Jesteś tutaj: HomeMagazynFake News: Polonia i jej wpływ na wyniki wyborów

Fake News: Polonia i jej wpływ na wyniki wyborów

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Magazyn niedziela, 22 wrzesień 2019 23:23

Rozpoczynamy cykl publikacji, w których będziemy odnosić się do tzw. fake newsów, czyli nieprawdziwych informacji, jakie pojawiają się w przestrzeni publicznej, na portalach, bądź np. w mediach społecznościowy. Na Facebook-u w ostatnim czasie pojawiły się głosy, że Polonia za granicą nie powinna brać udziału w wyborach parlamentarnych – przyjrzymy się zatem temu zagadnieniu.

Są to opinie sugerujące, iż jeżeli społeczność Polonii mieszka na stałe w innych krajach, to nie powinna wpływać na wyniki wyborów w Polsce. Każdy ma prawo do własnej opinii w tym zakresie, chciałbym jednak wyjaśnić, że głosy oddawane przez Polaków za granicą będą miały dość znikomy wpływ na to, kto będzie w Polsce rządził.

 

2 maja z okazji Święta Flagi Rzeczypospolitej oraz Polonii podjęliśmy się próby oszacowania jak liczna jest polska diaspora na świecie. Z różnych danych wynika, że Polaków może być znacznie ponad 50 mln, z tego prawie 10 mln to obywatele Stanów Zjednoczonych. Więcej w publikacji - Jak właściwie licznym jesteśmy narodem?


Przy założeniu, że w Polsce mieszka około 38 mln obywateli, to Polonia mogłaby mieć teoretycznie znaczący głos. W mojej opinii z takiego przekonania wypływają fake newsy. Kluczowe jest jednak posiadanie oficjalnego obywatelstwa, a to już mocno liczby zmniejsza. Spójrzmy bowiem na ostatnie wybory do Parlamentu Europejskiego, w których poza granicami Polski udział wzięło niecałe 100 tys. osób. Głosy te zliczone były do okręgu warszawskiego, w którym oddano łącznie z Miastem Stołecznym Warszawą ponad 1,3 mln głosów.

 

Ordynacja ogranicza wpływ Polonii

W Polsce wybory parlamentarne odbywają się według ordynacji proporcjonalnej w okręgach wyborczych. Może się zdarzyć teoretycznie taka sytuacja, że najwięcej mandatów zdobędzie partia, która wcale nie uzyskała największej liczby głosów w liczbie bezwzględnej. Mandaty dzielone są bowiem w okręgach, w których w zależności od położenia geograficznego panują inne nastroje polityczne.

 

Polonia z całego świata wraz z mieszkańcami Warszawy będzie wybierać 20 posłów w okręgu nr 19. Stąd też niezależnie jak zmobilizowali się Polacy zamieszkali np. w Stanach Zjednoczonych to wpływ będą mieli jedynie na podział 20 mandatów. Sejm natomiast liczy ich 460.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

« Grudzień 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
  • Jutro Sejmik Województwa uchwali budżet

    Przed nami budżetowa sesja Sejmiku Województwa – sesje budżetowe należą do najważniejszych, choć w przypadku samorządów wojewódzkich, często radni podejmują decyzje o mniejszej wadze, niż np. w miastach na prawach powiatu. Dlaczego tak jest? - bowiem duża część inwestycji Samorządu Województwa odbywa się poza oficjalnym budżetem, poprzez spółki podległe kapitałowo województwu.

  • Duże ryzyko wystąpienia wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) w naszym województwie

    Istnieje bardzo duże ryzyko wystąpienia ogniska zakażenia ASF w naszym województwie, co wiązać może się z dużymi stratami, bowiem unijne przepisy sanitarne wymagają wybicia całych stad zwierząt hodowlanych. Mięso z regionów, w których stwierdzono ogniska ASF, nie jest natomiast zbyt chętnie kupowane przez producentów żywności.

Wiadomości z regionu

Śledź nas