Jesteś tutaj: HomeInowrocławOddać hołd ,,wyzwolicielom” z Armii Czerwonej czy też nie?

Oddać hołd ,,wyzwolicielom” z Armii Czerwonej czy też nie?

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Inowrocław poniedziałek, 20 styczeń 2014 16:17

W Inowrocławiu pojawił się spór, czy dzień wyzwolenia miasta przez Armię Czerwoną spod jarzma hitlerowskiej okupacji należy świętować czy jest to rzecz haniebna. Zdaniem jednego z polityków Prawa i Sprawiedliwości Armia Czerwona nie przyniosła wyzwolenia lecz kolejną okupację.

 

21 stycznia 1945 roku Inowrocław został wyzwolony przez zmierzające w kierunku Berlina wojska sowieckie. Dla miasta oznaczało to koniec ponad pięcioletniej okupacji hitlerowskiej, która kosztowała śmierć i cierpienia wielu inowrocławian. W pierwszej kolejności mordowane były lokalne elity i nauczyciele. Polska nie stała się jednak wolnym krajem, przez kolejne dziesięciolecia była bowiem uzależniona od Związku Radzieckiego.

 

- To, że żyjecie w wolnej Polsce nie zawdzięczacie Rosjanom! – dość ostro reaguje były radny PiS Jacek Tarczewski. Wzywa on działaczy SLD z Inowrocławia o nieświętowanie we wtorek rocznicy wyzwolenia.

 

- Pan Jacek Tarczewski rozdzierając szaty, zapewne w celu przypomnienia opinii publicznej o swoim istnieniu, dokonał czynu godnego pożałowania, istnego tańca na grobach poległych żołnierzy. Czy tego chce, czy nie, ponieśli oni śmierć daleko od swej ojczyzny, za miasto wolne także dla Jacka Tarczewskiego i przez to należy się  im nasz szacunek. Pomniejszając ich zasługi i miotając gromy za to, że przyszli do nas walczyć z Niemcami, członek PiS wykazuje się ogromną ignorancją faktów historycznych. Nie kto inny, ale alianci, ci sami, którzy we wrześniu 1939 roku oddali Polskę na pastwę Hitlera, zadecydowali potem o kształcie powojennej Europy i o tym, że nasze ziemie zostaną wyzwolone przez Armię Radziecką. Wątpię czy ci młodzi ludzie, którzy setki kilometrów od swoich domów przelewali krew walcząc z Niemcami, myśleli o tamtej określonej ideologii, ale na pewno wierzyli w wolność od nazizmu, który odbierał ludziom godność i człowieczeństwo – odpowiada na zarzuty polityka PiS młody działacz SLD Tomasz Mokos, który ubolewa, że o tej rocznicy zapominają władze miasta Inowrocławia.

 

Takich emocji data 21 stycznia nie budzi już w Bydgoszczy (to miasto zostało wyzwolone 24 stycznia), gdzie co roku nad mogiłami poległych żolnierzy radzieckich odbywają się ofijcalne uroczystości z udzaiłem władz miasta. W uroczystościach uczestniczą także politycy, którzy niekoniecznie utożsamiają się z lewicowymi poglądami. 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • II Memoriał Ireny Szewińskiej odbędzie się w sierpniu

  Dokładnie jutro (30 maja) miał się rozpocząć na stadionie Zawiszy II Memoriał poświęcony, chyba największej polskiej lekkoatletce Irenie Szewińskiej. Z powodu pandemii koronawirusa zawody w tym terminie nie mogły się odbyć, pojawiło się też ryzyko, że w tym roku w Bydgoszczy nie będzie żadnych zawodów lekkoatletycznych, ale dosłownie przed kilkunastoma godzinami wyznaczono nowy termin.

 • Zawisza i Polonia w tym sezonie wrócą jeszcze na boisko

  Od pewnego czasu wiemy już, że rozgrywki piłkarskiej IV ligi zostały zakończone w sezonie 2019/2020 z powodu epidemii COVID-19. Cały czas nie było jednak wiadomo co z okręgowym Pucharem Polski. Te rozgrywki mają zostać dokończone w lipcu. Stawką rozgrywek okręgowych jest możliwość gry w Pucharze Polskim na szczeblu centralnym.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

O drodze S-10 Bydgoszcz-Torun w Sejmie RP 28.05.2020 ... Kto mydli oczy mieszkancom Kujaw i Pomorza Minister Schreiber czy Minister Infrastruktury /posłuchajcie/

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 29 maja 2020
O drodze S-10
 • Około 272 tys. maturzystów rozpocznie w poniedziałek egzaminy

  Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w maju nie odbyły się egzaminy maturalne, które zostały przeniesione na czerwiec. Pierwszy egzamin rozpocznie się w najbliższy poniedziałek 8 czerwca – z języka polskiego.

  Etykiety: matury
 • Oficjalnie: Wybory jeszcze w czerwcu

  Tak jak się spodziewano już od kilku dni – wybory prezydenckie (które pierwotnie miały się odbyć 10 maja) odbędą się 28 czerwca. Dzisiaj decyzję w tej sprawie ogłosiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Wybory mają się odbyć metodą hybrydową, czyli w lokalach wyborczych oraz dla korespondencyjnie dla chętnych.

Wiadomości z regionu