Jesteś tutaj: HomeKruszwicaPodwyżki za odpady pod choinkę? Samorząd uspokaja

Podwyżki za odpady pod choinkę? Samorząd uspokaja

Napisane przez  Przemysław Bohonos Opublikowano w Kruszwica sobota, 19 grudzień 2015 13:54

Od stycznia na obszarze Kruszwicy nastąpią zmiany w zakresie gospodarki komunalnej. Wymuszą je nowelizacja ustawy z 28 listopada 2014 oraz uchwała Rady Miejskiej .

 

Nowelizacja ustawy z listopada 2014 ustawy z 1996 roku zapowiada zmiany w zakresie konieczności segregacji na obszarach gminy. Oznacza to, że mieszkańcy otrzymają nowe deklaracje dotyczące spraw związanych z odpadami. Jedną ze zmian będzie konieczność segregacji śmieci przez wszystkich mieszkańców oraz właścicieli nieruchomości.

 

Dotychczas mieszkańcy (poza osobami podlegającymi pod spółdzielnie lub gminę) mogli wybierać czy odpadki będą segregować, czy nie. W zależności od swojej decyzji płacili więcej lub mniej. Od stycznia takiej możliwości nie będzie. W przypadku gdy deklaracja złożona przez mieszkańca nie pokryje się z jego rzeczywistymi działaniami administracyjnie będą naliczane kwoty wyższe.

 

Od stycznia zmiany nastąpią również w zakresie charakteru płatności. W nadgoplańskiej gminie płatności za odpady są naliczane od osoby, a w przypadku rodzin powyżej pięciu osób stosowany jest ryczałt. Oznacza to, że gospodarstwa domowe mające powyżej pięć osób płaciły tak jakby miały tylko pięć osób. Nowelizacja ustawy ma to zmienić. W dużych rodzinach zapłacimy za każdego domownika zgłoszonego na deklaracji. Gmina Kruszwica zapewnia jednak, że jak co roku w trudnych przypadkach jest w stanie łagodzić problemy z płatnościami rodzin uboższych.

 

Zmiany od przyszłego roku dotkną również właścicieli nieruchomości domków letniskowych. Podobnie jak w przypadku właścicieli domów czy też posesji będą oni zobligowani do selekcyjnej zbiórki odpadów. Płatności w tym przypadku są naliczane ryczałtowo w wysokości 108 złotych w terminie do 15 marca każdego roku. W przypadku gdy okaże się, że właściciel domku segregować odpadów nie będzie, decyzją administracyjną naliczona zostanie mu kwota dwukrotnie wyższa.

 

Podobnie jak w innych miejscowościach za odpady zapłacimy nieco więcej niż dotychczas. Obecna stawka wynosząca 8 zł od osoby wzrośnie o 1 zł. Oznacza to, że segregowane odpady wyniosą 9 zł od osoby. Przyczyny takich zmian są związane zarówno z rosnącymi kosztami wywozu odpadów jak i ze zwiększoną ich ilością. Okazuje się bowiem, że samo miasta produkuje około 300 ton miesięcznie odpadów zmieszanych, o 65 ton więcej niż dwa lata temu, kiedy uchwalono kwotę 8 zł od osoby. Podobnie jest na obszarach wiejskich. W niektórych częściach gminy ilość odpadów segregowanych wzrosła o 50% lub 100%. Podwyżka ma przynieść zwiększenie częstotliwości wywozu odpadów w miesiącu.

 

Komentarze

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

  • Oficjalne wyniki wyborów

    W poniedziałek wieczorem Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich i obwieściła wybór Andreja Dudę na kadencję 2020-2025. O tym, że urzędujący prezydent uzyskał reelekcję można było mówić już nad ranem, gdy pojawiły się cząstkowe dane. Na ostateczne wyniki czekaliśmy tak długo głównie z powodu komisji w Wielkiej Brytanii.

  • ,,To jest główne zadanie dla prezydenta - odbudowa wspólnoty narodowej”

    Jeżeli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, to w ciągu najbliższych 3 lat czeka nas odpoczynek od wyborów. Prezydent elekt Andrzej Duda staje jednak przed wielkim wyzwaniem, obniżenia poziomu debaty publicznej, która w trakcie tej gorącej kampanii niekiedy przekracza nomy. Odbudowa wspólnoty narodowej, to wyzwanie jakie stawiają prezydentowi Andrzejowi Dudzie politycy, w tym przede wszystkim związani z jego zapleczem politycznym Zjednoczonej Prawicy.

Wiadomości z regionu