Jesteś tutaj: HomeInowrocławCzy Inowrocław przestrzega demokratycznych standardów?

Czy Inowrocław przestrzega demokratycznych standardów?

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Inowrocław wtorek, 21 październik 2014 15:30

Kilka miesięcy temu, gdy przedstawiciel rządu Flandrii był honorowany na sesji Rady Miejskiej w Inowrocławiu, prezydent Ryszard Brejza dziękował za wsparcie Belgów dla naszego regionu, za to, że mogliśmy się od nich uczyć. W tym okresie w Kijowie na Ukrainie trwała rewolucja, prezydent Brejza nawiązując do tych wydarzeń stwierdził, że być może teraz Polacy będą musieli wspomóc doświadczeniem Ukraińców. Tylko, czy akurat dobrym pomysłem będzie uczenie demokracji przez inowrocławskich samorządowców?

Odpowiedzi na to pytanie nawet nie będę próbował udzielać w tej publikacji. Zamiast tego przedstawię pewne fakty w świetle polskich regulacji prawnych, etycznych i wydawnictw Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Nie mniej jednak muszę stwierdzić, że pewne działania władz Inowrocławia dla mnie są w skali kraju wyjątkowe, nie mam bowiem innej wiedzy, aby jakikolwiek inny samorząd działał w ten sposób.

 

W poniedziałek na portalu mającym promować miejską kulturę, który powstał z pieniędzy podatników i jest prowadzony przez pracowników Kujawskiego Centrum Kultury pojawił się artykuł krytykujący radnego Jacka Olecha. Do sprawy radny zapowiedział się odnieść szczegółowo w najbliższym tygodniu, stąd też rozważania w tej przedmiotowej sprawie pominę.

 

Osoba podająca się za dziennikarza, która bardziej jest bowiem przecież pracownikiem samorządowym zatrudnionym w KCK pozwala sobie stwierdzać m.in., że radny opozycji zachowuje się bulwersująco.

 

I tutaj nasuwa się pytanie, czy tego typu publikacje poświecone krytyce radnych opozycji są zadaniem własnym gminy. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji po interpelacji posła Łukasza Krupy wystąpiło o opinie dotyczącą tego typu wydawnictw samorządowych (tak się nazywa media wydawane przez samorządy) do Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych. Tam pada jasne stwierdzenie odnośnie warunku realizowania ustawowych zadań gminy – Nie spełniają go natomiast publikacje o charakterze politycznym, tym bardziej jednostronne. Wspólnota samorządowa z natury swej jest różnorodna. Mieszkańcy różnią się między sobą poglądami. Ukazywanie opozycji w negatywnym świetle zaspokaja potrzeby wyłącznie ich przeciwników politycznych. Co więcej, dokonywane jest za pieniądze, które – jako publiczne – są pieniędzmi także tej opozycji. Takie publikacje powodują, że wydawanie gazety przestaje mieścić się w zadaniach własnych gminy.

 

Czy prezydent Inowrocławia jako organ działa tutaj właściwie, czy nie dochodzi do przekraczania pewnych norm, ocenę pozostawiamy inowrocławianom, czyli płatnikom podatków z tego miasta.

 

Niedopuszczalne jest prowadzenie kampanii wyborczej przez komitety lub kandydatów na łamach wydawnictw finansowanych ze środków publicznych – czytamy z koeli w broszurze Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka wydanej specjalnie na wybory dla dziennikarzy. Warto tutaj przypomnieć o naszej poprzedniej publikacji z przed kilku dni, gdy informowaliśmy, że ten utworzony za publiczne pieniądze portal opublikował w całości tylko i wyłącznie listy wyborcze komitetu prezydenta Ryszarda Brejzy. Czy doszło do przekroczenia normy opisanej przez HFPC? – ocenę także pozostawiamy państwu.

 

HFPC prowadzi w Polsce także ,,Lokalny monitoring wolności mediów”, w którym w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono największy poziom zagrożenia.

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Tym razem derby Bydgoszczy bez rozstrzygnięcia

    Konfrontacja Zawiszy z Chemikiem przy ulicy Gdańskiej była wyczekiwana od dawna – warto przypomnieć, że mecz ten miał się odbyć w ramach sezonu 2019/2020 w marcu, ale dotarcie wirusa COVID-19 do Polski pokrzyżowało te plany. Mecz się odwlekł, ale nie uciekł, w sobotę 1 sierpnia na inaugurację rozgrywek IV ligi sezonu 2020/2021 Zawisza podejmował przy Gdańskiej Chemika.

  • Zwycięzca okręgowego Pucharu Polski zagra z II ligowcem

    PZPN przeprowadził losowanie 1/16 finału Pucharu Polski w sezonie 2020/2021. II ligowiec Zagłębie Sosnowiec podejmie zwycięzce okręgowego Pucharu Polski w sezonie 2019/2020, którego poznamy w środę 5 sierpnia. Będzie to albo Zawisza Bydgoszcz, albo Unia Janikowo.

Wiadomości sportowe

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

Wiadomości z regionu