paradnej.

 

Tego dnia pamiętajmy nie tylko o tych, którzy walczyli przeciwko sowieckim najeźdźcom, ale także innych ważnych dla nas żołnierzy. Zarówno o pilotach śmigłowców z Inowrocławia, którzy uczestniczą w misjach zagranicznych, jak i o powstańcach wielkopolskich, którzy w 1919 roku wyzwolili po latach niewoli Inowrocław. Pamiętajmy tutaj między innymi o kapitanie Pawle Cymsie, który dowodził wyzwalaniem stolicy Kujaw Zachodnich. Wielu powstańców po zwycięstwie odniesionym na ziemiach Kujaw i Wielkopolski uczestniczyło także w wojnie z bolszewikami. 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia dokonała niemożliwego

  Polonia Bydgoszcz wywalczyła w niedzielę awans do żużlowej I ligi (druga klasa rozgrywkowa). Drużyna należąca do Jerzego Kanclerza nie była jednak przed niedzielnym meczem faworytem.

 • Skrót derbów Bydgoszczy

  W środę na stadionie Chemika odbyły się derby Bydgoszczy w piłce nożnej. Rywalem piłkarzy z Glinek był Zawisza, który ostatecznie okazał się lepszy. Do 44 minuty zapowiadało się jednak, że to raczej gospodarze będą nadawać ton temu spotkaniu. Żeby więcej nie rozpisywać się, zapraszamy do obejrzenia skrótu meczu.

Wiadomości sportowe

« Wrzesień 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
 • Sondaż: Senat dla Koalicji, Sejm dla PiS

  Marcin Palade, który należy do jednego z bardziej skutecznych badaczy opinii publicznej w Polsce przedstawił badania sondażowe dla okręgu bydgoskiego. Wygrywa PiS z różnicą 6 punktów procentowych nad Koalicją Obywatelską, ale to Koalicja w jego opinii wygra wybory do Senatu.

 • Miesiąc do wyborów

  Wybory parlamentarne odbędą się 13 października, czyli licząc od piątku pozostał niespełna miesiąc. Z uwagi na to, że intensywna kampania wyborcza jeszcze się nie rozpoczęła, będzie to dość krótka kampania. Wybory parlamentarne będą najważniejsze w tzw. czteropaku wyborczym, który rozpoczął się przed rokiem wyborami samorządowymi. Istnieje prawdopodobieństwo, że po tych wyborach na kilka lat ostudzi się atmosfera polityczna, bowiem za wyjątkiem wiosennych wyborów prezydenckich, przed nami przeszło 3 lata bez wyborów.

Wiadomości z regionu

Śledź nas