Jesteś tutaj: HomeMagazynHistoria regionuW 745 rocznicę śmierci Kazimierza I Kujawskiego

W 745 rocznicę śmierci Kazimierza I Kujawskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Historia niedziela, 16 grudzień 2012 20:57

Od 1233 roku przez prawie 30 lat Kujawami władał Kazimierz Konradowicz zwany Kujawskim. Uznawany jest on za założyciela Inowrocławia.

 

Kazimierz I Kujawski był synem Konrada I Mazowieckiego. Urodził się około 1211 roku. Od ojca w 1233 roku otrzymał ziemie Kujawską. Z kolei z tytułu posagu swojej drugiej żony Konstancji otrzymał ziemie Lądzką (dzisiejsze okolice Konina). Dzięki wspieraniu ojca w wojnie przeciwko książęta gdańskim Kazimierz I Kujawski uzyskał także Wyszogród, który mieścił się na terenie zajmowanym przez bydgoską dzielnicę Fordon.

 

Po śmierci Konrada Mazowieckiego w 1247 roku pomiędzy jego synami doszło do kilku konfliktów dotyczącego podziału majątku. Doprowadził to do poszerzenia władanych przez Kazimierza terenów o ziemię sieradzką i łęczycką.

 

Warto tu zaznaczyć, że w 1238 Kazimierz Kondradowicz nadał Inowrocławowi prawa miejskie.

 

Jednym z synów Kazimierza I Kujawskiego był Władysław Łokietek, przyszły król Polski. Kondradowicz zmarł 14 grudnia 1267 roku.

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy