Jesteś tutaj: HomeInowrocławAmbitne plany komunikacyjne władz Inowrocławia

Ambitne plany komunikacyjne władz Inowrocławia

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław wtorek, 29 kwiecień 2014 15:57

Przed tygodniem Rada Miejska w Inowrocławiu przyjęła plan rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla swojej gminy. Liczące ponad 100 stron opracowanie zakłada bardzo ambitne plany, których powodzenie zależeć będzie nie tylko od inowrocławskich samorządowców, ale także życzliwości władz wojewódzkich.

Głównym założenia tego planu to doprowadzenie do sytuacji, gdy komunikacja publiczna stanie się bardziej atrakcyjna dla inowrocławian od podróżowania do pracy własnym samochodem. Drugie priorytetowe założenie tego planu, które wiąże się bezpośrednio z pierwszym, to synchronizacja miejskich autobusów z kursami pociągów i międzygminnej komunikacji autobusowej.

 

Jak wynika z danych GUS na której powołują się autorzy tego planu do Inowrocławia dojeżdża każdego dnia do pracy około 2,8 tys. osób, głównie mieszkańców gmin ościennych. Z kolei z Inowrocławia do pracy w innych ośrodkach, głównie Bydgoszczy i Toruniu, dojeżdża około 2,7 tys. osób. Z tego powodu władze Inowrocławia zauważają także potrzebę integracji sprzedaży biletów. W planach jest wprowadzeni do obrotu biletów, które umożliwią zarówno podróżowanie autobusami miejskiego MPK oraz pociągami lub autobusami PKS. Dalsze propozycje zakładają honorowanie tych biletów także w bydgoskiej i toruńskiej miejskiej komunikacji publicznej. Tutaj konieczna będzie już jednak współpraca z Samorządem Województwa. Inowrocław widzi potrzebę także podjęcia próby integracji biletowej z Gnieznem w województwie wielkopolskim.

 

Jak jasno podkreślają autorzy tego opracowania – Inowrocław jest jednym z największych węzłów kolejowych w północnej Polsce. Krzyżują się w tym mieście bowiem linie Poznań – Olsztyn oraz Gdańsk – Śląsk (obecnie linia nr 131 czynna jest pasażersko tylko na trasie Gdańsk – Inowrocław). Kolej oferuje jednak najkrótszy czas podróży z Bydgoszczy do Inowrocławia konkurujący z czasem przejazdu samochodem osobowym. Problem jednak w tym, że pociągów na tej trasie jest dość mało.

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Dziesięć lat temu ostatni raz na Zawiszy grała pierwsza reprezentacja

  18 listopada 2009 roku reprezentacja Polski podejmowała na stadionie bydgoskiego Zawiszy reprezentację Kanady. Przez kolejną dekadę nie było nam dane oglądać pierwszej piłkarskiej reprezentacji podczas meczu w Bydgoszczy. Tamto spotkanie mogło zostać zapamiętane przez oprawę, jaką przygotowali miejscowi kibice Zawiszy pt. ,,Z orłem w koronie po jednej stronie”.

  Etykiety: piłka nożna
 • Nasz bohater!

  We wtorkowy wieczór w meczu eliminacji do Euro 2020 na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski pokonała Słowenię 3:2, pieczętując zwycięstwo grupie G, co skutkuje awansem do turnieju. Decydującego gola zdobył Jacek Góralski, chłopak z Bydgoszczy.

  Etykiety: Jacek Góralski

Wiadomości sportowe

« Grudzień 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 • Dobiega końca Europejski Tydzień Autyzmu

  W dniach 1- 8 grudnia trwa Europejski Tydzień Autyzmu, którego celem jest zwrócenie uwagi na wyjątkowość osób objętych spektrum autyzmu, w celu z jednej strony wyrażenia solidarności z osobami ze spektrum, ale też budowania większej świadomości społecznej. Warto wspomnieć o tym tygodniu, także z tego powodu, że mieliśmy w regionie kilka akcentów.

  Etykiety: autyzm
 • Tragedia pod Grudziądzem. Zginął były parlamentarzysta

  Dzisiaj w wieku 66-lat zginął w wypadku drogowym Janusz Dziecioł, któremu sławę przyniósł występ w pierwszej polskiej edycji reality show Big Brother. Zdobyta sława pozwoliła mu zostać posłem VI i VII kadencji Sejmu z okręgu toruńsko-włocławskiego.

Wiadomości z regionu

Śledź nas