Jesteś tutaj: HomeMagazyn105 lat temu doszło do prawdziwego świątecznego cudu

105 lat temu doszło do prawdziwego świątecznego cudu

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Magazyn wtorek, 24 grudzień 2019 12:53

Był to już któryś miesiąc I wojny światowej, na froncie zachodnim nieopodal Ieper toczyły się I walki. Przed żołnierzami pojawiła się perspektywa spędzenia świat w okopach, być może doszłoby tez do walki. Niespodziewanie te kilka świątecznych dni wyglądało zupełnie inaczej, dzisiaj padają wręcz określenia cudu.

Zaczęło się od śpiewania kolęd w okopach, relacje wskazują, że jako pierwsi zaczęli je śpiewać Niemcy. Odpowiedzieli Brytyjczycy i później jakoś się to potoczyło, pojedynczy żołnierze wyszli z okopów i tak się spontanicznie rozpoczął rozejm, który objął cały front. Są dowody, że na co dzień przeciwnicy grali ze sobą w piłkę pokazywali zdjęcia najbliższych. Rozejm świąteczny nie podobał się dowódcom, ale na ten czas ich oczekiwania zeszły na dalszy plan. Na większości odcinków rozejm trwał około jednego dnia, ale były też miejsca, gdzie walk nie toczono do Sylwestra. Później żołnierze nie mieli jednak specjalnej motywacji do walki ze sobą, dlatego dopiero przysłanie nowych oddziałów przywróciło normalny tryb wojenny.

 

Spontaniczny rozejm na taką skale się już nigdy nie powtórzył, dlatego wydarzenia z 1914 wyrastają do takiej rangi.

 

Sieć marketów Sainsbury przygotowała kilka lat temu reklamę nawiązującą do rozejmu bożonarodzeniowego, która w sposób bardzo ciekawy oddaje atmosferę jaka mogła towarzyszyć wydarzeniom z 1914 roku:

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

  • Sondaż: Polacy popierają karanie za nienoszenie maseczek

    Przeglądając wpisy w mediach społecznościowych można odnieść wrażenie, że wzrasta sceptycyzm co do nakazu noszenia maseczek. Jak jednak pokazuje badanie wykonane przez United Surveys dla Dziennika Gazeta Prawna oraz RMF FM, aż 80% ankietowanych popiera nakładanie mandatów za nienoszenie maseczek w sklepach oraz w komunikacji publicznej.

    Etykiety: covid19
  • Rolnicy poszkodowani przez COVID-19 dostaną nadzwyczajne wsparcie

    Na najbliższym posiedzeniu Senat ma się zająć projektem ustawy o nadzwyczajnym wsparciu dla rolników, którzy ucierpieli w wyniku pandemii koronawirusa. – Jeżeli Senat ją przyjmie, to prezydent podpisze niezwłocznie i może w ciągu miesiąca zostaną przeprowadzone wypłaty. Spodziewam się, że w ciągu najbliższych kilku tygodni te dodatkowe pieniądze trafią do gospodarstw – zapowiada minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski. Na pomoc ze środków unijnych, która opiewa na kwotę ponad 270 mln euro, będą mogli liczyć m.in. producenci wołowiny, baraniny, mięsa wieprzowego i drobiowego oraz jaj, mleka i roślin ozdobnych.

Wiadomości z regionu