Jesteś tutaj: HomeKruszwicaUnijny fundusz transformacji energetycznej może uratować Gopło i całe pojezierze

Unijny fundusz transformacji energetycznej może uratować Gopło i całe pojezierze

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Kruszwica piątek, 12 luty 2021 13:32
Wysychające jezioro Wilczyńskie Wysychające jezioro Wilczyńskie Eko-Przyjezierze

Działalność kopalni odkrywkowych w okolicach Konina jest przedmiotem krytyki organizacji ekologicznych, ale też niepokoi samorządowców z powiatu inowrocławskiego i mogileńskiego. Wiele jezior wysycha, a w przyszłości zagrożone może być też Gopło, nad którym położona jest Kruszwica. W czwartek w Kruszwicy zawarto porozumienie o współpracy.

Włodarze Kruszwicy, Strzelna, Jezior Wielkich i Piotrkowa Trybunalskiego będą ubiegać się do funduszu sprawiedliwej transformacji o wsparcie finansowe na niwelowanie skutków wydobycia węgla brunatnego w zagłębiu konińskim. Fundusz ten będzie funkcjonował w ramach nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej i służyć ma odchodzeniu gospodarek od energetyki węglowej na ekologiczną.

 

– To te gminy w największym stopniu w Kujawsko-Pomorskiem borykają się ze skutkami społecznymi, ekologicznymi i gospodarczymi eksploatacji węgla brunatnego. Jest szansa, aby wreszcie te samorządy otrzymały znaczące wsparcie. To byłaby dla nich szansa na rozwój. Mam nadzieję, że dzięki współpracy z Marszałkiem Województwa Kujawsko-Pomorskiego uda się ten cel osiągnąć. – podkreślił Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

 

Kopalnie odkrywkowe z zagłębia konińskiego swoją działalnością prowadzą do drenowania zasobów wodnych, przez co mamy efekt wysychania jezior. Skutki tej aktywności człowieka pokazało w 2019 roku na ujęciach lotniczych stowarzyszenie Eko-Przyjezierze:

 

W podpisaniu porozumienia uczestniczył wojewoda Mikołaj Bogdanowicz oraz prezes Związku Pracodawców Lewiatan Roman Rogalski.

 

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021
  • Poziom Bałtyku będzie rósł coraz szybciej i powodował ekstremalne zjawiska

    Wzrost poziomu Morza Bałtyckiego nie będzie zauważalny gołym okiem, ale spowoduje większą częstotliwość ekstremalnych zjawisk. – W okresach letnich na wybrzeżu Bałtyku możemy się spodziewać coraz silniejszych burz, a jesienią i zimą coraz groźniejsze będą wezbrania sztormowe, co będzie powodowało zalania najniżej położonych obszarów – mówi prof. dr hab. Szymon Malinowski, naukowiec z UW i PAN. Powodem wzrostu poziomu wód w morzach i oceanach jest globalne ocieplenie klimatu wywołane przede wszystkim nadmierną emisją gazów cieplarnianych.

  • Szczególnie trudna sytuacja robi się w powiecie inowrocławskim. Epidemiczne podsumowanie lutego

    W lutym stwierdzono w województwie kujawsko-pomorskim nieco ponad 14 tys. zakażeń na COVID-19, co stanowi spadek o ponad 6 tys. w stosunku do stycznia. Spowodowane to nie było tylko faktem, że luty jest o 3 dni krótszym miesiącem, bowiem w lutym średnio dziennie na 100 tys. mieszkańców zakażały się 24 osoby, gdy w styczniu były to 32. W lutym stwierdzono 520 zgonów, o ponad 200 mniej niż w styczniu.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu