Jesteś tutaj: HomeMagazynDo poczytania na czas świąteczno-noworoczny

Do poczytania na czas świąteczno-noworoczny

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Magazyn środa, 25 grudzień 2019 00:35
Marcinkowo Marcinkowo CC BY 3.0 by Maciej Szczepańczyk

Przed nami święta Bożego Narodzenia, po których mamy weekend i Sylwestra, z tego powodu życie polityczne zwalnia. Przygotowaliśmy zestawienie kilku naszych publikacji, które mogą okazać się ciekawą lekturą na ten okres, które też z uwagi na pędzące życie mogły umknąć Państwa uwadze.

Sto lat temu rozpoczęła się próba budowania nowego ładu światowego – 4 grudnia 1918 roku do Europy przypłynął amerykański prezydent Woodrow Wilson. Kilka tygodni później rozpocznie się w Paryżu konferencja pokojowa w celu zbudowania nowego ładu światowego. Zdecydują się również losy Polski oraz ziem zamieszkiwanych przez Polaków, w tym Kujaw. Jakie przesłanki zdecydowały o nowym ładzie? Zapraszamy do lektury.

 

Dlaczego więźniowie mają większy wybór posiłków od pacjentów? - europosłanka Sylwia Spurek w ostatnim czasie miała dość dużo rozgłosu. Mało kto wie, że wraz ze swoim partnerem napisała książkę, w której podnoszona jest chociażby kwestia zadana w pytaniu. Spurek zdobywała doświadczenie współpracując z Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

 

Kujawy Zachodnie to była awangarda polska w państwie pruskim - Gdy mówi się o pracy organicznej pod zaborem pruskim to często pierwszą myślą jest Poznań i Wielkopolska. Okazuje się jednak, że regionem, gdzie Polacy dominowali gospodarczo były Kujawy Zachodnie, w szczególności obszar Nadgoplański.

 

Zbrodnia gąsawska i jej skutki polityczne dla Polski - W 1227 roku w Gąsawie zamordowany został książę Leszek Biały. Do dzisiaj tamta zbrodnia niesie wiele tajemnic, nie wiemy kto dokonał zabójstwa, jak ono wyglądało oraz do końca nie jesteśmy wstanie wskazać zleceniodawcy lub zleceniodawców.

 

Jeden rok, a tak zmienił świat - o wydających się mało istotnymi decyzjach z 1947 roku, które budowały nowy świat po tragedii II wojny światowej. Kronika Szwedki Elisabeth Åsbrink.

 

Brytyjska gra o tron, czyli Wojna Dwóch Róż – o pierwowzorze popularnego serialu. Dwa zacne rody stanęły ze sobą w szranki, bo władza je przyciągała. Jeden, zwany Lancaster, miał w herbie różę czerwoną, drugi, York, białą. Od tych symboli ów konflikt domowy nazwano Wojną Dwóch Róż. Miała ona swoich bohaterów i swoich zdrajców.

 

Wszystko o tym jak głosowała Polonia – czy Polacy za granicą mają duży wpływ na wybory parlamentarne? Jak ktoś z Was się nad tym zastanawiał, to odpowiedź znajdzie w publikacji.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

O drodze S-10 Bydgoszcz-Torun w Sejmie RP 28.05.2020 ... Kto mydli oczy mieszkancom Kujaw i Pomorza Minister Schreiber czy Minister Infrastruktury /posłuchajcie/

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 29 maja 2020
O drodze S-10
  • Kujawsko-pomorskie może zdecydować o prezydenturze

    Faworytem wyborów prezydenckich jest urzędujący prezydent Andrzej Duda, ale jak pokazują kolejne badania opinii publicznej jego przewaga spada, natomiast wzrasta poparcie dla Rafała Trzaskowskiego. Badania pokazują, że w części województw wygra Trzaskowski, niewiadomą jest wciąż jednak nasze województwo kujawsko-pomorskie.

  • Unia Europejska planuje wyemitować obligacje na ożywienie gospodarki po wirusie

    Czas wrócić do rozmów o nowym budżecie Unii Europejskiej na lata 2021-2027, rozmowy te zostały przesunięte z uwagi na epidemię COVID-19, która ściągnęła główną uwagę przywódców państw UE. Pandemia uderza również w gospodarki, stąd też Unia musi uzgodnić budżet, który pozwoli ożywić gospodarkę.

    Etykiety: Unia Europejska

Wiadomości z regionu