Jesteś tutaj: HomeMagazynPolskie porty z coraz lepszymi wynikami, ale Hamburg nadal atrakcyjny dla wielu polskich firm

Polskie porty z coraz lepszymi wynikami, ale Hamburg nadal atrakcyjny dla wielu polskich firm

Napisane przez  Ł.R. / railfreight.com Opublikowano w Magazyn niedziela, 02 luty 2020 11:50
Polskie porty z coraz lepszymi wynikami, ale Hamburg nadal atrakcyjny dla wielu polskich firm CC BY-SA 3.0 by CC BY-SA 3.0

Liczba przeładunków w portach morskich w Gdańsku i w Gdyni regularnie wzrasta, do tego stopnia,że coraz częściej problemem jest brak miejsc do składowania kontenerów, co wydaje się jednym z większych wyzwań z którymi będzie trzeba się uporać. Cały czas część polskiego rynku kontenerowego należy jednak do portu w Hamburgu.

Był czas, gdy hamburski port nazywano polskim, nie z powodów kapitałowych, ale dlatego, że było to główne okno morsie na świat dla polskiej spedycji. Był to okres jeszcze przed oddaniem do użytku autostrad, gdy z wielu części Polski łatwiej było przetransportować kontenery do Hamburga i Trójmiasta. Wraz z rozwojem infrastruktury w Polsce, polskie porty zaczynają odgrywać coraz większą rolę, rzucają rękawicę niemieckim.

 

Nie oznacza to jednak, że polski przemysł z usług Hamburga już nie korzysta, firma PCC Intermodal na łamach holenderskiego portalu branżowego railfreight.com chwali się, że w ciągu ostatniej dekady z Polski dostarczył do Hamburga około 4,5 tys. pociągów, co daje prawie 200 tys. kontenerów. Obecnie firma uruchamia z Polski do Hamburga po 4-5 pociągów tygodniowo.

 

- Hamburg był zawsze ważnym punktem gospodarczym dla Polski – ocenia Monika Konsor-Fąferek z PCC Intermodal

 

Konkurencyjność polskich portów może wzrosnąć po oddaniu do użytku całej drogi ekspresowej S-5-5, która skomunikowałaby z Gdańskiem i Gdynią Poznań i Dolny Śląsk, obszary kraju, które z racji bliskiego położenia niemieckiej granicy zawsze znajdowały się w strefie spływu Hamburga..

 

Główna siedziba PCC Intermodal mieści się w Gdyni, kapitałowo jest to podmiot zależny od niemieckiego PCC SE. PCC Intermodal od wielu lat stara się o budowę terminalu przeładunkowego w Zajączkowie pod Tczewem, inwestycja przygotowywana jest jednak powoli, w ostatnim czasie ma też dużego konkurenta w postaci rządowego pomysłu budowy terminalu w Emilianowie pod Bydgoszczą, która wydaje się bardziej atrakcyjna lokalizacyjnie od Tczewa, głównie z uwagi na lepsze skomunikowanie kolejowe z Gdynią (Tczew znajduje się daleko od linii nr 201, która jest dedykowana obsłudze w portu w Gdyni).

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

  • Powiat aleksandrowski znajdzie się w strefie żółtej

    Ostatni tydzień to dość sporo nowych zachorowań na COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim – szczegółowo sytuację omówimy w jutrzejszym raporcie. Od jutra będzie obowiązywać też zaktualizowany podział na strefy z dodatkowymi obostrzeniami. Na tej liście znajdzie się od jutra powiat aleksandrowski, w którym znajduje się miasto uzdrowiskowe Ciechocinek.

  • Edukację domową może czekać renesans. COVID-19 pokazał dodatkowe korzyści takiego rozwiązania

    Edukacja domowa najprościej mówiąc polega na tym, że dzieci nauczane są w domach przez własnych rodziców, szkoła jedynie sprawuje nadzór nad procesem oraz rozlicza z efektów poprzez roczne egzaminy kwalifikacyjne. Wiosną w ramach edukacji domowej w Polsce uczyło się nieco ponad 11 tys. uczniów, ale jak wynika z informacji od szkół, które zajmują się nadzorowaniem edukacji domowej, zainteresowanie jest obecnie kilkadziesiąt procent wyższe (według MEN statystyki dokładne pojawią się na przełomie października i listopada).

    Etykiety: edukacja domowa

Wiadomości z regionu