Wiadomości z Inowrocławia http://www.portalkujawski.pl Sat, 23 Mar 2019 23:52:02 +0100 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Podpisano umowę na remont Długiej i budowę łącznika http://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/15119-podpisano-umowe-na-remont-dlugiej-i-budowe-lacznika http://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/15119-podpisano-umowe-na-remont-dlugiej-i-budowe-lacznika

Inwestycja łącząca ulicę Marulewską z Szymborską, wraz z remontem ulicy Długiej w Inowrocławiu, wkrótce zacznie być realizowana. Inowrocław podpisał umowę na realizację tego zadania z Przedsiębiorstwem Drogowym ,,INODROG”. Zadanie dofinansuje Unia Europejska.

Wokół tej inwestycji pojawiły się małe perturbacje związane z wyższymi kosztami po przetargach niż wstępnie zakładano. Wymagało to zwiększenia nakładów z budżetów miasta Inowrocławia i gminy wiejskiej Inowrocław. Dzięki woli samorządowców udało się dotrzeć do podpisania umowy z firmą ,,INODROG”

 

Wartość całej inwestycji to prawie 22,8 mln zł, z czego 17,5 mln zł pokryje Unia Europejska.

 

]]>
Inowrocław Fri, 22 Mar 2019 17:31:24 +0100
Wiosenne nasadzanie w Inowrocławiu http://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/15116-wiosenne-nasadzanie-w-inowroclawiu http://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/15116-wiosenne-nasadzanie-w-inowroclawiu Wiosenne nasadzanie w Inowrocławiu

Kolorowe kompozycje wkrótce ozdobią Inowrocław. W tym roku dekoracje kwiatowe stworzy ponad 154 tys. roślin.

 Wiosnę będzie można dostrzec nie tylko w Solankach. Bratki, których nasadzenia właśnie się rozpoczęły, upiększą również miejskie skwery. Łącznie zamówiono 40 tys. sadzonek bratków o barwie białej - 6tys., żółtej - 22 tys. i niebieskiej - 12 tys. Natomiast letnia obsada obejmie 114 860 szt. roślin ozdobnych. Wśród nich są m.in. różnokolorowe begonie, aksamitki, pelargonie, surfinie, irezyny.

 

Koszt wszystkich sadzonek to ponad 130 tys. zł.

 

]]>
Inowrocław Thu, 21 Mar 2019 19:56:49 +0100
Pierwsze inowrocławskie szkoły deklarują udział w strajku nauczycieli http://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/15107-pierwsze-inowroclawskie-szkoly-deklaruja-udzial-w-strajku-nauczycieli http://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/15107-pierwsze-inowroclawskie-szkoly-deklaruja-udzial-w-strajku-nauczycieli Pierwsze inowrocławskie szkoły deklarują udział w strajku nauczycieli

Obecnie trwa referendum strajkowe w całym kraju, w którym pracownicy mają się opowiedzieć za ewentualnym udziale w kwietniowym strajku. Wszystko wskazuje na to, że większość placówek będzie strajkować. Zdeklarowały się już też pierwsze inowrocławskie szkoły. Wyniki ogólnopolskiego referendum powinny być znane do końca tygodnia.

Na dzisiaj wiemy już, że za strajkiem, którego postulatem będą podwyżki o 1 tys. zł dla pracowników, opowiadają się następujące inowrocławskie placówki:

Szkoła Podstawowa nr 14, II Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Podstawowych nr 2, I Liceum Ogólnokształcące oraz Szkoła Podstawowa nr 4.

 

Jak wyjaśniali na konferencji prasowej przedstawiciele Solidarności – Oświata, strajk rozpocząć ma się 8 kwietnia, na 2 dni przed planowanymi egzaminami gimnazjalnymi i potrwać do czasu osiągnięcia zadowalających deklaracji ze strony rządu. Związkowcy liczą jeszcze, że przed 8 kwietnia uda się dogadać z rządem i do strajku ostatecznie nie dojdzie.

