Jesteś tutaj: HomeMagazynHistoria regionu18 listopada 1956

18 listopada 1956

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Historia niedziela, 18 listopad 2012 15:18

Dokładnie 56 lat temu liczący niecałe 2 tysiące osób tłum zniszczył mieszczącą się na Wzgórzu Dąbrowskiego ,,zagłuszarkę” radiową.

 

Celem postawienia masztu na bydgoskim Szwederowie było zagłuszanie audycji  Radia Wolna Europa i Radia Madryt, które przy aprobacie generała Franco nadawało audycje antykomunistyczne w języku polskim.

 

18 listopada 1956 roku około godziny 17 przy ulicy Gdańskiej (wówczas Aleje 1 Maja) doszło do awantury przed kasami biletowymi przy kinie Bałtyk. Wezwano milicję, która próbowała rozgonić zgromadzenie liczące 400 osób.  Aresztowano jednego z 18-latków pod zarzutem rzekomej napaści na funkcjonariusza milicji.

 

Zapoczątkowało to większe zamieszki. Tłum domagał się uwolnienia zatrzymanego, zaatakowano nawet samochód milicyjny. Funkcjonariusze zmuszeni byli uwolnić chłopaka i wycofać. Zbiorowisko liczyło już w tym momencie około tysiąca osób.

 

Padły okrzyki – Idziemy na MO – tłum ruszył w kierunku ulicy Chodkiewicza, gdzie znajdowała się wówczas komenda milicji (dzisiejsze UKW).  Zniszczono bramę, zdemolowano dyżurkę i próbowano podjąć szturm na budynek komendy, gdzie przebywało wówczas kilku milicjantów.

 

Do tłumu wyszedł naczelnik, który rozpoczął perswazje i wtedy padło hasło – Idziemy na zagłuszarkę – która był symbolem cenzury.  Zniszczeniu uległa cała aparatura zagłuszająca, w oknach okolicznych domów wywieszono biało-czerwone flagi.  

 

Propaganda komunistyczna te wydarzenia określiła jako wybryk chuligański.

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj