Jesteś tutaj: HomeInowrocławPosługa abp Kowalczyka dobiega końca w gnieźnieńskiej wspólnocie

Posługa abp Kowalczyka dobiega końca w gnieźnieńskiej wspólnocie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław środa, 28 sierpień 2013 17:01

Dzisiaj Prymas Polski abp Józef Kowalczyk obchodzi 75-te urodziny. Zgodnie z prawem kanonicznym złożył rezygnacje z dalszego kierowania Archidiecezja Gnieźnieńską. Swoją posługę w gnieźnieńskiej wspólnocie rozpoczął w 2010 roku.

W ostatnich dniach abp Józef Kowalczyk krytycznie wypowiadał się o politykach, którzy zamiast zajmować się problemami Polaków, zajęci są toczonymi ze sobą wojnami.

 

Przez 21 lat abp Józef Kowalczyk pełnił funkcję nuncjusza apostolskiego w Polsce, z nadania papieża Jana Pawła II. Z tego powodu do dzisiaj zachował wiele kontaktów dyplomatycznych. W święta Bożego Narodzenia w Gnieźnie odwiedzany był przez dyplomatów z całego świata, głównie z krajów muzułmańskich. Z tego powodu za działalność umacniającą międzynarodową pozycję Polski, został odznaczony honorową odznaką Bene Merito. Wśród jego wielu odznaczeń znajduje się także Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restituta. Abp Kowalczyk został wyróżniony także licznymi doktoratami Honoris Causa polskich uniwersytetów. Jest autorem licznych publikacji.

 

Nowego metropolitę gnieźnieńskiego mianuje papież Franciszek.

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia dokonała niemożliwego

  Polonia Bydgoszcz wywalczyła w niedzielę awans do żużlowej I ligi (druga klasa rozgrywkowa). Drużyna należąca do Jerzego Kanclerza nie była jednak przed niedzielnym meczem faworytem.

 • Skrót derbów Bydgoszczy

  W środę na stadionie Chemika odbyły się derby Bydgoszczy w piłce nożnej. Rywalem piłkarzy z Glinek był Zawisza, który ostatecznie okazał się lepszy. Do 44 minuty zapowiadało się jednak, że to raczej gospodarze będą nadawać ton temu spotkaniu. Żeby więcej nie rozpisywać się, zapraszamy do obejrzenia skrótu meczu.

Wiadomości sportowe

« Wrzesień 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
 • Sondaż: Senat dla Koalicji, Sejm dla PiS

  Marcin Palade, który należy do jednego z bardziej skutecznych badaczy opinii publicznej w Polsce przedstawił badania sondażowe dla okręgu bydgoskiego. Wygrywa PiS z różnicą 6 punktów procentowych nad Koalicją Obywatelską, ale to Koalicja w jego opinii wygra wybory do Senatu.

 • Miesiąc do wyborów

  Wybory parlamentarne odbędą się 13 października, czyli licząc od piątku pozostał niespełna miesiąc. Z uwagi na to, że intensywna kampania wyborcza jeszcze się nie rozpoczęła, będzie to dość krótka kampania. Wybory parlamentarne będą najważniejsze w tzw. czteropaku wyborczym, który rozpoczął się przed rokiem wyborami samorządowymi. Istnieje prawdopodobieństwo, że po tych wyborach na kilka lat ostudzi się atmosfera polityczna, bowiem za wyjątkiem wiosennych wyborów prezydenckich, przed nami przeszło 3 lata bez wyborów.

Wiadomości z regionu

Śledź nas