 

]]>
Inowrocław Wed, 20 Mar 2019 12:39:33 +0100
W Inowrocławiu powstaną kolejne ścieżki rowerowe http://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/15102-w-inowroclawiu-powstana-kolejne-sciezki-rowerowe http://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/15102-w-inowroclawiu-powstana-kolejne-sciezki-rowerowe W Inowrocławiu powstaną kolejne ścieżki rowerowe

Wkrótce ruszy remont ulicy Budowlanej, w ramach którego zbudowana zostanie ścieżka rowerowa. Rozstrzygnięty został już przetarg na przygotowanie dokumentacji technicznej dla tej inwestycji, a także dla budowy ścieżek rowerowych wzdłuż ulicy Metalowców oraz Okrężnej.

 

Remont liczącego około 220 metrów odcinka ulicy Budowlanej od stacji kolejowej do skrzyżowania z ulicą Staropoznańską pozwoli rowerzystom poruszać się bezpiecznie pomiędzy Rąbinem i Mątwami.

 

W drugiej części miasta, bo w ul. Metalowców i al. Okrężnej ma zostać zaprojektowany nowy chodnik i ścieżka rowerowa. Inwestycja dotyczy ponad półkilometrowego odcinka ul. Metalowców, tak aby przedłużyć istniejący ciąg pieszo-rowerowy ul. Pileckiego, aż do skrzyżowania z ul. Dworcową. Przy al. Okrężnej planuje się uporządkowanie zieleni  i wymianę istniejącego chodnika z płytek chodnikowych na odcinku 320 metrów, w miejsce którego powstanie ciąg rowerowo – pieszy o nawierzchni z kostki betonowej – informuje Urząd Miasta.

 

]]>
Inowrocław Tue, 19 Mar 2019 18:56:14 +0100
Boisko w Mątwach ma nowe oświetlenie http://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/15092-boisko-w-matwach-ma-nowe-oswietlenie http://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/15092-boisko-w-matwach-ma-nowe-oswietlenie Boisko w Mątwach ma nowe oświetlenie

Hala w Mątwach po termomodernizacji wygląda jak nowa. Wyremontowana została również część noclegowa obiektu, ale to nie koniec inwestycji w tym miejscu. Boisko boczne przy
ul. Rakowicza ma już zamontowane nowoczesne oświetlenie.

Na terenie boiska bocznego znajdującego się przy Zespole Obiektów Sportowych przy ul. Rakowicza zamontowano cztery szesnastometrowe i osiem jedenastometrowych masztów oświetleniowych, a na nich 34 oprawy LED, w tym oprawy nocne. Dzięki temu inowrocławscy sportowcy, w komfortowych warunkach, będą mogli korzystać z boiska również w godzinach wieczornych.

 

Zadanie zostało zrealizowane przez firmę Elprim i kosztowało blisko 197 tys. zł.

 

]]>
Inowrocław Mon, 18 Mar 2019 19:11:24 +0100
Prezydent Inowrocławia zarzuca TVP stosowanie manipulacji http://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/15049-prezydent-inowroclawia-zarzuca-tvp-stosowanie-manipulacji http://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/15049-prezydent-inowroclawia-zarzuca-tvp-stosowanie-manipulacji Prezydent Inowrocławia zarzuca TVP stosowanie manipulacji

Skargę do Rady Etyki Mediów skierował na Telewizję Polską prezydent Inowrocławia Ryszard Breja. Sprawa dotyczy relacjonowania nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w dniu 28 lutego, w trakcie której zapadły decyzji dotyczące przekształcenia Kujawskiego Centrum Kultury.

 

O nadzwyczajnej sesji pisaliśmy - Radni zgodzili się na podział KCK. Czy drugim dnem sprawy jest zemsta na dyrektorce?

 

Sprawą przez cały dzień żyło TVP Info, które nadawało na żywo sprzed inowrocławskiego ratusza. Prezydent Brejza zarzuca, że audycja opierała się o wypowiedzi radnych Prawa i Sprawiedliwości, bez dopuszczenia do głosu przedstawicieli Urzędu Miasta Inowrocławia - TVP naruszyła prawo prasowe, wyemitowane były stronnicze materiały, opracowane tak, aby postawić prezydenta Inowrocławia w złym świetle, bez dania jemu szansy obrony, na takich samych warunkach, jakie dano jego przeciwnikom – informuje inowrocławski ratusz.

 

Jak poinformował prezydent Inowrocławia, już po emisji, jego zdaniem nieprawdziwych informacji, ekipa TVP przeprowadziła z nim ponad dziesięciominutową rozmowę, w trakcie której odpowiadał na wszystkie pytania. Do emisji z tej rozmowy trafiło zaledwie 48 sekund.

