Jesteś tutaj: HomeInowrocławInowrocławianie wyszli powitać Ignacego Paderewskiego

Inowrocławianie wyszli powitać Ignacego Paderewskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław czwartek, 26 grudzień 2013 16:43

W grudniu 1918 roku, mimo formalnego odzyskania przez Polskę niepodległości miesiąc wcześniej, Wielkopolska i Kujawy znajdowały się nadal pod okupacją niemiecką. W dniu 26 grudnia przez Inowrocław do Poznania jechał Ignacy Jan Paderewski. Przy torach kolejowych zebrały się tłumy inowrocławian, którzy wiwatowali na cześć Paderewskiego oraz odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.

 

Przybycie Paderewskiego do Poznania Polacy zamieszkujący to miasto przybyli z entuzjazmem, co bardzo drażniło Niemców. Z tego powodu dzień później doszło do zamieszek, które historycy określają jaką początek Powstania Wielkopolskiego.

 

Niewiele zabrakło jednak, aby Ignacy Paderewski do Poznania nie dotarł, gdyż niemieccy żołnierzy w Rogoźnie otrzymali zadanie zawrócenia pociągu. Nie udało się im jednak to między innymi z powodu towarzyszenia Paderewskiemu przez francuskich dyplomatów.

 

Powstanie dość szybko swoim zasięgiem objęło Kujawy. 6 stycznia 1919 roku kpt. Paweł Cyms dowodził siłami powstańców, którzy zajęli Inowrocław. Wcześniej pod dowództwem Cymsa  powstańcy zajęli Janikowo i Kruszwicę.

 

Powrót dowódcy

Przed tegorocznymi świętami w Bystrej na Śląsku miała miejsce ekshumacja szczątek kpt. Cymsa. Jutro powróci on do Inowrocławia, Kruszwicy i Janikowa, by ostatecznie spocząć w Akropolu Zasłużonych w Gnieźnie, mieście z którym przez dużą część lata był związany.

O godzinie 11:00 w inowrocławskiej bazylice odbędzie się uroczystość religijno-patriotyczna nad szczątkami kpt. Pawła Cymsa. Później uroczystości przeniosą się pod pomnik poświęcony Powstańcom Wielkopolskim.

 

Zapraszamy do śledzenia naszego specjalnego serwisu poświęconemu historii Powstania Wielkopolskiego – www.powstanie.zkujaw.pl

Komentarze

Warte obejrzenia

 • II Memoriał Ireny Szewińskiej odbędzie się w sierpniu

  Dokładnie jutro (30 maja) miał się rozpocząć na stadionie Zawiszy II Memoriał poświęcony, chyba największej polskiej lekkoatletce Irenie Szewińskiej. Z powodu pandemii koronawirusa zawody w tym terminie nie mogły się odbyć, pojawiło się też ryzyko, że w tym roku w Bydgoszczy nie będzie żadnych zawodów lekkoatletycznych, ale dosłownie przed kilkunastoma godzinami wyznaczono nowy termin.

 • Zawisza i Polonia w tym sezonie wrócą jeszcze na boisko

  Od pewnego czasu wiemy już, że rozgrywki piłkarskiej IV ligi zostały zakończone w sezonie 2019/2020 z powodu epidemii COVID-19. Cały czas nie było jednak wiadomo co z okręgowym Pucharem Polski. Te rozgrywki mają zostać dokończone w lipcu. Stawką rozgrywek okręgowych jest możliwość gry w Pucharze Polskim na szczeblu centralnym.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

O drodze S-10 Bydgoszcz-Torun w Sejmie RP 28.05.2020 ... Kto mydli oczy mieszkancom Kujaw i Pomorza Minister Schreiber czy Minister Infrastruktury /posłuchajcie/

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 29 maja 2020
O drodze S-10
 • Około 272 tys. maturzystów rozpocznie w poniedziałek egzaminy

  Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w maju nie odbyły się egzaminy maturalne, które zostały przeniesione na czerwiec. Pierwszy egzamin rozpocznie się w najbliższy poniedziałek 8 czerwca – z języka polskiego.

  Etykiety: matury
 • Oficjalnie: Wybory jeszcze w czerwcu

  Tak jak się spodziewano już od kilku dni – wybory prezydenckie (które pierwotnie miały się odbyć 10 maja) odbędą się 28 czerwca. Dzisiaj decyzję w tej sprawie ogłosiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Wybory mają się odbyć metodą hybrydową, czyli w lokalach wyborczych oraz dla korespondencyjnie dla chętnych.

Wiadomości z regionu