Kruszwica http://portalkujawski.pl Mon, 20 Aug 2018 11:01:13 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Upały mogą doprowadzić do katastrofy ekologicznej w Gople http://portalkujawski.pl/kruszwica/item/13825-upaly-moga-doprowadzic-do-katastrofy-ekologicznej-w-gople http://portalkujawski.pl/kruszwica/item/13825-upaly-moga-doprowadzic-do-katastrofy-ekologicznej-w-gople Upały mogą doprowadzić do katastrofy ekologicznej w Gople

Czy jezioro Gopło stanie się bezrybne? Byłby to czarny scenariusz, ale takiego obawia się dyrekcja Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia w Kruszwicy. Z powodu upałów w jeziorze zaczyna brakować tlenu.

Portal MojaKruszwica.pl pokazuje jak ryby pływają blisko powierzchni wody. Powodem takiego ich zachowania jest brak tlenu na większych głębokościach. Dyrektor Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia, Andrzej Sieradzki obawia się, że jeżeli pogoda szybko się nie poprawi, to przez jakiś czas w Gople może nie być ryb. Pływające blisko powierzchni ryby stają się łatwym celem dla ptasich drapieżników.

 

]]>
Kruszwica Wed, 08 Aug 2018 17:39:27 +0200
Mysia Wieża przejdzie renowację http://portalkujawski.pl/kruszwica/item/13421-mysia-wieza-przejdzie-renowacje http://portalkujawski.pl/kruszwica/item/13421-mysia-wieza-przejdzie-renowacje Mysia Wieża przejdzie renowację

Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków przyznał gminie Kruszwica 850 tys. zł dotacji na przeprowadzenie renowacji Mysiej Wieży - jednego z ważniejszych zabytków w naszym województwie. Kruszwicki ratusz przygotowuje już przetarg, aby prace konserwatorskie ruszyły jak najszybciej. Mysia Wieża ma być nadal dostępna dla zwiedzających.

Zakres prac budowlanych obejmuje remont schodów zewnętrznych, tarasu na murze, spocznika wspornikowego, zadaszenia pawilonu. Główne prace będą miały jednak charakter konserwatorski, w ramach których zaplanowano renowację ścian wewnętrznych. Obecnie trwa procedura wyłonienia wykonawcy powyższych prac – informuje Urząd Gminy Kruszwicy.

 

Wykonawca prac konserwatorskich będzie zobowiązany zapewnić ruch turystyczny do końca września bieżącego roku. Dopiero wtedy Mysia Wieża będzie mogła zostać zamknięta na potrzeby dalszych prac.

 

Nazwa Mysiej Wieży nawiązuje do legendy o Popielu, tak naprawdę jest to jednak pozostałość po zamku zbudowanym w XIV wieku na zlecenie króla Kazimierza III Wielkiego. Zamek powstał z powodu toczącej się wojny z Zakonem Krzyżackim. Zamek został zniszczony w XVII wieku przez Szwedów, Mysia Wieża stanowi pozostałość po tamtej konstrukcji.

 

]]>
Kruszwica Wed, 30 May 2018 17:03:12 +0200
W 101 rocznicę objawień w Fatimie przeszli ulicami Kruszwicy http://portalkujawski.pl/kruszwica/item/13313-w-101-rocznice-objawien-w-fatimie-przeszli-ulicami-kruszwicy http://portalkujawski.pl/kruszwica/item/13313-w-101-rocznice-objawien-w-fatimie-przeszli-ulicami-kruszwicy W 101 rocznicę objawień w Fatimie przeszli ulicami Kruszwicy

Wczoraj – 13 maja – przypadła 101 rocznica objawienia się Matki Boskiej w Fatimie. Maryja miała wówczas przepowiedzieć rewolucje bolszewicką w Rosji oraz wybuch II wojny światowej.

Uroczystości z okazji 101-lecia objawień zorganizowała kruszwicka kolegiata, których centralnym punktem była uliczna procesja.

