Jesteś tutaj: HomeKruszwicaGdy wprowadzono stan wojenny w porcie stał statek wypełniony bronią

Gdy wprowadzono stan wojenny w porcie stał statek wypełniony bronią

Napisane przez  Redakcja / MojaKruszwica.pl Opublikowano w Kruszwica niedziela, 13 grudzień 2020 19:44

Po wprowadzeniu stanu wojennego wyraźny opór władzy dali pracownicy Stoczni Gdańskiej, którą władza musiała pacyfikować siłą. Nieopodal jej w porcie stał statek o nazwie nawiązującej do naszego regionu ,,Kruszwica”, który jak się okazuje był załadowany bronią – o sprawie pisze portal MojaKruszwica.pl

,,Kruszwica” była wypełniona bronią, której przeznaczeniem była Libia. Zbrojenie Libańczyków miało być dla PRL-u dobrym interesem. Z akt prokuratorskich wynika, że władze obawiały się, iż w przypadku eskalacji protestujący w stoczni mogliby wykorzystać broń z ,,Kruszwicy”.

 

O wypełnionym bronią statku dowiadujemy się z akt sprawy, którą wytoczono przeciwko pełniącym służbę w porcie marynarki wojennej, którzy odmówili wykonania rozkazu wyprowadzenia dowodzonymi przez siebie holownikami, wyprowadzenia ,,Kruszwicy” z portu, bowiem solidaryzowali się z Solidarością.

 

26 stycznia 1920 - powrót Koronowa do Polski

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • Znany jest wstępny termin budowy S-10 do Warszawy. Wielu z nas tego nie dożyje

    Droga ekspresowa S-10 połączyć ma zewnętrzną obwodnicę Warszawy z Toruniem, Bydgoszczą i Szczecinem. Budowę odcinka Bydgoszcz – Toruń planuje się do 2025 roku, odcinek zachodni w kierunku Szczecina to perspektywa kolejnych lat, ale dość sensacyjny wydać się może termin oddania odcinka na wschód od Torunia.

  • Widoczny spadek liczby nowych zakażeń w kujawsko-pomorskim

    Średnia liczba zakażeń COVID-19 na 100 tys. mieszkańców, dla ostatnich 7 dni – wyniosła w województwie kujawsko-pomorskim 25, co jest w stosunku do analogicznego tygodnia spadkiem o 7. Wciąż jest to wynik wyższy od średniej krajowej – 14,5 – ale też znacznie niższy niż obserwowaliśmy to jeszcze na przełomie grudnia i stycznia.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu