Jesteś tutaj: HomeKruszwicaKruszwicki Bachus już bezpieczny

Kruszwicki Bachus już bezpieczny

Napisane przez  Przemysław Bohonos Opublikowano w Kruszwica czwartek, 05 maj 2016 13:42

Kruszwicki "Bachus" został uratowany przed dalszym niszczeniem. Dzisiaj odbył się demontaż figury oraz jej zabezpieczenie.

 

W marcu Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne wystąpiło do zarządu VIN-KON z prośbą o zabezpieczenie figury z czasów Henryka Makowskiego. Mowa o kruszwickim "Bachusie" z października 1927 roku (data na figurze). Stowarzyszenie prowadząc rozmowy z Burmistrzem Kruszwicy Dariuszem Witczakiem uzgodniło, że figura wraz z amforami trafi do kruszwickiego magistratu, a następnie zostanie udostępniona mieszkańcom.

 

-Nasze starania związane z upamiętnianiem Henryka Makowskiego rozpoczęliśmy w ubiegłym roku. Pracujemy nad tablicą upamiętniającą wielkiego kruszwiczanina oraz opieramy się na dokumentowaniu i zbieraniu informacji o dawnej winiarni co jest jednym z celów naszego stowarzyszenia-zaznacza prezes organizacji Przemysław Bohonos.

 

Figura z 1927 roku zdobiła front budynku z bramą wjazdową do winiarni nad dużym gzymsem z napisem "Henryk Makowski". Po wojnie została podzielona na trzy części i przeniesiona na budynek fermentacji. Tam ponownie ją zmontowano. Upływający czas powodował jednak jej niszczenie. Przeniesienie tak istotnej dla kruszwiczan figury to niezwykłe wydarzenie.

 

-W skierowanych pismach poprosiliśmy zarząd VIN-KON o możliwość przekazania miastu figury. Chcemy aby była ona dostępna dla wszystkich zwłaszcza, że winiarnia jest symbolem ciężkiej pracy i zaangażowania kruszwiczan-podkreśla wiceprezes Bartłomiej Grabowski.

 

Zarząd VIN-KON pozytywnie rozpatrzył prośbę stowarzyszenia podkreślając, że ceni znaczenie Kujawskiej Wytwórni Win dla pamięci kruszwiczan. Figura "Bachusa" dzięki pracownikom Referatu gospodarki komunalnej i robót publicznych Urzędu Miejskiego w tym Pana Mirosława Ziółkowskiego i Mirosława Kicińskiego, Panu Bogdanowi Kwiatkowskiemu oraz strażakom kruszwickiej straży pożarnej została zdemontowana, zabezpieczona oraz trafiła do kruszwickiego magistratu.

 

 

Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne serdecznie dziękuje Panu Ireneuszowi Springerowi za przekazane informacje o figurze, Pani Danucie Derendzie z VIN-KON, zarządowi firmy VIN-KON, Burmistrzowi Kruszwicy Dariuszowi Witczakowi, pracownikom referatu robót publicznych, Panu Bogdanowi Kwiatkowskiemu oraz kruszwickim strażakom za użyczenie sprzętu. Figura ma w przyszłości znaleźć się w planowanej przez Urząd Miejski w Kruszwicy ekspozycji winiarstwa.

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

  • ,,Zachowanie osób niewierzących w istnienie epidemii COVID-19 niweczy wysiłek reszty społeczeństwa”

    W depeszy PAP dr hab. Andrzej Cieśla z Uniwersytetu Rzeszowskiego wyraża pogląd, że COVID-19 w ostatnim czasie zbyt mocno rozpowszechnił się w Polsce, stąd też  utrzymywanie się większej liczby zakażeń będzie trwało dłużej. W jego opinii anarchiści kwestionujący istnienie pandemii niweczą wysiłki reszty społeczeństwa.

    Etykiety: covid19
  • Można odnieść wrażenie, że Polacy zagubili instynkt samozachowawczy

    Z analizy jaką przedstawionej w piątek przez ministra zdrowia wynika, że już nie tak wiele nam brakuje to scenariusza ,,gorszego od czarnego”, co skutkowałoby totalną zapaścią służby zdrowia. Tymczasem tysiące osób wczoraj protestowało w około 60 miastach przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej, wcześniej w tygodniu mieliśmy też protesty rolnicze, nie mówiąc już o anarchistach, którzy protestują przeciwko wprowadzaniu obostrzeń do walki z COVID-19. To wszystko znacząco zwiększa ryzyko rozwoju pandemii.

Wiadomości z regionu