 

 

]]>
Kruszwica Mon, 14 May 2018 14:44:42 +0200
Radni z Kruszwicy domagają się wyjaśnień w sprawie afery fakturowej http://portalkujawski.pl/kruszwica/item/13179-radni-z-kruszwicy-domagaja-sie-wyjasnien-w-sprawie-afery-fakturowej http://portalkujawski.pl/kruszwica/item/13179-radni-z-kruszwicy-domagaja-sie-wyjasnien-w-sprawie-afery-fakturowej Radni z Kruszwicy domagają się wyjaśnień w sprawie afery fakturowej

W ostatnim czasie pojawiły się informacje o kolejnych zarzutach postawionych przez prokuraturę, po kontroli CBA prowadzonej w Urzędzie Miasta Inowrocławia oraz w podległym kruszwickiemu samorządowi Centrum Kultury i Sportu ,,Ziemowit”.

 

Obie kontrole są powiązane, dotyczą bowiem podobnych działań, w które zaangażowane mogły być również te same osoby. Jak wynika z ustaleń CBA w przypadku kruszwickiej jednostki kultury możemy mówić obecnie o nieprawidłowościach na ponad 20 tys. zł.

 

- Podczas posiedzenia Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego uzyskaliśmy jednak informacje na temat znalezienia w Centrum Kultury i Sportu "Ziemowit" sfałszowanych faktur oraz nieprawidłowości finansowych na kwotę około 20 tysięcy złotych - mówił na ostatniej sesji Rady Gminy Kruszwicy, radny Artur Grobelski - Proszę o protokół z tej kontroli.Jeżeli kontrola wykazała jakiekolwiek nieprawidłowości, to czy te nieprawidłowości były zgłoszone do odpowiednich służb (jakich, kiedy i przez kogo?) oraz czy poza fałszywymi fakturami są podejrzenia zawyżania wartości faktur? Czy pod tym kątem również przeprowadzona została kontrola ze strony Urzędu Miasta w Kruszwicy lub Centrum Kultury i Sportu "Ziemowit"?

 

Radny zapytania w powyższej treści złożył w formie interpelacji.

 

Sprawa dotyczy nieprawidłowości z lat 2012-2015.

 

]]>
Kruszwica Fri, 20 Apr 2018 14:17:21 +0200
Prokuratura rozpoczyna dochodzenie w sprawie centrum kultury w Kruszwicy http://portalkujawski.pl/kruszwica/item/13106-prokuratura-rozpoczyna-dochodzeni-w-sprawie-centrum-kultury-w-kruszwicy http://portalkujawski.pl/kruszwica/item/13106-prokuratura-rozpoczyna-dochodzeni-w-sprawie-centrum-kultury-w-kruszwicy Prokuratura rozpoczyna dochodzenie w sprawie centrum kultury w Kruszwicy

Jesienią do Centrum Kultury ,,Ziemowit” w Kruszwicy wkroczyli agencji CBA, którzy pod lupę wzięli faktury i zlecenia z lat 2012-2015. Był to okres, gdy ,,Ziemowit” podlegał wiceburmistrzowi Mikołajowi Bogdanowiczowi, obecnemu wojewodzie kujawsko-pomorskiemu.

 

Sprawa jest powiązana z kontrolą Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Wydziale Kultury i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Inowrocławia, która dotyczy z kolei lat 2015-2017. Osoby interesujące się kujawską polityką mogą zauważyć, że wysoko postawiona przedstawicielka ,,Ziemowita” w 2015 roku przeszła na kierownicze stanowisko do inowrocławskiego ratusza. Wewnętrzna kontrola przeprowadzona w Wydziale, na polecenie prezydenta Ryszarda Brejzy wykazała, że wystawiono fikcyjne faktury za realizację zleceń, które faktycznie nigdy nie zostały wykonane. Na dodatek okazało się, że firmy które rzekomo je miały wykonywać, o żadnych fakturach po prostu nie widziały, stąd też dochodzi również możliwość fałszowania dokumentów – w tym wypadku faktur.

 

Pod koniec marca CBA poinformowało, że jednej z pracowniczek Wydział prokuratura postawiła 34 zarzuty dotyczące wyłudzenia z budżetu Inowrocławia blisko 120 tys. zł.

 

Portal MojaKruszwica.pl informuje natomiast, że CBA skierowało podejrzenie o popełnieniu przestępstwa również w Centrum Kultury ,,Ziemowit” w Kruszwicy.

 

]]>
Kruszwica Mon, 09 Apr 2018 15:59:57 +0200
Kruszwickie, Kujawskie Misterium Męki Pańskiej buduje swoja tradycję http://portalkujawski.pl/kruszwica/item/12960-kruszwickie-kujawskie-misterium-meki-panskiej-buduje-swoja-tradycje http://portalkujawski.pl/kruszwica/item/12960-kruszwickie-kujawskie-misterium-meki-panskiej-buduje-swoja-tradycje Kruszwickie, Kujawskie Misterium Męki Pańskiej buduje swoja tradycję

Kujawskie Misterium Męki Pańskiej to już można powiedzieć stały punkt ostatnich dni Wielkiego Postu w regionie inowrocławskim. Jest to wydarzenie, które ułatwia przejście ze świętowania Niedzieli Palmowej i wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy do przeżywania rzeczywistości Wielkiego Tygodnia.

Również pod względem artystycznym Misterium robi na widzu pozytywne wrażenie. Muzyka, atmosfera wieczoru i groza gry aktorskiej młodych wolontariuszy sprawia, że z roku na rok Misterium zachęca do przyjazdu coraz większe liczby osób.

 

Za organizacje Misterium odpowiada Parafia pw. Śś. Piotra i Pawła w Kruszwicy we współpracy z miastem i gminą Kruszwica oraz CKiS „Ziemowit”. Patronat nad wydarzeniem objął wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

 

]]>
Kruszwica Wed, 14 Mar 2018 11:08:01 +0100
Krzewina zrobił Kruszwicy wspaniałą promocję http://portalkujawski.pl/kruszwica/item/12939-krzewina-zrobil-kruszwicy-wspaniala-promocje http://portalkujawski.pl/kruszwica/item/12939-krzewina-zrobil-kruszwicy-wspaniala-promocje Krzewina zrobił Kruszwicy wspaniałą promocję

Kruszwicy tak wiele na ustach mediów nie było już dawno. Po tym jak Jakub Krzewina stał się bohaterem ostatniej zmiany polskiej sztafety w Birmingham, jego życiorysem zaczęły interesować się media, które podkreślały, że jego korzenie wiążą się z Kruszwicą.

Jeszcze w niedzielę, gdy wielu polskich kibiców mogło być w szoku, po niespodziewanym rekordzie świata i złotym medalu Biało-Czerwonych, na portalu NaTemat.pl pojawił się artykuł ,,Oto polski bohater z Birmingham. Kim jest Jakub Krzewina, mistrz świata w sztafecie”. Dalej napisane jest, że urodził się w Kruszwicy. Publikacja co prawda nie była zbytnio rozbudowana, ale od niej najprawdopodobniej rozpoczęło się podkreślanie o kruszwickich korzeniach Krzewiny.

 

W regionalnych mediach natomiast o Jakubie Krzewinie wiemy swoje – doskonale znana jest nam jest postawa sportowca, który przy każdej możliwej okazji przypomina, że pochodzi z Kujaw, z Kruszwicy.

 

W samej Kruszwicy odżyła niezrealizowana do tej pory inicjatywa, montażu specjalnych banerów, które miałyby gościom tego miasta przypominać, że wywodzi się stąd Jakub Krzewina oraz wioślarz Artur Mikołajczewski.

 

Do tej pory Kruszwica zawdzięczała swój rozgłos legendzie o Mysiej Wieży i złym władcy Popielu.

 

]]>
Kruszwica Sat, 10 Mar 2018 13:16:56 +0100
,,Cała Kruszwica płakała z radości”. Krzewina powitany na Kujawach http://portalkujawski.pl/kruszwica/item/12925-cala-kruszwica-plakala-z-radosci-krzewina-powitany-na-kujawach http://portalkujawski.pl/kruszwica/item/12925-cala-kruszwica-plakala-z-radosci-krzewina-powitany-na-kujawach ,,Cała Kruszwica płakała z radości”. Krzewina powitany na Kujawach

W internecie rekordy popularności bije nagranie z niedzielnej rywalizacji sztafet 4x400 metrów w Birmingham, a w szczególności jego ostatnie sekundy, gdy na ostatniej zmianie Jakub Krzewina podejmuje się ataku na prowadzących Amerykanów, wyprowadzając Polaków na złoty medal. Tym wyczynem będziemy się szczycić jeszcze długo – w środę sportowiec wrócił natomiast do rodzinnej Kruszwicy.

