Jesteś tutaj: HomeMagazynHistoria regionuPamięci Obrońców Niepodległości…

Pamięci Obrońców Niepodległości…

Napisane przez  A.S. Opublikowano w Historia niedziela, 11 listopad 2012 01:41

Sipiory to miejscowość usytuowana między Kcynią a Nakłem nad Notecią. Odznaczają się one terenem leśnym, na ogół panuje spokój, jest to wręcz idealne miejsce na wypoczynek. Dzisiaj taki obraz można przypisać tej malowniczej wiosce z pewną historią, o której się nie zapomina.

 

Znajdują się tutaj kościół pw. św. Jana Nepomucena, cmentarz, dwa sklepy, poczta, świetlica wiejska, Ochotnicza Straż Pożarna, biblioteka, a także Szkoła Podstawowa im. Pamięci Obrońców Niepodległości. Podczas II wojny światowej ta szkoła była miejscem kaźni lub ostatnią przystanią przed egzekucją wielu osób, o czym teraz przypominają liczne pobliskie pomniki pamięci. Pieczę nad nimi sprawują obecnie uczniowie wraz z nauczycielami placówki. Dzięki takiej przeszłości szkole tej nadano w 2001 roku imię Pamięci Obrońców Niepodległości. Obchodzono w tym czasie także stulecie jej istnienia.

 

Mogiły poległych rodaków – mieszkańców Sipior i okolic stanowią pewien symbol i znamienną wartość. Ból, cierpienie, bezradność, ale przede wszystkim liczyły się wtedy walka i patriotyzm. Czy zatem współczesny patriotyzm ucznia może przejawiać się w dbaniu o pomniki poległych i pozyskiwaniu wiedzy historycznej?

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj