Jesteś tutaj: HomeInowrocławPrzedsiębiorcy uważają, że podatki lokalne są za wysokie

Przedsiębiorcy uważają, że podatki lokalne są za wysokie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław czwartek, 12 grudzień 2013 14:25

Wczoraj przedstawiciele Kujawskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Handlowców oraz Cech Rzemiosł Różnych wystosowali do władz Inowrocławia apel o zmniejszenie wysokości podatków lokalnych, gdyż  obecne stawki utrudniają prowadzenie działalności gospodarczej, co może się przekładać na wzrost bezrobocia.

W opinii przedsiębiorców wysokość podatków lokalnych w roku 2014 powinna być zmniejszona o 20%. Obecna stawka wynosi 22.82 zł od metra kwadratowego prowadzonej działalności.

 

W wyniku niekontrolowanego rozwoju obcych marketów, a także oddania do użytku galerii handlowej z ok. 100 placówek handlowych doszło w naszym mieście do drastycznego obniżenia dochodów lokalnych przedsiębiorców a co za tym idzie znacznego wzrostu bezrobocia na lokalnym rynku. Brak środków finansowych, których zostały pozbawione lokalne – najczęściej rodzinne firmy nadal powoduje likwidację miejsc pracy a co za tym idzie pozbawia wielu inowrocławian środków do życia – piszą do prezydenta Brejzy Marek Słabiński oraz Piotr Jóźwiak.

 

Ratusz specjalnie nie wyraża zainteresowania tym wystąpieniem, w jednym z komunikatów rzecznik prezydenta zarzuca populizm wnioskującym o zmniejszenie podatków.

 

Postulaty te popiera z kolei Marcin Wroński z Nowego Inowrocławia - W Inowrocławiu za 1 m2 takiego budynku trzeba zapłacić, aż 22,80 zł, w Gnieźnie 18,10 zł, Kole 18,19 zł, a we Wrześni tylko 14,98 zł. Efekty takiej polityki podatkowej wydać na przykładzie rynku pracy. W tych trzech miastach bezrobocie wynosi 14-15 %, a u nas 23% - argumentuje Wroński. Należy jednak zauważyć, że Wielkopolska, gdzie mieszczą się miasta wymienione przez Wrońskiego jest regionem o najniższym bezrobociu w Polsce. Kujawsko-Pomorskiego znajduje się z kolei na drugim miejscu wśród regionów o największym bezrobociu.

 

W Bydgoszcz wysokość tej stawki wynosi 22.11 zł, czyli jest niższa od Inowrocławia. 

 

Błędem jest jednak lekceważenie przez władze miasta na samym wstępie opinii przedsiębiorców, który jak to z reguły bywa, jako pierwsi zauważają niepokojące zjawiska.

 

Lekceważyć nie można także głosów dotyczących niekontrolowanego rozrostu zagranicznych sieci handlowych, które jak zarzuca część parlamentarzystów obchodzą polskie przepisy, by płacić zaniżone podatki.

 

W okresie listopada w Inowrocławiu przybyło 314 bezrobotnych w Inowrocławiu. 

Warte obejrzenia

  • Mecz Sportisu z Zawiszą był hitem 14 kolejki. Niebiesko-czarni nowym liderem

    Na najciekawsze mecze w tym sezonie IV ligi musieliśmy poczekać dopiero do jesieni. Hitem 14 kolejki był pojedynek Sportisu Łochowo z Zawiszą Bydgoszcz. Ten mecz można uznać za bardzo ciekawy, było w nim bowiem pełno emocji i gry do ostatniej minuty. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego meczu.

    Coraz bardziej na rozgrywki odbija się epidemia COVID-19, od kilku kolejek kibice mecze

    Etykiety: piłka nożna
  • Na czerwiec zaplanowano Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy

    Planowane na 2-7 czerwca 2020 roku Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy miały być wstępem do Igrzysk Paraolimpijskih w Tokio, zawody się jednak nie odbyły z uwagi na trudną sytuację epidemiczną. World Para Athltics zdecydował, że turniej odbędzie się w dniach 1-5 czerwca 2021 roku. Gospodarzem będzie nadal Bydgoszcz.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

Wiadomości z regionu