Jesteś tutaj: HomeInowrocławInowrocław dumny ze swoich bohaterów (wideo)

Inowrocław dumny ze swoich bohaterów (wideo)

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław sobota, 05 styczeń 2013 23:59

W przeddzień 94 rocznicy podpisania paktu nakazującego Niemcom opuszczenie Inowrocławia, pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich oddano hołd bohaterom, którzy w pierwszych dniach stycznia 1919 podjęli heroiczną walkę z zaborcom.

 

Podpisanie paktu było możliwe dzięki poświeceniu powstańców, którzy od 2 stycznia prowadzili walki o ziemię kujawską. 5 stycznia 1919 roku udało im się odnieść zwycięstwo. Kosztowało ono życie ponad 30-tu powstańców, a ponad 100 odniosło rany, które niekiedy skazywały ich na dalsze życie wraz z cierpieniem fizycznym.

 

Uroczystości rozpoczęły się od przedstawienia przypominającego bohaterów tamtego okresu w inowrocławskiej Bazylice. Następnie pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich ponad wszelkimi podziałami oddano hołd powstańcom – Oni za wolność oddali swój dar najważniejszy, życie. Jeszcze trwały ciężkie walki, padali trafieni, ale nic nie było już wstanie powstrzymać naszych przodków, którzy przepełnieni radością niszczyli pruskie pomniki cesarzy i znienawidzonej germanii. Triumfalnie powracał język polski. Miasto odzyskiwało swą odwieczną nazwę Inowrocław. Znikała ta dziwaczna, brutalnie Polakom narzucana Hohensalza – mówił pod pomnikiem prezydent Ryszard Brejza. Następnie odbyła się uroczystość złożenia wiązanek kwiatów.

 

 

Wśród uczestników uroczystości znalazła się grupa ponad stu młodych kibiców Zawiszy, którzy składanie kwiatów ubogacili pokazem pirotechniki wraz z okrzykiem – Cześć i chwała bohaterom!. Była to najliczniejsza grupa społeczna na tych uroczystościach. Ich postawa pozwala mieć nadzieję, że młode pokolenie za kilka lat będzie nadal kultywować pamięć o powstaniu i jego bohaterach.

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Minister rolnictwa o PiS: ze zwierzęcia robi boga i dehumanizuje człowieka

  Ostatnie komunikaty wskazują, że kryzys w obozie Zjednoczonej Prawicy jest już bliski zażegnania, nowy front otwiera natomiast swoimi wypowiedziami minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski – jeden z dwóch ministrów konstytucyjnych reprezentujących województwo kujawsko-pomorskie, którego los w resorcie wydaje się przesądzony.

 • 84 zakażenia koronawirusem w DPS-ie w Wilkowiczkach

  84 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 potwierdziły testy w Domu Pomocy Społecznej w Wilkowiczkach – poinformował w piątek PAP rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól. Zakażonych jest 76 pensjonariuszy – mężczyzn niepełnosprawnych intelektualnie.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu