Jesteś tutaj: HomeMagazynHistoria regionuNieistniejące pomniki marszałka Piłsudskiego

Nieistniejące pomniki marszałka Piłsudskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Historia sobota, 01 grudzień 2012 20:02

W Bydgoszczy w okresie II Rzeczypospolitej funkcjonował dość silny kult marszałka Józefa Piłsudskiego, któremu poświęcono dwa pomniki. Oba zostały jednak zniszczone w pierwszych dniach II wojny światowej.

Józef Piłsudski związany był z nurtem socjalistycznym. Zapisał się do Polskiej Partii Socjalistycznej, gdy w 1906 doszło do rozłamu partii staną na czele PPS – Frakcji Rewolucyjnej. Działalność Piłsudskiego polegała przede wszystkim na organizowaniu oddziałów paramilitarnych.   Zaraz po wybuchu I wojny światowej dał rozkazy mobilizacyjne.

 

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w listopadzie 1918 roku Piłsudskiego mianowano naczelnikiem Państwa. Ważnym okresem kariery marszałka była także wojna polsko-bolszewicka, gdzie pełnił funkcję głównego dowódcy polskich wojsk.

 

Jeszcze za jego życia 14 sierpnia 1931 roku na placu przed Szkołą Podchorążych przy ulicy Gdańskiej w Bydgoszczy stanął pomnik przedstawiający popiersie Józefa Piłsudskiego. We wrześniu 1939 został on zniszczony przez hitlerowskich najeźdźców.

 

Drugi pomnik upamiętniający Piłsudskiego stanął 19 marca 1934 na Placu Poznańskich. 5 września 1939 roku spotkał go taki sam los jak popiersie.

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy