Jesteś tutaj: HomeKruszwicaKruszwickie Misterium: Odnaleźć siebie w niewiernym Tomaszu

Kruszwickie Misterium: Odnaleźć siebie w niewiernym Tomaszu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Kruszwica niedziela, 28 marzec 2021 22:12

- Osoby, które obejrzą go od początku do końca, to w postaci niewiernego Tomasza będą mogli odnaleźć siebie – tak o tegorocznym kruszwickim Misterium Męki Pańskiej mówi ks. Michał Bubacz. Z powodu pandemii postanowiono w tym roku przygotować film fabularny, którego premiera odbyła się w niedzielę palmową o godzinie 19:30.


Akcja dzieła rozpoczyna się po śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu, czyli można powiedzieć w momencie, gdy zakończyła się akcja misterium z 2019 roku. Zgromadzonym uczniom ukazuje się Chrystus. Po tym objawieniu przychodzi Tomasz, który nie chce uwierzyć pozostałym apostołom, który prezentuje postawę sceptyczną wobec zmartwychwstania ich mistrza.

 

- Główną postacią jest oczywiście Pan Jezus, ale obok niego są jeszcze dwie postaci, które wysuwają się na pierwszy plan – jest to św. Tomasz i św. Jan, kiedy wpatrujemy się w niewiernego apostoła, wsłuchujemy się w jego słowa, to możemy je odnieść do współczesności – przecież dzisiaj problem niewiary, problem zwątpienia dotyka bardzo wiele osób – wyjaśnia ks. Michał Bubacz. Sceny pasyjne w dziele odgrywają rolę wspomnienia, akcja filmu toczy się wokół sporu św. Tomasza i św Jana.

 

- Podjęliśmy temat niewiary – dlatego scena zmartwychwstania powraca, ale stanowi pewną klamrę tegorocznego misterium – mówi Paweł Lewartowski, który opracowywał scenariusz - Medium filmowe o wiele lepiej niż teatralne, naszym zdaniem, pozwala pokazać niuanse tego tematu, który wybraliśmy, bo wiele rzeczy, które pojawiają się w filmie, nawiązują do współczesności.

 

Akcje sporu obu apostołów wplątano w czasy dzisiejsze. Jak puentuje Lewartowski przesłanie filmu - W naszych czasach bardzo mocno jest faworyzowany rozum, jest taki wręcz kult rozumu, natomiast wiara jako wartość naszego życia jest lekceważona.

 

Za montaż odpowiadał Filip Pawlak.

 

Film można obejrzeć poniżej:

 

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
  • Zieloni: Cała ta koncepcja powinna wylądować na śmietniku

    W czwartek władze województwa w Chełmie witały barkę z około 150 tonami ładunku, na tej uroczystości pojawili się też ekolodzy wyrażając swój protest wobec planów budowy kolejnych stopni wodnych na Wiśle. Tego samego dnia przez Urzędem Marszałkowskim działacze Zielonych i Polski 2050 Szymona Hołowni wyrazili poparcie dla postulatów ekologów. O krytyce polityki władz województwa rozmawiamy z Sylwestrem Jankowskim z Zielonych.

  • Siarzewo dzieli lewicę

    W 2019 roku lista lewicy w wyborach do Sejmu RP zdobyła w województwie kujawsko-pomorskim 4 mandaty poselskie. Wspólną listę stworzyło SLD, Wiosna oraz Razem. Po półtora roku widzimy w województwie kujawsko-pomorskim, że coraz więcej spraw dzieli formacje lewicowe. Zaczęło się od krytyki młodzieżówki Wiosny Roberta Biedronia wobec planów budowy stopnia wodnego w Siarzewie.

Wiadomości z regionu