Jesteś tutaj: HomeKruszwicaW Szarleju upamiętniono Władysława Kościeleckiego

W Szarleju upamiętniono Władysława Kościeleckiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Kruszwica poniedziałek, 30 maj 2016 12:06

Kilka godzin po tym, gdy w Bydgoszczy pod przewodnictwem abp. Jana Romeo Pawłowskiego obchodzono 50-tą rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Pięknej Miłości, we wsi Szarlej pod Kruszwicą odsłonięto tablicę upamiętniającą Władysława Kościeleckiego. Co łączy oba wydarzenia? Spuścizna rodu Kościeleckich, bowiem to przodek Władysława Jan w XV wieku ufundował bydgoskiej Farze obraz Matki Bożej z Różą.

 

Tablica poświęcona Władysławowi Kościeleckiemu przedstawia pokrótce jego dość bogaty życiorys. Szarlej był jego rodziną wsią, w której się urodził w 24 października 1819 roku. Za działalność patriotyczną został osadzony w poznańskiej Cytadeli. Współorganizował powstanie Ligii Polskiej w Berlinie, później zaś uczestniczył w powstaniu na ziemiach wielkopolskich w ramach wiosny ludów. W drugiej połowie XIX wieku trafił do Turcji, która nie uznawała rozbiorów Polski. Wstąpił do tureckiej armii, walczył w jej szeregach przeciwko zaborcom. Od 1861 roku pełnił funkcję marszałka dworu Abdulaziza. Swoje bogate kolekcje zapisał w testamencie Krakowowi i dzisiaj są dumą Muzeum Narodowego w Krakowie.

 

Jak czytamy na tablicy pamiątkowej, Władysław Kościeleckich wspierał również finansowo Jana Kasprowicza, zdolnego kujawskiego poetę.

 

- Jest to postać nadzwyczaj bogata, ale trzeba również pamiętać o przodkach Władysława Kościelskiego gdyż jego dziadek był posłem na Sejm Wielki, który uchwalił Konstytucję 3 maja- podkreślił Mariusz Łęczycki z Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego.

 

Komentarze

 

 

  • Pojawienie się nowego koronawirusa w Polsce to kwestia czasu

    Pojawienie się nowego koronawirusa w Polsce jest bardzo prawdopodobne. To nie jest kwestia „czy?”, tylko „kiedy?” – mówi dr Paweł Grzesiowski, ekspert w dziedzinie immunologii, profilaktyki i terapii zakażeń, wykładowca Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP oraz prezes zarządu Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń i przewodniczący Stowarzyszenia Higieny Lecznictwa.

  • Śmieci coraz większym problemem. Samorządy chcą, aby producenci więcej płacili za opakowania

    Podwyżki opłat za gospodarkę odpadami dotknęły już, albo w najbliższych miesiącach dotkną mieszkańców właściwie wszystkich samorządów. Pośrednio ma to związek ze znowelizowaną ustawą, ale bezpośrednią przyczyną jest dyrektywa unijna, która od 2020 roku nakłada bardzo restrykcyjne poziomy recyclingu.

Wiadomości z regionu

Śledź nas