Jesteś tutaj: HomeInowrocławArchidiecezja chce uratować kościół w Rogowie

Archidiecezja chce uratować kościół w Rogowie

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Inowrocław środa, 16 kwiecień 2014 20:00

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk zapowiada, że 11 maja na terenie całej Archidiecezji Gnieźnieńskiej, z którą niezwykle silnie związany jest Inowrocław, prowadzona będzie zbiórka na zabezpieczenie zniszczonego przez pożar kościoła w Rogowie w powiecie żnińskim

.

W niedzielę 30 marca niespodziewanie zabytkowy kościół należący do parafii p.w. św. Doroty zaczął płonąć. Do akcji ruszyli strażacy między innymi z Inowrocławia.

 

Ogień strawił całkowicie dach kościoła, górne partie obu wież wraz z hełmami oraz chór muzyczny i organy; ponadto wskutek akcji gaśniczej, częściowo zostało zalane wnętrze. Strata jest tym boleśniejsza, że świątynia otaczana systematyczną troską Ks. Kan. Proboszcza Zenona Starszaka oraz parafian, została odnowiona w 2008 roku, kiedy to zrealizowano między innymi kompleksowy remont konstrukcji dachu razem z jego pokryciem – pisze w apelu Prymas Polski abp. Józef Kowalczyk.

 

W obecnej sytuacji istnieje konieczność pilnego zabezpieczenia nadpalonego wieńca murów i odsłoniętych sklepień nawy, a w następnej kolejności odbudowa zniszczeń. Pragnąc okazać pomoc dotkniętej nieszczęściem parafii w Rogowie, proszę Was, Drodzy Diecezjanie, o solidarny gest wobec poszkodowanej wspólnoty – pisze abp. Kowalczyk.

 

Apel Prymasa odczytany zostanie w inowrocławskich parafiach w najbliższą niedzielę.

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia Bydgoszcz przygotowuje się do świętowania jubileuszu 100 lecia

  W tym roku trzy bydgoskie kluby będą świętować swoje 100-lecie istnienia – BTW, Gwiazda i Polonia. Szczególne poruszenie związane z tą rocznicą widoczne jest w Polonii, gdzie obecni i byli działacze powołali komitet obchodów – Niewiele klubów ma okazję obchodzić jubileusz 100-lecia, dlatego chcemy, żeby były to godne obchody – mówi Marcin Matusiak, prezes sekcji piłkarskiej KP Polonia Bydgoszcz.

  Etykiety: Polonia Bydgoszcz
 • List otwarty środowiska CWZS Zawisza

  Od 1 stycznia obietkami sportowymi przy ulicy Gdańskiej 163 zarządza podległe bezpośrednio prezydentowi Bydgoskie Centrum Sportu. Wcześniej obiekty sportowe znajdowały się w zarządzie Cywilno Wojskowego Związku Sportowego ,,Zawisza". CWZS wystosował do społeczności lokalnej list otwarty, którego treść publikujemy poniżej.

  Etykiety: CWZS

Wiadomości sportowe

« Luty 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

 • Pomiędzy Inowrocławiem a Bydgoszczą ruch kolejowy będzie odbywał się po czterech torach

   

  We wtorek w Bydgoszczy podpisano umowę pomiędzy PKP PLK oraz firma Voessing Polska na opracowanie dokumentacji technicznej dla modernizacji linii kolejowej nr 131 do prędkości 200 km/h. Prace budowlane w opinii prezesa PKP PLK Ireneusza Merchela zakończone powinny być na przełomie 2025 i 2026 roku, obejmą też inne ważne odcinki kolejowe.

  Etykiety: PKP kolej linia nr 131
 • Nadal w naszym województwie będzie dwóch przewoźników

  Obecnie przewozy o charakterze regionalnym na terenie województwa kujawsko-pomorskiego świadczy dwóch przewoźników: Polregio (dawniej Przewozy Regionalne) oraz Arriva. Od 13 grudnia nadal będzie dwóch przewoźników, choć nie jest powiedziane jakie będą to firmy, nie wiadomo też kto w jakich pakietach będzie świadczył przewozy.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu