Jesteś tutaj: HomeInowrocławPosługa abp Kowalczyka dobiega końca w gnieźnieńskiej wspólnocie

Posługa abp Kowalczyka dobiega końca w gnieźnieńskiej wspólnocie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław środa, 28 sierpień 2013 17:01

Dzisiaj Prymas Polski abp Józef Kowalczyk obchodzi 75-te urodziny. Zgodnie z prawem kanonicznym złożył rezygnacje z dalszego kierowania Archidiecezja Gnieźnieńską. Swoją posługę w gnieźnieńskiej wspólnocie rozpoczął w 2010 roku.

W ostatnich dniach abp Józef Kowalczyk krytycznie wypowiadał się o politykach, którzy zamiast zajmować się problemami Polaków, zajęci są toczonymi ze sobą wojnami.

 

Przez 21 lat abp Józef Kowalczyk pełnił funkcję nuncjusza apostolskiego w Polsce, z nadania papieża Jana Pawła II. Z tego powodu do dzisiaj zachował wiele kontaktów dyplomatycznych. W święta Bożego Narodzenia w Gnieźnie odwiedzany był przez dyplomatów z całego świata, głównie z krajów muzułmańskich. Z tego powodu za działalność umacniającą międzynarodową pozycję Polski, został odznaczony honorową odznaką Bene Merito. Wśród jego wielu odznaczeń znajduje się także Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restituta. Abp Kowalczyk został wyróżniony także licznymi doktoratami Honoris Causa polskich uniwersytetów. Jest autorem licznych publikacji.

 

Nowego metropolitę gnieźnieńskiego mianuje papież Franciszek.

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Nasz bohater!

  We wtorkowy wieczór w meczu eliminacji do Euro 2020 na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski pokonała Słowenię 3:2, pieczętując zwycięstwo grupie G, co skutkuje awansem do turnieju. Decydującego gola zdobył Jacek Góralski, chłopak z Bydgoszczy.

  Etykiety: Jacek Góralski
 • Zawisza ma poważnego partnera

  Polski Koncern Naftowy Orlen będzie partnerem klubu Zawisza Bydgoszcz. Największy gracz na polskim rynku naftowym będzie wspierał zarówno drużynę seniorów oraz szkolenie dzieci i młodzieży.

Wiadomości sportowe

« Listopad 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
 • Premier wygłosił expose, posłowie pytali, a później Sejm udzielił wotum

  Wtorek w Sejmie był ważnym dniem, zarówno dla nowego, a właściwie starego premiera Mateusza Morawieckiego, który wygłosił expose przed drugą kadencją rządu Prawa i Sprawiedliwości, ale też dla debiutantów w Sejmie, bowiem wielu z nich pierwszy raz miało okazję zabrać głos z mównicy.

 • Znamy projekt budżetu województwa na 2020 rok

  Do połowy listopada organy wykonawcze samorządów musiały zaprezentować projekt budżetu na 2020 rok. Przy tej okazji rozgorzała dyskusja o skutkach obniżki podatku PIT dla samorządów, w przypadku województw udział w podatku PIT jest symboliczny, bowiem wynosi około 1%, stąd też w dyskusji o budżecie Województwa Kujawsko-Pomorskiego na 2020 rok, ten wątek zostanie pominięty.

  Etykiety: Piotr Całbecki

Wiadomości z regionu

Śledź nas