Jesteś tutaj: HomeMagazyn,, Panie, pobłogosław świat, daj zdrowie ciałom i pocieszenie sercom”

,, Panie, pobłogosław świat, daj zdrowie ciałom i pocieszenie sercom”

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Magazyn piątek, 27 marzec 2020 17:05

Piątkowe obrazy z Placu Świętego Piotra przejdą do historii świata – papież Franciszek udzielił bowiem błogosławieństwa Urbi et Orbi (miastu i światu) wraz z udzielenie odpustu zupełnego. Było to wydarzenie niespotykane, bowiem papież Franciszek modlił się z najbliższymi współpracownikami, czemu przyglądali się wierni na całym świecie za pośrednictwem środków masowego przekazu. W wielu krajach – w tym Polsce – obecnie utrudnione jest uczestnictwo w Mszach Świętych z powodu pandemii COVID-19.

 

Wrażenie robić mógł robić pusty Plac Świętego Piotra i ubrany na biało następca św. Piotra modlący się w intencji całego świata. Najbardziej przemawiające były jednak momenty, gdy papież Franciszek w ciszy medytował przed Najświętszym Sakramentem, będąc jednocześnie na oczach całego świata. Po dłuższej chwili skupienia wyszedł z Najświętszym Sakramentem przed bazylikę, gdzie uniósł symbol żywego Chrystusa nad Rzym, w symbolice też nad cały świat.

 

Wcześniej papież na środku plac wygłosił homilię, którą zaczął od słów Ewangelii o tym jak apostołów płynących z Chrystusem zaskoczyła nagła burza - Jesteśmy przestraszeni i zagubieni. Jak uczniowie Ewangelii zostaliśmy zaskoczeni przez nieoczekiwaną i gwałtowną burzę – mówił papież Franciszek - Zdaliśmy sobie sprawę z tego, że jesteśmy na jednej łodzi, wszyscy krusi i zdezorientowani, ale jednocześnie ważni i niezbędni, wszyscy wezwani do tego, by wiosłować razem, wszyscy potrzebujący wzajemnego pocieszenia.

 

Papież mówił dalej - Wzywasz nas, byśmy wykorzystali ten czas próby, jako czas wyboru. Nie jest to czas Twojego sądu, ale naszego osądzenia: czas wyboru tego, co się liczy, a co przemija, oddzielenia tego, co konieczne od tego, co nim nie jest. Jest to czas przestawienia kursu życia ku Tobie, Panie, i ku innym.

 

Następca św. Piotra w sposób szczególny mówił o roli jaką odgrywają lekarze, pracownicy sklepów, wolontariusze oraz księżą - Z tej kolumnady, która obejmuje Rzym i świat, niech zstąpi na was, jak pocieszający uścisk, błogosławieństwo Boże. Panie, pobłogosław świat, daj zdrowie ciałom i pocieszenie sercom. Wzywasz nas, byśmy się nie lękali. Ale nasza wiara jest słaba i boimy się. Ale Ty, Panie, nie zostawiaj nas na łasce burzy.

 

Po homilii papież udał się przed wizerunek Matki Boskiej Salus Populi Romani - Ocalenia Ludu Rzymskiego, patronki Rzymu oraz przed krzyż sprowadzony z rzymskiego kościoła San Marcello al Corso, który pochodzi z XIV wieku, który też w 1522 roku był niesiony w procesji w Rzymie, podczas epidemii dżumy.

 

 


 

Nasza transmisja z Watykanu:

 

Opublikowany przez Portal Kujawski Piątek, 27 marca 2020

 

Materiały powstały dzięki uprzejmości Radia Watykańskiego

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

  • Pracodawcy pomimo kryzysu starają się zachować miejsca pracy

    Gdy marcu podjęto strategię walki z COVID-19 poprzez lockdown zaczęły pojawiać się niezbyt optymistyczne prognozy wskazujące na znaczy wzrost bezrobocia. Kluczowa będzie oczywiście jesień, ale wszystko wskazuje, że te niezbyt optymistyczne prognozy się nie spełnią. Lipiec był w województwie kujawsko-pomorskim miesiącem, w którym liczba bezrobotnych spadła.

    Etykiety: bezrobocie
  • Prawie trzech na dziesięciu maturzystów nie zdało jeszcze egzaminu

    We wtorek oficjalnie Centralna Komisja Egzaminacyjna zaprezentowała wstępne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego, który odbywał się w nietypowym czasie, bowiem w czerwcu. W skali kraju egzamin zdało już 74% wszystkich tegorocznych maturzystów – w województwie kujawsko-pomorskim zdawalność była nieco niższa i wyniosła 71,2%.

    Etykiety: matury

Wiadomości z regionu