Jesteś tutaj: HomeMagazynArktyczna nitka Nowego Jedwabnego Szlaku a nasz interes

Arktyczna nitka Nowego Jedwabnego Szlaku a nasz interes

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Magazyn środa, 31 październik 2018 15:00

Od pewnego czasu coraz odważniej Chińczycy mówią o północnej, arktycznej nitce Nowego Jedwabnego Szlaku. Coś co jeszcze niedawno wydawało się mało realne, teraz ma szansę stać się rzeczywistością. Temu projektowi sprzyja ocieplający się klimat. Jak to wygląda z punktu widzenia interesów Polski i naszego regionu?

Nowy Jedwabny Szlak wdrażany jest praktycznie już od kilku lat, spokojnie i bez większego pośpiechu. Pierwsza nitka poprowadzona została przez Kazachstan, Rosję, Białoruś i Polskę, co dla naszego kraju na pewno dużą szansą. Kilka tygodni temu na Polsko-Białoruskiej Konferencji Gospodarczej w Inowrocławiu, prezes Polsko-Białoruskiej Izby Gospodarczej Kazimierz Zdunowski przepowiadał wielki rozwój Małaszewicz, gdzie mieści się przejście graniczne, wokół którego powstaje infrastruktura przeładunkowa.

 

jeden-pas

Nowy Jedwabny Szlak to jednak dla Chin tak ważny projekt, że musi być odporny na zdarzenia polityczne, dlatego Chińczycy myślą o kilku szlakach. Drugi powoli wdrażany, to morsko-lądowy przez port w Pireusie, z ważnym węzłem w Budapeszcie. Na potrzeby rozwoju tego projekty Chińczycy wspierają rozwój szybkiej kolei z Budapesztu do Belgradu.

Teraz coraz częściej pojawia się mowa o korytarzu arktycznym – Wygląda na to, że myśląc w Europie Środkowej (Polsce) o korytarzu Północ-Południe i budowie Międzymorze (a budowę Międzymorza rozumiem głównie poprzez animacje tego korytarza transportowego) powinniśmy uważnie przyglądać się temu co będzie działo się teraz w okolicach #Arktyka i w krajach nordyckich – napisał na Facebook-u Radosław Pyffel, pełnomocnik PKP Cargo ds. rynków wschodnich.

W marcu fińskie Ministerstwo Transportu i Komunikacji zapowiedziało rozpoczęcie prac studialnych nad koncepcją kolei arktycznej z oddalonego z portu w norweskim Kirkkonemi do Rovanieni. Warto obserwować co zrobią też Szwedzi, z krajem z którym Gdynia próbuje budować autostradę morską.

 

Nasz interes

Na chwilę obecną arktyczna nitka Nowego Jedwabnego Szlaku nie wydaje się dużą konkurencją dla funkcjonujących już przewozów przez Kazachstan, Rosję i Białoruś. Na tym szlaku bowiem powoli zaczynają się problemy z tzw. wąskimi gardłami, bowiem wzrost przewozów towarów z Chin sprawia, że istniejąca infrastruktura zaczyna być niewystarczająca. Transport drogą morską, przez Morze Arktyczne, będzie na pewno Problem może się pojawić, gdy w którymś z tych krajów doszłoby np. do wojny, wówczas naturalne byłoby, iż Chińczycy transport postawili by na bardziej na stabilne nitki.

finlaGrafika:thebarentsobserver.com

 

W Polskim interesie wydaje się natomiast budować również dostępność transportową z tymi nitkami Nowego Jedwabnego Szlaku, które przez nasz kraj nie przechodzą. W przypadku drogi przez Pireus i Budapeszt warto zabiegać o włączenie do korytarza TEN-T Bałtyk-Adriatyk węzła w Budapeszcie (korytarz ogranicza się tylko do Austrii, z pominięciem terytorium Węgier). Jeżeli zacznie się rozwijać nitka arktyczna, to zapewne również Szwedzi będą budować infrastrukturę do norweskich portów nad Morzem Arktycznym. Dlatego należy wspierać inicjatywę Autostrady Wodnej Gdynia – Karlskrona, będącej wydłużeniem korytarza Bałtyk-Adriatyk.

 

źródło: PopieramBydgoszcz.pl

 

Komentarze

Warte obejrzenia

« Marzec 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Kosma Złotowski

  • K-PTS zostanie w końcu sprywatyzowany?

    Kujawsko-Pomorski Transport Samochodowy to spółka wojewódzka zajmująca się przewozami autobusowymi głównie w północnej i wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego. Przewoźnika charakteryzuje przestarzały tabor autobusowy oraz przynoszenie strat. Nic więc dziwnego, że pojawiały się głosy o potrzebie jej prywatyzacji. Ostatnio nawet marszałek Piotr Całbecki uznał, że jej funkcjonowanie jeszcze na rynku to cud.

  • CBŚ rozbiło gang wyłudzający VAT

    Wartość faktur dotyczących tego procederu przestępczego sięga ponad 70 mln zł. Grupa przestępcza działała w Bydgoszczy, w Inowrocławiu i w Toruniu. W trakcie wtorkowej akcji Centralnego Biura Śledczego zatrzymano 14 osób.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.