 

Inowrocławski ratusz przygotował zestawienie pokazujące to co wyemitowano na antenie TVP Info, a także zapis całej rozmowy prezydent Brejzy z ekipą telewizyjną:

{youtube}Rn4K5k8ajGE{/youtube}

 

]]>
Inowrocław Mon, 11 Mar 2019 17:53:51 +0100
Radny chce, aby patron inowrocławskiego lotniska był bardziej eksponowany http://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/15057-radny-chce-aby-patron-inowroclawskiego-lotniska-byl-bardziej-eksponowany http://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/15057-radny-chce-aby-patron-inowroclawskiego-lotniska-byl-bardziej-eksponowany Radny chce, aby patron inowrocławskiego lotniska był bardziej eksponowany

We wrześniu 1933 roku otwarto lotnisko Aeroklubu Kujawskiego w Inowrocławiu, któremu nadano imię marszałka Józefa Piłsudskiego, jeszcze za jego życia. Radny Jacek Tarczewski uważa, że ten fakt nie jest w żaden sposób eksponowany, stąd w jego opinii okres 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości to dobry czas na naprawę tego stanu rzeczy.

 

Inowrocławski aeroklub zajmuje się głównie działalnością sportową.

 

W tym szczególnym roku, kiedy świętujemy 100 rocznicę uzyskania niepodległości, wnioskuję o umieszczenie stosownych tablic informacyjnych na terenie lotniska – napisał w interpelacji do prezydenta Ryszarda Brejzy, radny miejski Jacek Tarczewski, który przytacza również relację z otwarcia lotniska - 24 września 1933 roku przy końcowym odcinku ulicy Toruńskiej, w pobliżu obecnej granicy administracyjnej miasta, uroczyście otwarto lotnisko Aeroklubu Kujawskiego, któremu nadano imię Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.

 

]]>
Inowrocław Tue, 12 Mar 2019 18:14:45 +0100
Volvo na kolejnych targach chwali się autobusami dla Inowrocławia http://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/15063-volvo-na-kolejnych-targach-chwali-sie-autobusami-dla-inowroclawia http://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/15063-volvo-na-kolejnych-targach-chwali-sie-autobusami-dla-inowroclawia Volvo na kolejnych targach chwali się autobusami dla Inowrocławia

W Warszawie odbywają się Międzynarodowe Targi Transportu Publicznego – Warsaw Bus Expo 2019. Firma Volvo na swoim stoisku zaprezentowała autobusy elektryczne i hybrydowe w barwach Inowrocławia. Pojazdy te będą wkrótce wozić pasażerów po inowrocławskich ulicach.

 

Volvo w Warszawie chwali się pojazdami: 7900 Electric, 7900 Electric Hybrid oraz 7900 Hybrid. Wszystkie zostały wykonane na zamówienie Miasta Inowrocławia, które uznawane jest za polskiego pioniera przekształcania floty komunikacji miejskiej w ekologiczną.

 

- Prezentacja naszych autobusów na tego typu targach, to świetna promocja Inowrocławia. Branżowe portale zwracają uwagę, że wystawione przez Volvo pojazdy regularnie kursują w Inowrocławiu. To kolejny dowód na to, że jako miasto jesteśmy liderem elektromobilności – przyznaje prezydent Ryszard Brejza.

 

W listopadzie na targach TRANSEXPO w Kielcach Volvo również pochwaliło się na swoim stoisku autobusami wykonanymi dla Inowrocławia.

 

]]>
Inowrocław Wed, 13 Mar 2019 17:59:59 +0100
Kosmetyki z Inowrocławia mogą trafiać do całej Europy http://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/15068-kosmetyki-z-inowroclawia-moga-trafiac-do-calej-europy http://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/15068-kosmetyki-z-inowroclawia-moga-trafiac-do-calej-europy Kosmetyki z Inowrocławia mogą trafiać do całej Europy

Dwie działki przy ulicy Towarowej w Inowrocławiu, na terenie Inowrocławskiego Obszaru Gospodarczego, kupiła firma Sourve Internationale, producent kosmetyków coraz bardziej widoczny w Europie Zachodniej. Spółka chce zbudować na Kujawach swoją nową siedzibę.

 

Firma Sourve zajmuje się sprzedażą i promowaniem kosmetyków klasy premium. Zajmuje się eksportem wyrobów do 27 krajów Europy. Posiada już oddział zagraniczny w Londynie, wkrótce natomiast zamierza otworzyć w Mediolanie.

 

Przy ulicy Towarowej w Inowrocławiu powstać ma kompleks biurowo-produkcyjno-magazynowy o powierzchni 2600 metrów kwadratowych. Sourve za działki w Inowrocławskim Obszarze Gospodarczym za 485 tys. zł, w ogłoszonym przez miasto przetargu. Nowa siedziba Sourve ma rozpocząć działalność w 2022 roku.

 

]]>
Inowrocław Thu, 14 Mar 2019 13:27:19 +0100
Prezydent Inowrocławia ,,skarży się” na radnych opozycji do warszawskiego samorządu http://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/15074-prezydent-inowroclawia-skarzy-sie-na-radnych-opozycji-do-warszawskiego-samorzadu http://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/15074-prezydent-inowroclawia-skarzy-sie-na-radnych-opozycji-do-warszawskiego-samorzadu Prezydent Inowrocławia ,,skarży się” na radnych opozycji do warszawskiego samorządu

W lutym radni Zjednoczonej Prawicy chcieli, aby Rada Miejska przyjęła stanowisko w którym krytycznie ocenia wybór przez Tramwaje Warszawskie oferty koreańskiego Hyundai zamiast firmy z regionu PESA Bydgoszcz. Kluby Porozumienia Brejzy i Koalicji Obywatelskiej zarzucały, że stanowisko może nawoływać do łamania prawa (o wyborze oferty zdecydował przetarg), dlatego propozycja radnych opozycji nie weszła nawet do porządku obrad.

 

Mogłoby się wydawać, że skoro większość inowrocławskich radnych była przeciwna temu stanowisku, to już koniec tej sprawy Okazuje się, że w dniu 28 lutego prezydent Ryszard Brejza do przewodniczącej Rady miasta stołecznego Warszawy list, w którym żali się, że radni opozycji z takim pomysłem przyszli na sesję Rady Miejskiej. Twierdzi on w nim, że inowrocławscy radni PiS swoim stanowiskiem próbowali zachęcać prezydenta Rafała Trzaskowskiego do łamania prawa o zamówieniach publicznych.

 

Sprzeciwiam się urządzaniu publicznego linczu na władzach m.st. Warszawy oraz nakłanianiu do łamania prawa, aby polska firma wygrała przetarg – pisze prezydent Ryszard Brejza. W swoim piśmie prezydent Inowrocławia podaje linki do nagrań z sesji Rady Miejskiej, aby warszawscy radni mogli zapoznać się z jej przebiegiem.

 

PESA od decyzji spółki Tramwaje Warszawskie się odwołała do Krajowej Izby Odwoławczej, gdzie prowadzone jest obecnie postępowanie pomiędzy stronami. Szerzej o tym postępowaniu przeczytacie jutro na Portalu Kujawskim.

 


 

Komentarz:

O ile oczekiwanie od prezydenta Warszawy, aby ten ponownie przeanalizował decyzję, co zaproponowali w swoim stanowisku radni opozycji, świadczyć może o małej znajomości tematyki zamówień publicznych, to pisanie listu w tej sprawie przez prezydenta Inowrocławia jest dużym absurdem. Z racji odrzucenia przez Radę Miejską projektu stanowiska, nie zyskał on oficjalnego obrotu i najprawdopodobniej większość warszawskich radnych w ogóle nie wiedziała o takiej próbie. Dowiedzieli się dopiero po liście prezydenta Brejzy, który wręcz zachęca ich, aby zapoznali się przebiegiem obrad sesji Rady Miejskiej.

 

Inna byłaby sytuacja, gdyby większość radnych takie stanowisko przyjęła, wówczas prezydent gdyby poczuł, że naraża ono na szwank dobre imię inowrocławskiego samorządu, mógłby skierować takie wystąpienie. Paradoksalnie, to dzięki prezydentowi Inowrocławia, ,,niszowa” inicjatywa inowrocławskich radnych Zjednoczonej Prawicy ma szansę na rozgłos.

 

]]>
Inowrocław Fri, 15 Mar 2019 00:52:50 +0100