Kruszwiczanie wiedząc o planowanym przyjeździe Jakuba Krzewiny do domu, postanowili zorganizować mu komitet powitalny.

 

- Cała Kruszwica płakała z radości. Rozsławił pan nasze miasteczko – mówiła Ewa Uklejska, inicjatorka powitania sportowca.

 

- Jestem w szoku. Zaraz będę miał łzy w oczach. Naprawdę bardzo wam dziękuje, że mnie wspieracie! - nie krył zaskoczenia Jakub Krzewina.

 

 

 

Nie brakowało kwiatów oraz mieszkańców chcących sobie zrobić zdjęcie z mistrzem świata. Tak naprawdę byli jednak sami swoi, bowiem w społeczności kruszwickiej wszyscy siebie znają.

 

Przeżyjmy to raz jeszcze:

{youtube}lmhz2ZFSrz8{/youtube}

Materiał TVP Sport / YouTube

 

]]>
Kruszwica Wed, 07 Mar 2018 21:41:21 +0100
Kruszwiczanie przywitali swojego mistrza Jakuba Krzewinę http://portalkujawski.pl/kruszwica/item/12913-kruszwiczanie-przywitali-swojego-mistrza-jakuba-krzewine http://portalkujawski.pl/kruszwica/item/12913-kruszwiczanie-przywitali-swojego-mistrza-jakuba-krzewine Kruszwiczanie przywitali swojego mistrza Jakuba Krzewinę

W poniedziałek wieczorem do Polski wrócili lekkoatleci biorący udział w Mistrzostwach Świata w Birmingham. Wśród nich był Jakub Krzewina, biegnący jako ostatni w polskiej sztafecie 4x400 metrów, który na ostatnich metrach wyprzedził Amerykanów. Przywitała go delegacja z rodzinnej Kruszwicy.

 

- Dokonaliście czegoś fantastycznego, pokonując Amerykanów, zdobywając złoto i bijąc w dodatku rekord świata – mówił do wszystkich uczestników sztafety męskiej minister sportu i turystyki Witold Bańka.

 

Jakub Krzewina miał na lotnisku w Warszawie swój osobisty komitet powitalny, w skład którego weszli burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak i jego zastępca Bartosz Krajniak. Towarzyszyła im oczywiście flaga Kruszwicy, wraz herbem. W ostatnich dniach dzięki Krzewinie Kruszwica zyskała ogromny rozgłos.

]]>
Kruszwica Tue, 06 Mar 2018 12:53:02 +0100
Pociągi stanęły w polu. Ktoś ukradł sieć trakcyjną? http://portalkujawski.pl/kruszwica/item/12808-pociagi-stanely-w-polu-ktos-ukradl-siec-trakcyjna http://portalkujawski.pl/kruszwica/item/12808-pociagi-stanely-w-polu-ktos-ukradl-siec-trakcyjna Pociągi stanęły w polu. Ktoś ukradł sieć trakcyjną?

W miejscowości Karczyn w gminie Kruszwica strażacy z OSP KSRG Witowice pomagali w ewakuacji pasażerów pociągu relacji Warszawa – Szczecin. Pociąg nie mógł kontynuować podróży w kierunku Inowrocławia z  powodu awarii trakcji elektrycznej.

 

O akcji ewakuacyjnej poinformowali na Facebook-u strażacy z OSP KSRG Witowice. Z ich relacji wynika, iż ewakuowano około 450 pasażerów przy wykorzystaniu 8 zastępów Straży Pożarnej. Kolejne pociągi jak wynika już z komunikatu PKP PLK jeździły już tylko po jednym torze co wywoływało opóźnienia nawet do kilkudziesięciu minut.

 

Fot: OSP KSRG Witowice

 

Są ustalane przyczyny wystąpienia awarii. Jedna z podnoszonych teorii mówi o możliwości kradzieży sieci trakcyjnej. Jest to szczególnie nie bezpieczny występek, bowiem kradzież sieci trakcyjnej może skończyć się trwałym uszczerbkiem na zdrowiu.

 

]]>
Kruszwica Sat, 17 Feb 2018 01:31:33 +0100