Jesteś tutaj: HomeMagazynO ,,kulturze wiejskiej” na Mazowszu

O ,,kulturze wiejskiej” na Mazowszu

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Magazyn sobota, 16 marzec 2019 14:59

Dwie ,,miastowe” postanowiły wyjechać z Warszawy i w oddalonych o dziesiątki kilometrów od stolicy wsiach porozmawiać z tamtejszymi ,,wieśniaczkami”. W efekcie zapowiada się ciekawa książka poświęcona kobietom z mazowieckich wsi, ale także dająca jakiś obraz kultury wiejskiej, o której świadomość do miast zazwyczaj nie dociera.

W lutym miała miejsce premiera książki A co wyście myślały? Spotkania z kobietami z mazowieckich wsi”, autorstwa Agnieszki Pajączkowskiej oraz Aleksandry Zbroi, które postanowiły wyrwać się z Warszawy na prowincję.

 

Latem 2017 roku wyruszyłyśmy w trasę po mazowieckich wsiach. Ta książka jest zapisem spotkań z kobietami, które napotkane po drodze – zgodziły się opowiedzieć, jak im się żyje z dala od stolicy – czytamy we wstępie.

 

Mariola jest pewna, że mężczyźni zawsze będą górą. Bochenek tęskni za PGR-em. Stefania nigdy nie była w Warszawie, Gosia chce stamtąd wrócić. Chrześnica Iwony jest lesbijką, Marta była na czarnym proteście, a Dorota wysłuchuje żartów o swojej bezdzietności. Wiola nie zna nikogo, kto powiedziałby „nie wierzę w Boga”, a Piotrowska zdradza, co usłyszała w konfesjonale – czytamy w notce promującej książkę Wydawnictwa Poznańskiego - Autorki ruszają z Warszawy i okrążają województwo mazowieckie, rozmawiając po drodze z rolniczkami, gospodyniami, sklepowymi, przedsiębiorczyniami, bezrobotnymi. Na ławeczkach, podwórkach, gankach, przy kuchennych stołach, słuchają opowieści o życiu w miejscach, skąd młodzież wyjeżdża do szkół, a mężczyźni na zarobek, gdzie starsze pokolenie umiera, a młode często już nie wraca. To próba oddania głosu tym, które pozostają niewidoczne i niesłyszane. Wieś przemawia na ogół co najwyżej głosem rolnika szukającego żony, polityka PSL-u lub wójta i księdza z popularnego serialu. A co z kobietami?

 

,,Wieś przemawia” w tym momencie jest nawiązaniem do programów telewizyjnych typu ,,Rolnik szuka żony”, które są jednym z niewielu przekazów do społeczeństwa miastowego na temat wsi. Autorki zauważają jednak, że w tym przekazie pomija się rolę kobiet. Okazuje się przy tym, że na wieś nie można do końca patrzeć stereotypowo, bowiem niektóre bohaterki aktywnie głoszą swoje poglądy na Facebook-u.

 

Czy reporter może być antropologiem? Myślę, że Oli Zbroi i Agnieszce Pączkowskiej udał się ten eksperyment – recenzuje książkę dziennikarz Włodzimierz Nowak.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

  • Wiceprezes ZNP zapowiada, że nie ucierpią maturzyści

    Strajk pracowników oświaty to obecnie w Polsce temat numer jeden, ale trudno się dziwić, bowiem tegoroczni maturzyści nie wiedzą nawet na czym stoją, czy dostaną dopuszczeni do egzaminów w maju. Taka sytuacja mogłaby pokrzyżować ich życiowe plany. Dzisiaj w studiu TVN24 wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego zapowiedział zmianę taktyki.

    Etykiety: strajk nauczycieli
  • Przez tą politykę się zapomnieliśmy. Pomyślmy o uczniach (komentarz)

    Za nieco dwa tygodnie powinny rozpocząć się matury, ale wielu uczniów nie wie nawet czy będą do nich dopuszczeni, bowiem najpierw muszą ukończyć szkoły średnie. Problem w tym, że wielu nauczycieli którzy powinni im wystawić oceny końcowe obecnie strajkuje. Strajk pracowników oświaty stał się elementem sporu politycznego, który dzieli Polaków od dawna, strony sporu zabarykadowały się na swoich pozycjach. Mało kto jednak myśli o maturzystach. Stąd też apel pomyślmy najpierw o nich.

    Etykiety: strajk nauczycieli

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.