Jesteś tutaj: HomeInowrocław,,Radośnieśmy życie przyjęli.Śmierć przyjmiemy radośnie”

,,Radośnieśmy życie przyjęli.Śmierć przyjmiemy radośnie”

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Inowrocław czwartek, 12 grudzień 2013 01:24

12 grudnia 1860 roku urodził się autor tych słów, jeden z wybitniejszych poetów okresu Młodej Polski Jan Kasprowicz. Miejscem jego narodzin była wieś Szymborze, dzisiejsza dzielnica Inowrocławia. Po za Kujawami nie jest być może to zbyt znana postać, wielu stawia jego twórczość jednak na równi z Adamem Mickiewiczem. Jan Kasprowicz jest uważany za jednego z wybitniejszych poetów polskiej historii.

Szare chaty! nędzne chłopskie chaty!

Jak się z wami zrosło moje życie,

Jak wy, proste, jak wy, bez rozkoszy...

 

W swoim życiu napotkał wiele bolesnych doświadczeń życiowych, co przekładało się na jego twórczość. Zafascynowany był Kujawami na których się urodził oraz górami. Te motywy także zagościły w jego twórczości.  W jego dziełach znaleźć można wiele odniesień do życia wiejskiego i chłopskiego.

 

Rzadko na moich wargach - Niech dziś to warga ma wyzna - Jawi się krwią przepojony, Najdroższy wyraz: Ojczyzna. 

 

W wieku 28 lat przeniósł się do Lwowa. Tam zaangażował się politycznie w działalność Narodowej Demokracji Romana Dmowskiego.

 

W poniedziałki, pogoda czy słoty,

Czy na sucho, czy człowiek się schlasta,

Hej, z tłumokiem na plecach do miasta,

Aż na czole srebrzyste lśnią poty.

 

Ostatnie lata życia spędził w Zakopanym. Tam też zmarł  1 sierpnia 1926 roku, czyli już w wolnej Polsce. W Inowrocławiu powstało muzeum jego imienia. Społeczność rodzinnego miasta postawiła mu także pomnik. 

Warte obejrzenia

  • Mecz Sportisu z Zawiszą był hitem 14 kolejki. Niebiesko-czarni nowym liderem

    Na najciekawsze mecze w tym sezonie IV ligi musieliśmy poczekać dopiero do jesieni. Hitem 14 kolejki był pojedynek Sportisu Łochowo z Zawiszą Bydgoszcz. Ten mecz można uznać za bardzo ciekawy, było w nim bowiem pełno emocji i gry do ostatniej minuty. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego meczu.

    Coraz bardziej na rozgrywki odbija się epidemia COVID-19, od kilku kolejek kibice mecze

    Etykiety: piłka nożna
  • Na czerwiec zaplanowano Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy

    Planowane na 2-7 czerwca 2020 roku Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy miały być wstępem do Igrzysk Paraolimpijskih w Tokio, zawody się jednak nie odbyły z uwagi na trudną sytuację epidemiczną. World Para Athltics zdecydował, że turniej odbędzie się w dniach 1-5 czerwca 2021 roku. Gospodarzem będzie nadal Bydgoszcz.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

Wiadomości z regionu