Jesteś tutaj: HomeKruszwicaKruszwicki Bachus już bezpieczny

Kruszwicki Bachus już bezpieczny

Napisane przez  Przemysław Bohonos Opublikowano w Kruszwica czwartek, 05 maj 2016 13:42

Kruszwicki "Bachus" został uratowany przed dalszym niszczeniem. Dzisiaj odbył się demontaż figury oraz jej zabezpieczenie.

 

W marcu Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne wystąpiło do zarządu VIN-KON z prośbą o zabezpieczenie figury z czasów Henryka Makowskiego. Mowa o kruszwickim "Bachusie" z października 1927 roku (data na figurze). Stowarzyszenie prowadząc rozmowy z Burmistrzem Kruszwicy Dariuszem Witczakiem uzgodniło, że figura wraz z amforami trafi do kruszwickiego magistratu, a następnie zostanie udostępniona mieszkańcom.

 

-Nasze starania związane z upamiętnianiem Henryka Makowskiego rozpoczęliśmy w ubiegłym roku. Pracujemy nad tablicą upamiętniającą wielkiego kruszwiczanina oraz opieramy się na dokumentowaniu i zbieraniu informacji o dawnej winiarni co jest jednym z celów naszego stowarzyszenia-zaznacza prezes organizacji Przemysław Bohonos.

 

Figura z 1927 roku zdobiła front budynku z bramą wjazdową do winiarni nad dużym gzymsem z napisem "Henryk Makowski". Po wojnie została podzielona na trzy części i przeniesiona na budynek fermentacji. Tam ponownie ją zmontowano. Upływający czas powodował jednak jej niszczenie. Przeniesienie tak istotnej dla kruszwiczan figury to niezwykłe wydarzenie.

 

-W skierowanych pismach poprosiliśmy zarząd VIN-KON o możliwość przekazania miastu figury. Chcemy aby była ona dostępna dla wszystkich zwłaszcza, że winiarnia jest symbolem ciężkiej pracy i zaangażowania kruszwiczan-podkreśla wiceprezes Bartłomiej Grabowski.

 

Zarząd VIN-KON pozytywnie rozpatrzył prośbę stowarzyszenia podkreślając, że ceni znaczenie Kujawskiej Wytwórni Win dla pamięci kruszwiczan. Figura "Bachusa" dzięki pracownikom Referatu gospodarki komunalnej i robót publicznych Urzędu Miejskiego w tym Pana Mirosława Ziółkowskiego i Mirosława Kicińskiego, Panu Bogdanowi Kwiatkowskiemu oraz strażakom kruszwickiej straży pożarnej została zdemontowana, zabezpieczona oraz trafiła do kruszwickiego magistratu.

 

 

Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne serdecznie dziękuje Panu Ireneuszowi Springerowi za przekazane informacje o figurze, Pani Danucie Derendzie z VIN-KON, zarządowi firmy VIN-KON, Burmistrzowi Kruszwicy Dariuszowi Witczakowi, pracownikom referatu robót publicznych, Panu Bogdanowi Kwiatkowskiemu oraz kruszwickim strażakom za użyczenie sprzętu. Figura ma w przyszłości znaleźć się w planowanej przez Urząd Miejski w Kruszwicy ekspozycji winiarstwa.

Komentarze

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 04.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie –224

- liczba osób hospitalizowanych – 162

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 11988

- liczba osób objętych nadzorem – 1031

- liczba pobranych próbek – 3499

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów

  • Ponad 1,1 mln chorych na COVID [raport]

    Jak w każdą sobotę staramy się przygotować zestawienie danych na temat koronawirusa. W czwartek 2 kwietnia liczba osób zarażonych na świecie przekroczyła barierę 1 mln, dzisiaj jest to już ponad 1,1 mln, natomiast liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 61 tys. Gdyby porównać stan z 1 marca do 30 marca, to dynamika wzrostu zgonów wyniosła 1287% i wszystko wskazuje, że równie wysoka może być w kwietniu. Pokazuje to tylko, że COVID-19 nie można lekceważyć.

    Etykiety: koronawirus covid19
  • Rozbieżne informacje ministerstwa i szpitala co do liczby ofiar COVID-19

    Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj o pierwszej ofierze koronawirusa w województwie kujawsko-pomorskim – chodzi o 80-letnią kobietę, która leczyła się od niedzieli w Regionalnym Szpitalu w Grudziądzu. Szpital poinformował natomiast o dwóch ofiarach COVID-19.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu