Jesteś tutaj: HomeInowrocławChcą, aby wizerunek św. królowej Jadwigi na stałe pojawił się w ratuszu

Chcą, aby wizerunek św. królowej Jadwigi na stałe pojawił się w ratuszu

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Inowrocław środa, 23 kwiecień 2014 19:43

W środę, gdy w Bydgoszczy trwała uroczysta sesja Rady Miasta pod obrazem założyciela miasta króla Kazimierza Wielkiego, w tym samym czasie radny sejmiku Adam Banaszak i honorowy obywatel Inowrocławia, historyk, regionalista Edmund Mikołajczak wyrazili nadzieje, że w miejscu, gdzie spotykają się inowrocławscy radni zawiśnie portret św. królowej Jadwigi.

Królowa Jadwiga od 2008 roku jest patronką Inowrocławia. Z królem Kazimierzem Wielkim łączą ją natomiast więzy krwi, oboje wywodzą się bowiem z dynastii Piastów.

 

Była Andegawenką, ale w jej żyłach płynęła również piastowska krew, wywodziła się przecież po kądzieli z Piastów kujawskich, wprost od założyciela miasta Kazimierza Konradowica. W końcu XIV w. była panią królewskiego Inowrocławia. Tutaj spotkała się z delegatami Zakonu krzyżackiego. To najgłośniejsze spotkanie z 1397 roku odbyło się we Włocławku, ale z całą pewnością 17 maja 1398 roku Jadwiga spotkała się z delegacją krzyżacką w Inowrocławiu i jak pisze Honorowy Obywatel Miasta Inowrocławia prof. Marian Biskup przy tej okazji mogło dojść do słynnej przepowiedni królowej, przepowiedni klęski Zakonu.

 

Królowa została kanonizowana przez papieża Jana Pawła II za działalność charytatywną i niezwykle surowe umartwianie się nad sobą.

Radny Adam Banaszak wraz z Edmundem Mikołajczakiem przekazali władzom miata kopie obrazu Marcello Bacciarellego z XVIII wieku przedstawiającego królową. Oryginał obrazu wisi w Muzeum Królewskim w Warszawie.

 

Królowa Jadwiga cieszy się także niezwykłą czcią na Węgrzech.

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia Bydgoszcz przygotowuje się do świętowania jubileuszu 100 lecia

  W tym roku trzy bydgoskie kluby będą świętować swoje 100-lecie istnienia – BTW, Gwiazda i Polonia. Szczególne poruszenie związane z tą rocznicą widoczne jest w Polonii, gdzie obecni i byli działacze powołali komitet obchodów – Niewiele klubów ma okazję obchodzić jubileusz 100-lecia, dlatego chcemy, żeby były to godne obchody – mówi Marcin Matusiak, prezes sekcji piłkarskiej KP Polonia Bydgoszcz.

  Etykiety: Polonia Bydgoszcz
 • List otwarty środowiska CWZS Zawisza

  Od 1 stycznia obietkami sportowymi przy ulicy Gdańskiej 163 zarządza podległe bezpośrednio prezydentowi Bydgoskie Centrum Sportu. Wcześniej obiekty sportowe znajdowały się w zarządzie Cywilno Wojskowego Związku Sportowego ,,Zawisza". CWZS wystosował do społeczności lokalnej list otwarty, którego treść publikujemy poniżej.

  Etykiety: CWZS

Wiadomości sportowe

« Luty 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

 • Pomiędzy Inowrocławiem a Bydgoszczą ruch kolejowy będzie odbywał się po czterech torach

   

  We wtorek w Bydgoszczy podpisano umowę pomiędzy PKP PLK oraz firma Voessing Polska na opracowanie dokumentacji technicznej dla modernizacji linii kolejowej nr 131 do prędkości 200 km/h. Prace budowlane w opinii prezesa PKP PLK Ireneusza Merchela zakończone powinny być na przełomie 2025 i 2026 roku, obejmą też inne ważne odcinki kolejowe.

  Etykiety: PKP kolej linia nr 131
 • Nadal w naszym województwie będzie dwóch przewoźników

  Obecnie przewozy o charakterze regionalnym na terenie województwa kujawsko-pomorskiego świadczy dwóch przewoźników: Polregio (dawniej Przewozy Regionalne) oraz Arriva. Od 13 grudnia nadal będzie dwóch przewoźników, choć nie jest powiedziane jakie będą to firmy, nie wiadomo też kto w jakich pakietach będzie świadczył przewozy.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu