Jesteś tutaj: HomeMagazynPiękno pobożności ludowej

Piękno pobożności ludowej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn niedziela, 05 kwiecień 2020 10:36
Piękno pobożności ludowej Fot: Bogdan Dąbrowski

Ponidzie – czyli według literatury obszar dolnego biegu rzeki Nidy w województwie świętokrzyskim. Obszar charakteryzujący się pięknem przyrody, ale też będący świadkiem okrucieństwa I wojny światowej, bowiem przez ten teren przebiegał front. Obszary leżące w powiecie pińczowskim słyną z tabliczek przydrożnych, na którym widoczne jest niezwykłe piękno religijnej sztuki ludowej.

 

Kapliczki przedstawiają postać Jezusa Chrystusa, jego matki Maryi, ale też znajdziemy wielu świętych. Ocenia się, że wszystko zaczęło się w XVI wieku, gdy w Pińczowie osiedlił się mistrz kamieniarski Santi Gucci, który otworzył szkołę kamieniarską, która wydawała wielu następców Gucciego. W Pińczowie powstawały figury dla całej Europy, jednocześnie zaczęły ubogacać okoliczne tereny.

 

Piękno kapliczek Ponidzia zachwyciło bydgoszczanina Bogdana Dąbrowskiego, którego prace prezentujemy poniżej.

 

Wystawa poświęcona kapliczkom znajduje się obecnie w Bibliotece UKW w Bydgoszczy, ale z uwagi na stan epidemiczny jest niedostępna dla zwiedzających, stąd też zapraszamy do poznania Ponidzia on-line. Do obejrzenia wystawy w bibliotece zapraszamy natomiast po zniesieniu rygorów epidemicznych – wystawa ma być dostępna przez miesiąc od momentu wznowienia normalnej aktywności Biblioteki UKW.

 

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

  • Rolnicy poszkodowani przez COVID-19 dostaną nadzwyczajne wsparcie

    Na najbliższym posiedzeniu Senat ma się zająć projektem ustawy o nadzwyczajnym wsparciu dla rolników, którzy ucierpieli w wyniku pandemii koronawirusa. – Jeżeli Senat ją przyjmie, to prezydent podpisze niezwłocznie i może w ciągu miesiąca zostaną przeprowadzone wypłaty. Spodziewam się, że w ciągu najbliższych kilku tygodni te dodatkowe pieniądze trafią do gospodarstw – zapowiada minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski. Na pomoc ze środków unijnych, która opiewa na kwotę ponad 270 mln euro, będą mogli liczyć m.in. producenci wołowiny, baraniny, mięsa wieprzowego i drobiowego oraz jaj, mleka i roślin ozdobnych.

  • Mocny przyrost zachorowań na COVID-19 w kujawsko-pomorskim

    W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 843 nowych przypadkach COVID-19 w Polsce, z czego 24 przypadkach w województwie kujawsko-pomorskim. Tak dużego dziennego przyrostu nie mieliśmy w naszym województwie od dawna – właściwie od fazy rozwoju epidemii w marcu.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu