Jesteś tutaj: HomeInowrocławInowrocław może stać się ważnym centrum logistycznym

Inowrocław może stać się ważnym centrum logistycznym

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław piątek, 18 październik 2013 16:18

Władze województwa planują w perspektywie finansowej Unii Europejskiej 2014-2020 zbudować dwie kolejowe intermodalne platformy przeładunkowe, które pozwolą na rozwój nowoczesnej logistyki. Powstać mają one wzdłuż linii kolejowej nr 131 w Inowrocławiu i Laskowicach Pomorskich.

Funkcjonowanie nowoczesnych platform intermodalnych jest bardzo proste. Na stacjach przeładunkowych (takich jak ma powstać w Inowrocławiu), ładunki lub nawet całe tiry ładowane są specjalne wagony kolejowe.  Transport drogą kolejową jest tańszy od drogowego, a przy tym nie niszczy dróg i mniej zamieszcza środowisko.

 

Nic więc zatem dziwnego, że tego typu rozwiązania są popularne w krajach Europy Zachodniej. W Polsce problemem jest jednak dość słaby stan infrastruktury kolejowej. Na szczęście linia kolejowa nr 131 w najbliższych latach przejdzie wiele modernizacji. Jest ona bowiem najkrótszym połączeniem Trójmiasta ze Śląskiem.

 

Znaczenie logistyczne Inowrocławia wzrosło także, gdyby zostały zrealizowane plany zapisane w projekcie Strategii Rozwoju Województwa do 2020 roku. Głównie rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 15 w kierunku Torunia i Gniezna. Pozwoliło by to na szybką komunikację Inowrocławia z autostradami A1 i A2 oraz drogą ekspresową S-5. Tutaj wiele zależy jednak od administracji rządowej i patrząc realistycznie, te plany należało by odłożyć przynajmniej o kilka lat, w szczególności, że nawet nie ma pewności co do samej przyszłości drogi ekspresowej S-5. 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • II Memoriał Ireny Szewińskiej odbędzie się w sierpniu

  Dokładnie jutro (30 maja) miał się rozpocząć na stadionie Zawiszy II Memoriał poświęcony, chyba największej polskiej lekkoatletce Irenie Szewińskiej. Z powodu pandemii koronawirusa zawody w tym terminie nie mogły się odbyć, pojawiło się też ryzyko, że w tym roku w Bydgoszczy nie będzie żadnych zawodów lekkoatletycznych, ale dosłownie przed kilkunastoma godzinami wyznaczono nowy termin.

 • Zawisza i Polonia w tym sezonie wrócą jeszcze na boisko

  Od pewnego czasu wiemy już, że rozgrywki piłkarskiej IV ligi zostały zakończone w sezonie 2019/2020 z powodu epidemii COVID-19. Cały czas nie było jednak wiadomo co z okręgowym Pucharem Polski. Te rozgrywki mają zostać dokończone w lipcu. Stawką rozgrywek okręgowych jest możliwość gry w Pucharze Polskim na szczeblu centralnym.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

O drodze S-10 Bydgoszcz-Torun w Sejmie RP 28.05.2020 ... Kto mydli oczy mieszkancom Kujaw i Pomorza Minister Schreiber czy Minister Infrastruktury /posłuchajcie/

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 29 maja 2020
O drodze S-10
 • Co się zmienia od 30 maja?

  Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od soboty 30 maja wejdzie w życie IV etap odmrażania życia społecznego. Stosowny akt prawny został opublikowany w piątek późnym wieczorem.

  Etykiety: covid19 koronawirus
 • Ekonomia nie zawsze jest bezduszna i pozbawiona empatii

  Powoli temat koronawirusa zaczyna schodzić na dalszy plan, natomiast coraz więcej będzie się mówić o skutkach ekonomicznych pandemii, których doświadczać możemy w naszym życiu. Jeszcze kilka tygodni temu widoczny był w polityce dylemat – zamrażać gospodarkę w celu ratowania najbardziej narażonych na utratę życia z powodu COVID-19, czy skupiać się na ratowaniu gospodarki. Dzisiaj widzimy, że bardziej humanitarna polityka może również być skuteczniejsza gospodarczo.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu