Wiadomości z Inowrocławia https://www.portalkujawski.pl Sat, 18 May 2024 08:38:40 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Nadzieje na kształcenie stomatologów się jeszcze dalej oddalają https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/11463-nadzieje-na-kszalcenie-stomatologow-sie-jeszcze-dalej-oddalaja https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/11463-nadzieje-na-kszalcenie-stomatologow-sie-jeszcze-dalej-oddalaja Nadzieje na kształcenie stomatologów się jeszcze dalej oddalają

W 2013 roku Rada Miasta Bydgoszczy zdecydowała o przekazaniu okazałego gmachu dawnej dyrekcji kolejowej przy ulicy Dworcowej Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika w Toruniu, z zastrzeżeniem, że użytkowy ma być on przez Collegium Medicum, z założeniem kształcenia w nim na nowym kierunku – stomatologii.

Myśl przewodnia jaka towarzyszyła wówczas bydgoskim samorządowcom, to przede wszystkim chęć wzmocnienia Collegium Medicum, które pomimo znajdowania się w strukturze toruńskiego UMK przez dziesięciolecia było uczelnią bydgoską i zbudowaną od podstaw przez bydgoszczan. Wcześniej miasto budynek zakupiło od PKP.

 

W 2015 roku radni się dowiedzieli, że jest problem z wykorzystaniem budynku, bowiem okazało się, że właścicielem drugiej części budynku jest prywatna przychodnia. Wcześniej była to własność Samorządu Województwa – zgodę na sprzedaż wyraził pod koniec ubiegłej kadencji Sejmik Województwa, przy poparciu również części radnych z Bydgoszczy. Taka skomplikowana struktura właścicielska sprawiła, iż UMK na zaadaptowanie budynku pod rozwój Collegium Medicum miało znacznie ograniczone możliwości pozyskania dotacji zewnętrznej.

 

Pieniędzy na remont budynku nie udało się uzyskać do dzisiaj, stąd UMK zapowiada, że najprawdopodobniej po wakacjach może zwrócić budynek miastu.

 

Nieoficjalnie mówi się z kolei, iż UMK z utworzenia stomatologii nie zrezygnuje, ale mogłaby ona powstać w Toruniu.

 

]]>
Bydgoszcz Mon, 10 Jul 2017 00:59:46 +0200
Docelowo powstanie skręt z Pileckiego w Siedlecką https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/11458-decolowo-powstanie-skret-z-pileckiego-w-siedlecka https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/11458-decolowo-powstanie-skret-z-pileckiego-w-siedlecka Docelowo powstanie skręt z Pileckiego w Siedlecką

Od kilku tygodni mieszkańcy Czyżkówka mogą się cieszyć utwardzoną ulicą Siedlecką, choć powstał pewien mankament, nie można już w nią skręcić bezpośrednio w ulicy Witolda Pileckiego, choć niektórzy kierowcy i na to znaleźli spokój. Okazuje się, że sprawa jest dość skomplikowana pod względem formalnym.

Dzisiaj kierowca jadący Pileckiego jeżeli chce dotrzeć na Siedlecką, gdzie znajduje się chociażby hotel, musi najpierw przebić się przez Rondo Maczka i dopiero po jakimś czasie będzie mógł z ulic Nad Torem skręcić w Świekatowską, która to dopiero łączy się z Siedlecką. Sytuacja ta komplikuje i nakazuje jeżdżenie na około. Jak można wywnioskować jednak po śladach kół na nowo zasianym trawniku, cześć kierowców jeździ po prostu po blokadzie oddzielającej Pileckiego od Siedleckiej.

 

Dlaczego tak jest? Pytał o to radny Jarosław Wenderlich, któremu skomplikowaną sytuację prawną wyjaśnił zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz. Od kilku lat ulica Pileckiego ma status drogi krajowej nr 80 (wcześniej przebiegała ona ulicą Grunwaldzką), z tego też powodu parametry tej drogi muszą być zgodne z rozporządzeniami, chociażby w zakresie odległości pomiędzy skrzyżowaniami dróg. Jak informuje Kozłowicz remont Siedleckiej został wykonany na podstawie decyzji ZRID z 2013 roku, gdy Miasto nie posiadało jeszcze zgody Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa na zmniejszenie odstępu pomiędzy skrzyżowaniami. Taką zgodę resort już jednak udzielił – miasto będzie musiało jednak zanim umożliwi przejazd z Pileckiego w Siedlecką przeprowadzić procedurę projektową i uzyskać nowy ZRID. Zapewne to potrwa przynajmniej kilka miesięcy.

 

Wielu kierowców czytając powyższe wyjaśnienia zapewne popuka się w głowę, w szczególności, iż Pileckiego z Siedlecką oddziela niespecjalnie duża przeszkoda. Dzisiaj możemy jednak powiedzieć, że docelowo ulice te zostaną połączone, ciężko jednak powiedzieć kiedy!

 

]]>
Bydgoszcz Sun, 09 Jul 2017 16:57:08 +0200
Jak podróżować komunikacją miejską taniej? https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/11465-jak-podrozowac-komunikacja-miejska-taniej https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/11465-jak-podrozowac-komunikacja-miejska-taniej Jak podróżować komunikacją miejską taniej?

Posiadacze biletów na Mistrzostwa Europy U23 w lekkiej atletyce będą mogli bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej. Praktycznie opłacić się może zakup biletu nawet jeżeli na zawody nie pójdziemy, gdyż zakup biletów wyjdzie drożej.

 

Zasada jest następująca – mając bilet na zawody w danym dniu, tego samego dnia możemy na podstawie tego biletu jeździć miejskimi autobusami i tramwajami. Najtańszy bilet normalny na zawody kosztuje 10 zł (ulgowy 5 zł), wychodzi to mnie niż zakup 4 biletów jednorazowych (4x3 zł) lub biletu dobowego za 12 zł. Dodatkowo mamy wstęp na stadion Zawiszy, gdzie odbywać będzie się ciekawa rywalizacja sportowa.

 

Mistrzostwa Europy odbywać będą się w dniach 13-16 lipca.

 

 


 

Dzisiaj do godziny 15:00 można u nas wygrać karnety na całe mistrzostwa (również honorowane w komunikacji miejskiej). Więcej o konkursie - Rozdajemy karnety na Mistrzostwa Europy

 

]]>
Bydgoszcz Sun, 09 Jul 2017 13:33:53 +0200
Edmund Mikołajczak: Biskup Reinbern faktycznie mógł urzędować na Kujawach https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/11460-edmund-mikolajczak-biskup-reinber-faktycznie-mogl-urzedowac-na-kujawach https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/11460-edmund-mikolajczak-biskup-reinber-faktycznie-mogl-urzedowac-na-kujawach Edmund Mikołajczak: Biskup Reinbern faktycznie mógł urzędować na Kujawach

Na początku czerwca przedstawiliśmy dość odważną hipotezę badacza Grzegorza Kazimierza Walkowskiego, który wskazuje, iż jedno z trzech biskupstw utworzonych w roku 1000 na Zjeździe Gnieźnieńskim z udziałem cesarza Ottona III nie powstało w Kołobrzegu jak się przyjęło, ale gdzieś pomiędzy Inowrocławiem i Kruszwicą.

Pozostałe dwa biskupstwa powstały w Krakowie i we Wrocławiu. Jeżeli przyjąć hipotezę Walkowskiego, to oznaczałoby, że Kujawy miały bardzo duże znaczenie dla Polski w początkach naszej państwowości. Grzegorz Kazimierz Walkowski w swoim dziele ,,Piastowie a Rzesza” przedstawia jednak hipotezę, że biskup Reinbern nie urzędował w Kołobrzegu, ale gdzieś pomiędzy Kruszwicą i Inowrocławiem. W oryginalnych niemieckich kronikach Thietmara używana ma być bowiem nazwa Saltzkorbergu. Zwrot Saltz nawiązywać ma zdaniem Walkowskiego do najogólniej mówiąc wydobycia soli. Kujawy miały natomiast z tego słynąć już od czasów antyku. Walkowski wskazuje również, iż Thietmar dla opisania morza użył łacińskiego słowa ,,mare”, które w jego opinii równie dobrze może oznaczać jezioro Gopło.

 

Szerzej o rozważaniach Walkowskiego piszemyCzy Reinbern był biskupem kruszwicko-inowrocławskim?

 

Głos w tej sprawie w rozmowie z nami zabiera również honorowy obywatel Inowrocławia, regionalista Edmund Mikołajczak - Podaną przez Thietmara (kronikarza współczesnego tamtym wydarzeniom!) nazwę "Salzkolberch" trudno identyfikować z Kołobrzegiem, Oznacza ona raczej miejsce związane z eksploatacją soli, a takie miejsca były na należących do Bolesława Chrobrego Kujawach.

 

Po lekturze dzieła Walkowskiego Mikołajczak przyznaje - W grę może wchodzić Kruszwica, a także Inowrocław. Pochodząca z przełomu XII i XIII wieku inowrocławska bazylika Imienia NMP leży na wysadzie solnym. Kto wie, czy płaskorzeźby zachowane na niektórych kamiennych ciosach (krzyże greckie, tajemnicza głowa, chyba biskupa) nie są echem starszej historii.

 

]]>
Inowrocław Sun, 09 Jul 2017 10:52:32 +0200