Jesteś tutaj: HomeMagazynHistoria regionuJan Nepomucen – najstarsza bydgoska rzeźba

Jan Nepomucen – najstarsza bydgoska rzeźba

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Historia sobota, 17 listopad 2012 13:09

Na Brdę od strony bydgoskiej katedry spogląda postać świętego Jana Nepomucena. Jest to pierwsza w Bydgoszczy rzeźba ustawiona w miejscu publicznym.

 

Ciężko określić kiedy dokładnie ona powstała. W dokumentach pojawiła się w 1745 roku w czasie wizytacji parafii katedralnej. Szacuje się, że mogła ona powstać w latach 1729-1745.

 

W 1729 roku bydgoskie władze ufundowały lampę, przez co rzeźba była przez pewien czas iluminowana.

 

Święty Jan Nepomucen urodził się około  1350 roku w Nepomuku, a zmarł w marcu 1393 roku w Pradze.  Był osobistym spowiednikiem Zofii Bawarskiej. Jedna z wersji jego śmierci zakłada, że  odmówił wyjawienia tajemnicy spowiedzi czeskiemu królowi Wacławowi, za co został poddany torturą, a następnie wrzucony do Wełtawy. Inna z wersji mówi po prostu o konflikcie pomiędzy królem a biskupem,  Jan Nepomucen popadł w niełaskę władcy i został uwięziony a następnie zamordowany.

 

Postać świętego patronuje między innymi zakonowi Jezuitów.

 

Inne wizerunki świętego

Obraz z wizerunkiem Jana Nepomucena zdobić miał także ołtarz kościoła mariackiego Karmelitów, który mieścił się kiedyś na Placu Teatralnym. Z powodu kasacji klasztoru obraz przeniesiono do kościoła w Kcyni.

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy