Jesteś tutaj: HomeInowrocławTrwa trzeci dzień głodówki, nikt z przedstawicieli wojewody jeszcze nie dotarł

Trwa trzeci dzień głodówki, nikt z przedstawicieli wojewody jeszcze nie dotarł

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław czwartek, 23 październik 2014 20:45

Czwartek był trzecim dniem protestu głodowego pracowników Inowrocławskich Kopalni Soli ,,Solino”. Jak zostaliśmy poinformowani sprawą zainteresowała się wojewoda, ale na miejsce protestu do Inowrocławia nikt nie przybył. Związkowcy domagają się przede wszystkim dymisji obecnego zarządu.

Stan zdrowia protestujących zaczyna się pogarszać, gdyż bez przyjmowania pokarmów protestują już właściwie cztery dni. Zapowiadają jednak, że jeżeli będzie trzeba to wytrzymają i kolejne dni.

 

- Do dzisiaj nie było żadnego odzewu, rano otrzymaliśmy telefon od pani wojewody, że chciałaby się spotkać ze związkami zawodowymi – wyjaśnia pytany przez nas o reakcję władz państwowych Jerzy Gawęda z NSZZ Solidarność. Wojewoda zaprasza związkowców na spotkanie do Bydgoszczy, na chwilę obecną nie mamy wiedzy, aby zamierzała przybyć do Inowrocławia.

 

- Nasz główny postulat, to odwołanie zarządu, który bezpodstawnie wypowiedział nam zakładowy układ zbiorowy. Kolejne postulaty, to zaprzestanie zastraszania i mobbingu wobec pracowników, co było czynione od dłuższego czasu, realizowanie przez PKN Orlen, głównego akcjonariusza, pakietu socjalnego gwarantującego rozwój naszej firmy i miejsca pracy. To jest też zobowiązanie nowego zarządu, w miejsce tego który zostanie odwołany, zbiorowego układu pracy. Mamy także postulat przywrócenia do pracy naszej koleżanki Iwony Stachel, która została zwolniona za upominanie się o prawa pracowników – wyjaśnia nam jeden z protestujących.

 

Przyczyną rozpoczęcia głodówki ma być jednostronne wypowiedzenie układu zbiorowego przez pracodawcę bez konsultacji z drugą stroną, czyli reprezentantami pracowników.

 

Z kolei przedstawiciele zarządu IKS Solino podkreślają, że są zainteresowani podjęciem rozmów, ale nie wyraża na nie woli strona związkowa - Zarząd Solino od dłuższego czasu zaprasza organizacje związkowe do rozmów w kwestiach dotyczących zarówno sytuacji Spółki jak i jej Pracowników. Aktualnie w rozmowach nad nowym układem zbiorowym uczestniczy jedna organizacja związkowa. Dlatego z dużym zaskoczeniem przyjęliśmy informację o rozpoczęciu protestu głodowego przez 8 pracowników naszej Spółki. Mamy nadzieję, że po wyjaśnieniu wszystkich nieporozumień protestujący pracownicy zrezygnują z tej formy protestu, który jest całkowicie nieuzasadniony – czytamy w oświadczeniu, które ukazało się na stronie należącej do PKN Orlen spółki.

 

Jeden z postulatów związkowców dotyczy przywrócenia do Rady Nadzorczej przedstawiciela pracowników, na co zarząd odpowiada w oświadczeniu - Ambicją niektórych działaczy jest również zasiadanie w Radzie Nadzorczej spółki.

 

Jerzy Gawęda z kolei wyjaśnia nam, że PKN Orlen boi się przedstawiciela związkowców w tym organie, gdyż wówczas łatwiej byłoby pracownikom wykazywać nieprawidłowości dotyczące działalności spółki.

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Tym razem derby Bydgoszczy bez rozstrzygnięcia

    Konfrontacja Zawiszy z Chemikiem przy ulicy Gdańskiej była wyczekiwana od dawna – warto przypomnieć, że mecz ten miał się odbyć w ramach sezonu 2019/2020 w marcu, ale dotarcie wirusa COVID-19 do Polski pokrzyżowało te plany. Mecz się odwlekł, ale nie uciekł, w sobotę 1 sierpnia na inaugurację rozgrywek IV ligi sezonu 2020/2021 Zawisza podejmował przy Gdańskiej Chemika.

  • Zwycięzca okręgowego Pucharu Polski zagra z II ligowcem

    PZPN przeprowadził losowanie 1/16 finału Pucharu Polski w sezonie 2020/2021. II ligowiec Zagłębie Sosnowiec podejmie zwycięzce okręgowego Pucharu Polski w sezonie 2019/2020, którego poznamy w środę 5 sierpnia. Będzie to albo Zawisza Bydgoszcz, albo Unia Janikowo.

Wiadomości sportowe

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

Wiadomości z regionu