Jesteś tutaj: HomeInowrocławInowrocławianie wyszli powitać Ignacego Paderewskiego

Inowrocławianie wyszli powitać Ignacego Paderewskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław czwartek, 26 grudzień 2013 16:43

W grudniu 1918 roku, mimo formalnego odzyskania przez Polskę niepodległości miesiąc wcześniej, Wielkopolska i Kujawy znajdowały się nadal pod okupacją niemiecką. W dniu 26 grudnia przez Inowrocław do Poznania jechał Ignacy Jan Paderewski. Przy torach kolejowych zebrały się tłumy inowrocławian, którzy wiwatowali na cześć Paderewskiego oraz odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.

 

Przybycie Paderewskiego do Poznania Polacy zamieszkujący to miasto przybyli z entuzjazmem, co bardzo drażniło Niemców. Z tego powodu dzień później doszło do zamieszek, które historycy określają jaką początek Powstania Wielkopolskiego.

 

Niewiele zabrakło jednak, aby Ignacy Paderewski do Poznania nie dotarł, gdyż niemieccy żołnierzy w Rogoźnie otrzymali zadanie zawrócenia pociągu. Nie udało się im jednak to między innymi z powodu towarzyszenia Paderewskiemu przez francuskich dyplomatów.

 

Powstanie dość szybko swoim zasięgiem objęło Kujawy. 6 stycznia 1919 roku kpt. Paweł Cyms dowodził siłami powstańców, którzy zajęli Inowrocław. Wcześniej pod dowództwem Cymsa  powstańcy zajęli Janikowo i Kruszwicę.

 

Powrót dowódcy

Przed tegorocznymi świętami w Bystrej na Śląsku miała miejsce ekshumacja szczątek kpt. Cymsa. Jutro powróci on do Inowrocławia, Kruszwicy i Janikowa, by ostatecznie spocząć w Akropolu Zasłużonych w Gnieźnie, mieście z którym przez dużą część lata był związany.

O godzinie 11:00 w inowrocławskiej bazylice odbędzie się uroczystość religijno-patriotyczna nad szczątkami kpt. Pawła Cymsa. Później uroczystości przeniosą się pod pomnik poświęcony Powstańcom Wielkopolskim.

 

Zapraszamy do śledzenia naszego specjalnego serwisu poświęconemu historii Powstania Wielkopolskiego – www.powstanie.zkujaw.pl

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

« Październik 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
  • Kończą swoją przygodę z Sejmem

    Patrząc na nazwiska posłów wybranych w okręgu bydgoskim nie sposób nie zauważyć, że mamy aż sześć nowych nazwisk, czyli aż 50% wybranych przez nas posłów przez ostatnie lata w Sejmie nie zasiadała. Właściwie, poza Iwoną Kozłowską, która była posłanką w przeszłości mamy sześciu debiutantów.

  • W okręgu bydgoskim wygrywa PiS – o tym kto został posłem, a kto nie

    Nazwiska nowych posłów przedstawiliśmy już rano. Przedstawiamy pełne wyniki dla okręgu bydgoskiego. Cały czas nieoficjalne, bowiem PKW wynik wyborów ogłosi po podliczeniu wszystkich obwodów, a w niektórych częściach kraju to się jeszcze nie udało. W okręgu bydgoskim mamy już wszystko podliczone, stąd też możemy mówić już o ostatecznych wynikach.

Wiadomości z regionu

Śledź nas