Jesteś tutaj: HomeInowrocławKpt. Paweł Cyms ruszył w drogę do Inowrocławia

Kpt. Paweł Cyms ruszył w drogę do Inowrocławia

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Inowrocław sobota, 21 grudzień 2013 23:20

Dowódca wraca na Kujawy –w sobotę we wsi Bystra w gminie Wilkowice na Śląsk  odbyła się uroczysta ekshumacja trumny kpt. Pawła Cymsa. Szczątki bohatera wrócą pierw na Kujawy, a następnie zostaną złożone w Akropolu Zasłużonych w Gnieźnie.

 

Kult Pawła Cymsa w Inowrocławiu i okolicach jest cały czas żywy. To on właśnie w pierwszych dniach 1919 roku wyruszając z Gniezna jako powstaniec wielkopolski zdobywał Janikowo, Kruszwicę oraz Inowrocław. Uczestniczył także w bojach na terenie dzisiejszego powiatu nakielskiego.  

 

W latach późniejszych uczestniczył także w Powstaniu Śląskim, wojnie z bolszewikami, w II wojnie światowej.

 

Z Gnieznem był związany w sposób szczególny, gdyż tam zdawał chociażby maturę. Bohater Kujaw za kilka dni wróci do pierwszej stolicy Polski, gdzie spocznie na zawsze.

 

Ostatnie lata swojego życia kpt. Paweł Cyms spędził na Śląsku, tam też został pochowany w 1949 roku. Dla społeczności tej wsi jest postacią szczególną, stąd też władze samorządowe gminy Wilkowice duży wysiłek włożyli w przygotowanie sobotniej uroczystości, którą wspierał 18. Batalion Powietrzno-Desantowy z Bielska-Białej.

 

Pamięć w Bystrej o kpt. Cymsie będzie jednak wiecznie żywa, gdyż odsłonięta została tablica upamiętniająca tę postać.

 

W piątek obchodzić będziemy 95 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Tego dnia o godzinie 11:00  w Bazylice Najświętszej Maryi Panny w Inowrocławiu odbędzie się uroczystość patriotyczno-wojskowa nad trumną kpt. Pawła Cymsa. Następnie uroczystości przeniosą się pod pomnik poświęcony Powstańcom Wielkopolskim.

 

Po zakończeniu inowrocławskich uroczystości trumna bohatera wyruszy przez Kruszwicę i Janikowo, czyli miasta przez niego wyzwolone do Gniezna, gdzie Prymas Polski abp Józef Kowalczyk poprowadzi uroczystość złożenia szczątek kpt. Cymsa w Akropolu Zasłużonych. 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

O drodze S-10 Bydgoszcz-Torun w Sejmie RP 28.05.2020 ... Kto mydli oczy mieszkancom Kujaw i Pomorza Minister Schreiber czy Minister Infrastruktury /posłuchajcie/

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 29 maja 2020
O drodze S-10

Wiadomości z regionu