Jesteś tutaj: HomeKruszwicaKruszwica w Święto Niepodległości podkreślała znaczenie Powstania Wielkopolskiego

Kruszwica w Święto Niepodległości podkreślała znaczenie Powstania Wielkopolskiego

Napisane przez  Przemysław Bohonos Opublikowano w Kruszwica czwartek, 12 listopad 2015 13:44

Kruszwiczanie świętowali Dzień Niepodległości. Pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich złożono kwiaty oraz znicze.Przypomniano w ten sposób, że wolność  legendarnej stolicy zwrócił zryw z 1918 roku.

 

Przedstawiciele samorządu, stowarzyszeń oraz mieszkańcy wzięli udział w uroczystościach pod Kolegiatą św. Ap. Piotra i Pawła. Tam na grobach Powstańców Wielkopolskich złożono kwiaty oraz znicze. W ten symboliczny sposób samorząd podkreślił,że wolność Kujawom zwróciło dopiero Powstanie Wielkopolskie. Mieszkańcy wzięli udział również w uroczystej Mszy św. podczas, której można było wysłuchać koncertu inowrocławskiego Towarzystwa Śpiewu "Halka". Zespół ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień. Członkowie „Halki” byli odznaczani wieloma prestiżowymi nagrodami. 

 

Swój patriotyczny akcent w obchody Święta Niepodległości włożyło lokalne PTTK w Kruszwicy. Po uroczystościach głównych zorganizowany został rajd rowerowy do miejsc pamięci w Polanowicach i Łagiewnikach. 

 

Akcja wyzwoleńcza Kruszwicy prowadzona była w dużej mierze spontanicznie. Dzięki energii i nabytej na wojnie rutynie powstańców, szczególnie ich dowódcy Prusinowskiego, sytuacja została opanowana, a Niemcy rozbrojeni. Jeszcze tej samej nocy, jedna z największych patriotek Maria Daleszyńska uszyła polski sztandar, który na szczycie Mysiej Wieży zawiesili powstańcy Drzewiecki, Wysocki i Szablewski.Kruszwica doczekała się wolności i pozostała miastem polskim

 

Komentarze

Wiadomości z regionu

Śledź nas