Jesteś tutaj: HomeInowrocławInowrocław dumny ze swoich żołnierzy

Inowrocław dumny ze swoich żołnierzy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław czwartek, 15 sierpień 2013 16:04

W środę, w przeddzień Święta Wojska Polskiego  odbyły się uroczystości w Parku Solankowym w Inowrocławiu z udziałem władz samorządowych i licznych przedstawicieli polskiej armii.

15 sierpnia 1920 roku miała miejsce Bitwa Warszawska, która przesądziła o losach wojny polsko-bolszewickiej, od której to zależała niepodległość Polski oraz przyszłość Europy, którą sowieci chcieli podbić. Postawa polskich dowódców oraz wielkie poświecenie żołnierzy polskich pokrzyżowały ich plany.

 

Pamiątkę tego wielkiego sukcesu polskiej armii obchodzimy obecnie jako Święto Wojska Polskiego.

 

Środowe uroczystości są jednym z dowodów, że związki Inowrocławia z polskim wojskiem są bardzo bliskie. Gospodarzem uroczystości był generał brygady Krzysztof Mitręga, dowódca 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, która siedzibę ma w stolicy Kujaw Zachodnich.  Do Inowrocławia przybył płk Piotr Sobomow, zastępca 1 Brygady Wojsk Lądowych oraz Wiesław Franczak, dowódca 39 Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim.

 

W części oficjalnej miała miejsce także dekoracja zasłużonych dla wojska poszczególnymi odznaczeniami. Wśród wyróżnionych znalazł się prezydent Ryszard Brejza, który otrzymał odznakę 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych.

 

Następnie odbył się pokaz musztry paradnej.

 

Tego dnia pamiętajmy nie tylko o tych, którzy walczyli przeciwko sowieckim najeźdźcom, ale także innych ważnych dla nas żołnierzy. Zarówno o pilotach śmigłowców z Inowrocławia, którzy uczestniczą w misjach zagranicznych, jak i o powstańcach wielkopolskich, którzy w 1919 roku wyzwolili po latach niewoli Inowrocław. Pamiętajmy tutaj między innymi o kapitanie Pawle Cymsie, który dowodził wyzwalaniem stolicy Kujaw Zachodnich. Wielu powstańców po zwycięstwie odniesionym na ziemiach Kujaw i Wielkopolski uczestniczyło także w wojnie z bolszewikami. 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Dobry weekend dla bydgoskich klubów w IV lidze

  8 i 9 sierpnia rozegrana została 2 kolejna IV ligi kujawsko-pomorskiej. Liderami po dwóch meczach są z kompletem punktów Włocłavia Włocławek i Sportis Łochowo. Swoje mecze wygrali także Zawisza i Chemik.

 • Sportis Business Club zainaugurował działalność

  W ubiegłym tygodniu działalność oficjalnie zainaugurował w Osielsku Sportis Business Club. Celem Business Clubu jest wsparcie finansowe dla rozwoju klubu piłkarskiego Sportis, który występuje na boisku w Łochowie. Drużyna seniorów awansowała w poprzednim (zakończonym szybciej z powodu COVID-19) sezonie do IV ligi.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Rolnicy poszkodowani przez COVID-19 dostaną nadzwyczajne wsparcie

  Na najbliższym posiedzeniu Senat ma się zająć projektem ustawy o nadzwyczajnym wsparciu dla rolników, którzy ucierpieli w wyniku pandemii koronawirusa. – Jeżeli Senat ją przyjmie, to prezydent podpisze niezwłocznie i może w ciągu miesiąca zostaną przeprowadzone wypłaty. Spodziewam się, że w ciągu najbliższych kilku tygodni te dodatkowe pieniądze trafią do gospodarstw – zapowiada minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski. Na pomoc ze środków unijnych, która opiewa na kwotę ponad 270 mln euro, będą mogli liczyć m.in. producenci wołowiny, baraniny, mięsa wieprzowego i drobiowego oraz jaj, mleka i roślin ozdobnych.

 • Mocny przyrost zachorowań na COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 843 nowych przypadkach COVID-19 w Polsce, z czego 24 przypadkach w województwie kujawsko-pomorskim. Tak dużego dziennego przyrostu nie mieliśmy w naszym województwie od dawna – właściwie od fazy rozwoju epidemii w marcu.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu