Jesteś tutaj: HomeInowrocławInowrocławski WORD pod coraz większym znakiem zapytania

Inowrocławski WORD pod coraz większym znakiem zapytania

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław czwartek, 19 grudzień 2013 19:27

Utworzenie filii bydgoskiego oddziału Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Inowrocławiu to chyba najbardziej sztandarowa inicjatywa posła Krzysztofa Brejzy. Parlamentarzysta w Sejmie odniósł sukces, znacznie większym wyzwaniem okazuje się już jednak przystosowanie Inowrocławia do rozporządzeń.

 

Poseł Krzysztof Brejza był jednym z wnioskodawców nowych przepisów, które umożliwiły tworzenie filii Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego w miastach prezydenckich nie mających praw powiatu. Inowrocław jest obecnie największym miastem w Polsce, które mogło by skorzystać z tej możliwości.

 

Po uchwaleniu ustawy przez Sejm liczono, że dzięki przychylności Urzędu Marszałkowskiego i dyrektora bydgoskiego WORD uda się utworzyć filię do końca obecnego roku. To już dzisiaj wiemy, że się nie uda, a ewentualny termin utworzenia ośrodka egzaminacyjnego staje się bliżej nieznany.

 

Sejmik przyjął uchwałę pozwalającą na utworzenie filii WORD w Inowrocławiu, problem jednak w tym, że zdaniem urzędników wojewódzkich miasto nie spełnia wszystkich wymogów opisanych w rozporządzeniach. Dokładniej chodzi o drogę o przynajmniej dwóch pasach ruchu w jednym kierunku, na której można by rozpędzić powyżej prędkości nominalnej 50 km/h. 

 

Ta ma być bowiem konieczna do wykonania wszystkich zadań egzaminacyjnych zapisanych w rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z lipca ubiegłego roku.

 

Takiej drogi nie ma obecnie w Inowrocławiu. Zaczęto szukać zatem możliwości podwyższenia dopuszczalnej prędkości. Politycy z ratusza zaczęli zarzucać starostwu brak dobrej woli, a coraz częściej się mówi, że ciężko będzie merytorycznie taki zabieg uzasadnić. Zwiększenie prędkości zmniejszy bezpieczeństwo, zaczęto nawet spekulować o tym, że konieczne będzie zlikwidowanie niektórych przejść dla pieszych.

 

Wielu inowrocławian z kolei obawia się, że powstanie filii WORD zakorkuje miasto. Nie powstanie jednak tej placówki oznaczać będzie, że kandydaci na kierowców będą musieli na szkolenie i egzaminy dojeżdżać do Bydgoszczy lub Torunia.

 

Możliwość utworzenia Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego rozważano między innymi w Starachowicach, w województwie świętokrzyskim. Władze doszły jednak do wniosku, że gmina wraz z powiatem nie są wstanie sprostać wymaganiom. 

Warte obejrzenia

  • Mecz Sportisu z Zawiszą był hitem 14 kolejki. Niebiesko-czarni nowym liderem

    Na najciekawsze mecze w tym sezonie IV ligi musieliśmy poczekać dopiero do jesieni. Hitem 14 kolejki był pojedynek Sportisu Łochowo z Zawiszą Bydgoszcz. Ten mecz można uznać za bardzo ciekawy, było w nim bowiem pełno emocji i gry do ostatniej minuty. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego meczu.

    Coraz bardziej na rozgrywki odbija się epidemia COVID-19, od kilku kolejek kibice mecze

    Etykiety: piłka nożna
  • Na czerwiec zaplanowano Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy

    Planowane na 2-7 czerwca 2020 roku Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy miały być wstępem do Igrzysk Paraolimpijskih w Tokio, zawody się jednak nie odbyły z uwagi na trudną sytuację epidemiczną. World Para Athltics zdecydował, że turniej odbędzie się w dniach 1-5 czerwca 2021 roku. Gospodarzem będzie nadal Bydgoszcz.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

Wiadomości z regionu