Jesteś tutaj: HomeInowrocławInowrocław dumny ze swoich żołnierzy

Inowrocław dumny ze swoich żołnierzy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław czwartek, 15 sierpień 2013 16:04

W środę, w przeddzień Święta Wojska Polskiego  odbyły się uroczystości w Parku Solankowym w Inowrocławiu z udziałem władz samorządowych i licznych przedstawicieli polskiej armii.

15 sierpnia 1920 roku miała miejsce Bitwa Warszawska, która przesądziła o losach wojny polsko-bolszewickiej, od której to zależała niepodległość Polski oraz przyszłość Europy, którą sowieci chcieli podbić. Postawa polskich dowódców oraz wielkie poświecenie żołnierzy polskich pokrzyżowały ich plany.

 

Pamiątkę tego wielkiego sukcesu polskiej armii obchodzimy obecnie jako Święto Wojska Polskiego.

 

Środowe uroczystości są jednym z dowodów, że związki Inowrocławia z polskim wojskiem są bardzo bliskie. Gospodarzem uroczystości był generał brygady Krzysztof Mitręga, dowódca 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, która siedzibę ma w stolicy Kujaw Zachodnich.  Do Inowrocławia przybył płk Piotr Sobomow, zastępca 1 Brygady Wojsk Lądowych oraz Wiesław Franczak, dowódca 39 Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim.

 

W części oficjalnej miała miejsce także dekoracja zasłużonych dla wojska poszczególnymi odznaczeniami. Wśród wyróżnionych znalazł się prezydent Ryszard Brejza, który otrzymał odznakę 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych.

 

Następnie odbył się pokaz musztry paradnej.

 

Tego dnia pamiętajmy nie tylko o tych, którzy walczyli przeciwko sowieckim najeźdźcom, ale także innych ważnych dla nas żołnierzy. Zarówno o pilotach śmigłowców z Inowrocławia, którzy uczestniczą w misjach zagranicznych, jak i o powstańcach wielkopolskich, którzy w 1919 roku wyzwolili po latach niewoli Inowrocław. Pamiętajmy tutaj między innymi o kapitanie Pawle Cymsie, który dowodził wyzwalaniem stolicy Kujaw Zachodnich. Wielu powstańców po zwycięstwie odniesionym na ziemiach Kujaw i Wielkopolski uczestniczyło także w wojnie z bolszewikami. 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Nasz bohater!

  We wtorkowy wieczór w meczu eliminacji do Euro 2020 na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski pokonała Słowenię 3:2, pieczętując zwycięstwo grupie G, co skutkuje awansem do turnieju. Decydującego gola zdobył Jacek Góralski, chłopak z Bydgoszczy.

  Etykiety: Jacek Góralski
 • Zawisza ma poważnego partnera

  Polski Koncern Naftowy Orlen będzie partnerem klubu Zawisza Bydgoszcz. Największy gracz na polskim rynku naftowym będzie wspierał zarówno drużynę seniorów oraz szkolenie dzieci i młodzieży.

Wiadomości sportowe

« Listopad 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
 • Premier wygłosił expose, posłowie pytali, a później Sejm udzielił wotum

  Wtorek w Sejmie był ważnym dniem, zarówno dla nowego, a właściwie starego premiera Mateusza Morawieckiego, który wygłosił expose przed drugą kadencją rządu Prawa i Sprawiedliwości, ale też dla debiutantów w Sejmie, bowiem wielu z nich pierwszy raz miało okazję zabrać głos z mównicy.

 • Znamy projekt budżetu województwa na 2020 rok

  Do połowy listopada organy wykonawcze samorządów musiały zaprezentować projekt budżetu na 2020 rok. Przy tej okazji rozgorzała dyskusja o skutkach obniżki podatku PIT dla samorządów, w przypadku województw udział w podatku PIT jest symboliczny, bowiem wynosi około 1%, stąd też w dyskusji o budżecie Województwa Kujawsko-Pomorskiego na 2020 rok, ten wątek zostanie pominięty.

  Etykiety: Piotr Całbecki

Wiadomości z regionu

Śledź nas