Jesteś tutaj: HomeKruszwicaW Szarleju upamiętniono Władysława Kościeleckiego

W Szarleju upamiętniono Władysława Kościeleckiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Kruszwica poniedziałek, 30 maj 2016 12:06

Kilka godzin po tym, gdy w Bydgoszczy pod przewodnictwem abp. Jana Romeo Pawłowskiego obchodzono 50-tą rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Pięknej Miłości, we wsi Szarlej pod Kruszwicą odsłonięto tablicę upamiętniającą Władysława Kościeleckiego. Co łączy oba wydarzenia? Spuścizna rodu Kościeleckich, bowiem to przodek Władysława Jan w XV wieku ufundował bydgoskiej Farze obraz Matki Bożej z Różą.

 

Tablica poświęcona Władysławowi Kościeleckiemu przedstawia pokrótce jego dość bogaty życiorys. Szarlej był jego rodziną wsią, w której się urodził w 24 października 1819 roku. Za działalność patriotyczną został osadzony w poznańskiej Cytadeli. Współorganizował powstanie Ligii Polskiej w Berlinie, później zaś uczestniczył w powstaniu na ziemiach wielkopolskich w ramach wiosny ludów. W drugiej połowie XIX wieku trafił do Turcji, która nie uznawała rozbiorów Polski. Wstąpił do tureckiej armii, walczył w jej szeregach przeciwko zaborcom. Od 1861 roku pełnił funkcję marszałka dworu Abdulaziza. Swoje bogate kolekcje zapisał w testamencie Krakowowi i dzisiaj są dumą Muzeum Narodowego w Krakowie.

 

Jak czytamy na tablicy pamiątkowej, Władysław Kościeleckich wspierał również finansowo Jana Kasprowicza, zdolnego kujawskiego poetę.

 

- Jest to postać nadzwyczaj bogata, ale trzeba również pamiętać o przodkach Władysława Kościelskiego gdyż jego dziadek był posłem na Sejm Wielki, który uchwalił Konstytucję 3 maja- podkreślił Mariusz Łęczycki z Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego.

 

Komentarze

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 04.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie –224

- liczba osób hospitalizowanych – 162

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 11988

- liczba osób objętych nadzorem – 1031

- liczba pobranych próbek – 3499

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów

  • Ponad 1,1 mln chorych na COVID [raport]

    Jak w każdą sobotę staramy się przygotować zestawienie danych na temat koronawirusa. W czwartek 2 kwietnia liczba osób zarażonych na świecie przekroczyła barierę 1 mln, dzisiaj jest to już ponad 1,1 mln, natomiast liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 61 tys. Gdyby porównać stan z 1 marca do 30 marca, to dynamika wzrostu zgonów wyniosła 1287% i wszystko wskazuje, że równie wysoka może być w kwietniu. Pokazuje to tylko, że COVID-19 nie można lekceważyć.

    Etykiety: koronawirus covid19
  • Rozbieżne informacje ministerstwa i szpitala co do liczby ofiar COVID-19

    Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj o pierwszej ofierze koronawirusa w województwie kujawsko-pomorskim – chodzi o 80-letnią kobietę, która leczyła się od niedzieli w Regionalnym Szpitalu w Grudziądzu. Szpital poinformował natomiast o dwóch ofiarach COVID-19.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu