Jesteś tutaj: HomeMagazynDo poczytania na czas świąteczno-noworoczny

Do poczytania na czas świąteczno-noworoczny

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Magazyn środa, 25 grudzień 2019 00:35
Marcinkowo Marcinkowo CC BY 3.0 by Maciej Szczepańczyk

Przed nami święta Bożego Narodzenia, po których mamy weekend i Sylwestra, z tego powodu życie polityczne zwalnia. Przygotowaliśmy zestawienie kilku naszych publikacji, które mogą okazać się ciekawą lekturą na ten okres, które też z uwagi na pędzące życie mogły umknąć Państwa uwadze.

Sto lat temu rozpoczęła się próba budowania nowego ładu światowego – 4 grudnia 1918 roku do Europy przypłynął amerykański prezydent Woodrow Wilson. Kilka tygodni później rozpocznie się w Paryżu konferencja pokojowa w celu zbudowania nowego ładu światowego. Zdecydują się również losy Polski oraz ziem zamieszkiwanych przez Polaków, w tym Kujaw. Jakie przesłanki zdecydowały o nowym ładzie? Zapraszamy do lektury.

 

Dlaczego więźniowie mają większy wybór posiłków od pacjentów? - europosłanka Sylwia Spurek w ostatnim czasie miała dość dużo rozgłosu. Mało kto wie, że wraz ze swoim partnerem napisała książkę, w której podnoszona jest chociażby kwestia zadana w pytaniu. Spurek zdobywała doświadczenie współpracując z Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

 

Kujawy Zachodnie to była awangarda polska w państwie pruskim - Gdy mówi się o pracy organicznej pod zaborem pruskim to często pierwszą myślą jest Poznań i Wielkopolska. Okazuje się jednak, że regionem, gdzie Polacy dominowali gospodarczo były Kujawy Zachodnie, w szczególności obszar Nadgoplański.

 

Zbrodnia gąsawska i jej skutki polityczne dla Polski - W 1227 roku w Gąsawie zamordowany został książę Leszek Biały. Do dzisiaj tamta zbrodnia niesie wiele tajemnic, nie wiemy kto dokonał zabójstwa, jak ono wyglądało oraz do końca nie jesteśmy wstanie wskazać zleceniodawcy lub zleceniodawców.

 

Jeden rok, a tak zmienił świat - o wydających się mało istotnymi decyzjach z 1947 roku, które budowały nowy świat po tragedii II wojny światowej. Kronika Szwedki Elisabeth Åsbrink.

 

Brytyjska gra o tron, czyli Wojna Dwóch Róż – o pierwowzorze popularnego serialu. Dwa zacne rody stanęły ze sobą w szranki, bo władza je przyciągała. Jeden, zwany Lancaster, miał w herbie różę czerwoną, drugi, York, białą. Od tych symboli ów konflikt domowy nazwano Wojną Dwóch Róż. Miała ona swoich bohaterów i swoich zdrajców.

 

Wszystko o tym jak głosowała Polonia – czy Polacy za granicą mają duży wpływ na wybory parlamentarne? Jak ktoś z Was się nad tym zastanawiał, to odpowiedź znajdzie w publikacji.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

« Luty 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)

Wiadomości z regionu