Jesteś tutaj: HomeInowrocławInowrocław dumny ze swoich bohaterów (wideo)

Inowrocław dumny ze swoich bohaterów (wideo)

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław sobota, 05 styczeń 2013 23:59

W przeddzień 94 rocznicy podpisania paktu nakazującego Niemcom opuszczenie Inowrocławia, pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich oddano hołd bohaterom, którzy w pierwszych dniach stycznia 1919 podjęli heroiczną walkę z zaborcom.

 

Podpisanie paktu było możliwe dzięki poświeceniu powstańców, którzy od 2 stycznia prowadzili walki o ziemię kujawską. 5 stycznia 1919 roku udało im się odnieść zwycięstwo. Kosztowało ono życie ponad 30-tu powstańców, a ponad 100 odniosło rany, które niekiedy skazywały ich na dalsze życie wraz z cierpieniem fizycznym.

 

Uroczystości rozpoczęły się od przedstawienia przypominającego bohaterów tamtego okresu w inowrocławskiej Bazylice. Następnie pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich ponad wszelkimi podziałami oddano hołd powstańcom – Oni za wolność oddali swój dar najważniejszy, życie. Jeszcze trwały ciężkie walki, padali trafieni, ale nic nie było już wstanie powstrzymać naszych przodków, którzy przepełnieni radością niszczyli pruskie pomniki cesarzy i znienawidzonej germanii. Triumfalnie powracał język polski. Miasto odzyskiwało swą odwieczną nazwę Inowrocław. Znikała ta dziwaczna, brutalnie Polakom narzucana Hohensalza – mówił pod pomnikiem prezydent Ryszard Brejza. Następnie odbyła się uroczystość złożenia wiązanek kwiatów.

 

 

Wśród uczestników uroczystości znalazła się grupa ponad stu młodych kibiców Zawiszy, którzy składanie kwiatów ubogacili pokazem pirotechniki wraz z okrzykiem – Cześć i chwała bohaterom!. Była to najliczniejsza grupa społeczna na tych uroczystościach. Ich postawa pozwala mieć nadzieję, że młode pokolenie za kilka lat będzie nadal kultywować pamięć o powstaniu i jego bohaterach.

Komentarze

Warte obejrzenia

 • II Memoriał Ireny Szewińskiej odbędzie się w sierpniu

  Dokładnie jutro (30 maja) miał się rozpocząć na stadionie Zawiszy II Memoriał poświęcony, chyba największej polskiej lekkoatletce Irenie Szewińskiej. Z powodu pandemii koronawirusa zawody w tym terminie nie mogły się odbyć, pojawiło się też ryzyko, że w tym roku w Bydgoszczy nie będzie żadnych zawodów lekkoatletycznych, ale dosłownie przed kilkunastoma godzinami wyznaczono nowy termin.

 • Zawisza i Polonia w tym sezonie wrócą jeszcze na boisko

  Od pewnego czasu wiemy już, że rozgrywki piłkarskiej IV ligi zostały zakończone w sezonie 2019/2020 z powodu epidemii COVID-19. Cały czas nie było jednak wiadomo co z okręgowym Pucharem Polski. Te rozgrywki mają zostać dokończone w lipcu. Stawką rozgrywek okręgowych jest możliwość gry w Pucharze Polskim na szczeblu centralnym.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja

 • Co się zmienia od 30 maja?

  Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od soboty 30 maja wejdzie w życie IV etap odmrażania życia społecznego. Stosowny akt prawny został opublikowany w piątek późnym wieczorem.

  Etykiety: covid19 koronawirus
 • Ekonomia nie zawsze jest bezduszna i pozbawiona empatii

  Powoli temat koronawirusa zaczyna schodzić na dalszy plan, natomiast coraz więcej będzie się mówić o skutkach ekonomicznych pandemii, których doświadczać możemy w naszym życiu. Jeszcze kilka tygodni temu widoczny był w polityce dylemat – zamrażać gospodarkę w celu ratowania najbardziej narażonych na utratę życia z powodu COVID-19, czy skupiać się na ratowaniu gospodarki. Dzisiaj widzimy, że bardziej humanitarna polityka może również być skuteczniejsza gospodarczo.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu