Jesteś tutaj: HomeMagazyn105 lat temu doszło do prawdziwego świątecznego cudu

105 lat temu doszło do prawdziwego świątecznego cudu

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Magazyn wtorek, 24 grudzień 2019 12:53

Był to już któryś miesiąc I wojny światowej, na froncie zachodnim nieopodal Ieper toczyły się I walki. Przed żołnierzami pojawiła się perspektywa spędzenia świat w okopach, być może doszłoby tez do walki. Niespodziewanie te kilka świątecznych dni wyglądało zupełnie inaczej, dzisiaj padają wręcz określenia cudu.

Zaczęło się od śpiewania kolęd w okopach, relacje wskazują, że jako pierwsi zaczęli je śpiewać Niemcy. Odpowiedzieli Brytyjczycy i później jakoś się to potoczyło, pojedynczy żołnierze wyszli z okopów i tak się spontanicznie rozpoczął rozejm, który objął cały front. Są dowody, że na co dzień przeciwnicy grali ze sobą w piłkę pokazywali zdjęcia najbliższych. Rozejm świąteczny nie podobał się dowódcom, ale na ten czas ich oczekiwania zeszły na dalszy plan. Na większości odcinków rozejm trwał około jednego dnia, ale były też miejsca, gdzie walk nie toczono do Sylwestra. Później żołnierze nie mieli jednak specjalnej motywacji do walki ze sobą, dlatego dopiero przysłanie nowych oddziałów przywróciło normalny tryb wojenny.

 

Spontaniczny rozejm na taką skale się już nigdy nie powtórzył, dlatego wydarzenia z 1914 wyrastają do takiej rangi.

 

Sieć marketów Sainsbury przygotowała kilka lat temu reklamę nawiązującą do rozejmu bożonarodzeniowego, która w sposób bardzo ciekawy oddaje atmosferę jaka mogła towarzyszyć wydarzeniom z 1914 roku:

 

Komentarze

Warte obejrzenia

« Luty 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)

Wiadomości z regionu